Piegi - przyczyny, profilaktyka, usuwanie
Piegi są zaburzeniem rozłożenia barwnika w skórze, które powstaje wskutek szybkiej syntezy melatoniny przez melanocyty. Wyróżnia się dwa rodzaje piegów: zwykłe i te wywołane działaniem promieni słonecznych. Zwykłe piegi są małe, okrągłe i jasnobrązowe. Natomiast piegi powstałe na skutek przebywania na słońcu są zazwyczaj ciemniejsze, mają nieregularne brzegi i mogą być znacznie większego rozmiaru. Ten rodzaj piegów najczęściej występuje na górnej części pleców i na ramionach, czyli w miejscach, które są bardziej narażone na poparzenia. Ciekawostką jest fakt, że tak zwane „plamy wątrobowe”, widoczne u wielu osób w dojrzałym wieku, w rzeczywistości są piegami.
Zobacz film: "Czym są piegi?"
1. Piegi - objawy i przyczyny
Piegi przybierają postać niewielkich, brunatnych, jasnobrązowych lub czerwonawych plamek, pojawiających się głównie na nosie, policzkach, czole, ramionach i barkach. Piegów nie ma na podeszwach stóp i dłoniach. Podczas przebywania długo na słońcu piegi nasilają się, ponieważ promienie słoneczne pobudzają melanocyty do pracy. Piegi stają się ciemniejsze i bardziej odcinają się od koloru skóry. Zimą są natomiast mniej widoczne. Piegi mają podłoże genetyczne, dziedziczy się je po rodzicach. Nie występują u niemowląt, tylko ujawniają się u małych dzieci lub w późniejszym wieku. Piegi mogą zniknąć samoistnie lub przybierać na sile. Na piegi na skórze najbardziej narażone są osoby o jasnej karnacji, zwłaszcza jeśli mają rude włosy i zielone oczy.
2. Piegi - profilaktyka
Osoby ze skłonnością do piegów są bardziej narażone na poparzenia słoneczne i występowanie nowotworu kolczystokomórkowego, a także podstawnokomórkowego skóry. Piegi mogą być też jednym z objawów choroby, na przykład zespołu Peutza-Jeghersa.
Mimo iż skłonność do piegów jest dziedziczna, nie oznacza to, że nie można im zapobiegać. Profilaktyka piegów nie jest skomplikowana, wystarczy pamiętać o kilku zasadach:
- W lecie w godzinach od 10 do 16 unikaj przebywania na dworze, w tym czasie słońce świeci najmocniej.
- Chroń twarz i głowę poprzez noszenie kapelusza z dużym rondem.
- W czasie upału nie opalaj się, usiądź w cieniu lub przebywaj w domu.
- W lecie zawsze stosuj kremy z filtrami. Filtr o faktorze 30 to minimum, by dobrze chronić się przed promieniami słonecznymi.
- Jeśli w ciągu upalnego dnia musisz wyjść z domu, nałóż przewiewne, jasne ubrania, najlepiej z dłuższymi rękawami.
Zapobieganie piegom jest dużo bardziej rozsądne niż późniejsze próby ich usunięcia. Leczenie piegów jest stosunkowo skomplikowane i nie zawsze skuteczne. Aby uniknąć zmian na skórze, warto zacząć profilaktykę piegów od małego. Wyrobienie sobie dobrych nawyków pomaga zapobiec poparzeniom słonecznym i piegom. Warto pamiętać, że znaczna część uszkodzeń skóry spowodowanych opalaniem i poparzeniami ma miejsce u osób poniżej 18. roku życia. Racjonalne korzystanie z dobrodziejstw słońca ma także duże znaczenie w profilaktyce nowotworów skóry. Na poważne choroby skóry szczególnie narażone są osoby o jasnej karnacji, ale chronić się przed słońcem powinni wszyscy bez wyjątku.
Posiadanie piegów to wynik posiadania typowego wariantu genu (MC1-R).
zobacz galerię3. Piegi - usuwanie
Opracowano kilka bezpiecznych i skutecznych metod rozjaśniania i zmniejszania piegów. Niekiedy jednocześnie stosuje się kilka sposobów, by zwiększyć efektywność zabiegów na piegi. Jednak nie u wszystkich osób rezultaty są zgodne z oczekiwaniami. Co więcej, po kilkukrotnym przebywaniu na słońcu piegi mogą z łatwością pojawić się ponownie. Obecnie stosowane są następujące metody usuwania piegów:
- Kremy rozjaśniające skórę – są dostępne na receptę lub bez. Środki te zawierają kwasy, które po kilkumiesięcznym stosowaniu wybielają piegi. Ich skuteczność jest większa, jeśli podczas kuracji pacjent konsekwentnie unika przebywania na słońcu i stosuje kremy z filtrem.
- Retinoidy – zwykle stosuje się je w połączeniu z kremami rozjaśniającymi. Efekty są widoczne po systematycznym aplikowaniu ich na skórę przez kilka miesięcy.
- Zamrażanie piegów płynnym nitrogenem – bywa skuteczne, ale nie u każdego pacjenta.
- Terapia laserem – jest to prosty i bezpieczny zabieg o dużej skuteczności i niskim ryzyku wystąpienia blizn lub przebarwień.
- Leczenie światłem – rozjaśnia i usuwa piegi.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Jakie kremy i maści na piegi? - odpowiada dr n. med. Aleksandra Siedlewicz
- Co na pozbycie się piegów? - odpowiada lek. Magdalena Stusińska
- Jakie są najlepsze metody na pozbycie się piegów? - odpowiada dr n. med. Grażyna Wolnik-Trzeciak
Obecnie coraz bardziej popularne są peelingi chemiczne, wykonywane w gabinetach kosmetycznych. Nie tylko powodują wybielenie piegów, ale i poprawiają nieregularną pigmentację.
Komentarze