Piegi - przyczyny, profilaktyka, usuwanie

Piegi na twarzy

Posiadanie piegów to wynik posiadania typowego wariantu genu (MC1-R).

Piegi są zaburzeniem rozłożenia barwnika w skórze, które powstaje wskutek szybkiej syntezy melatoniny przez melanocyty. Wyróżnia się dwa rodzaje piegów: zwykłe i te wywołane działaniem promieni słonecznych. Zwykłe piegi są małe, okrągłe i jasnobrązowe. Natomiast piegi powstałe na skutek przebywania na słońcu są zazwyczaj ciemniejsze, mają nieregularne brzegi i mogą być znacznie większego rozmiaru. Ten rodzaj piegów najczęściej występuje na górnej części pleców i na ramionach, czyli w miejscach, które są bardziej narażone na poparzenia. Ciekawostką jest fakt, że tak zwane „plamy wątrobowe”, widoczne u wielu osób w dojrzałym wieku, w rzeczywistości są piegami.

Zobacz film: "Czym są piegi?"

Piegi - objawy i przyczyny

Piegi przybierają postać niewielkich, brunatnych, jasnobrązowych lub czerwonawych plamek, pojawiających się głównie na nosie, policzkach, czole, ramionach i barkach. Piegów nie ma na podeszwach stóp i dłoniach. Podczas przebywania długo na słońcu piegi nasilają się, ponieważ promienie słoneczne pobudzają melanocyty do pracy. Piegi stają się ciemniejsze i bardziej odcinają się od koloru skóry. Zimą są natomiast mniej widoczne. Piegi mają podłoże genetyczne, dziedziczy się je po rodzicach. Nie występują u niemowląt, tylko ujawniają się u małych dzieci lub w późniejszym wieku. Piegi mogą zniknąć samoistnie lub przybierać na sile. Na piegi na skórze najbardziej narażone są osoby o jasnej karnacji, zwłaszcza jeśli mają rude włosy i zielone oczy.

Piegi na skórze

Piegi to plamki, które pojawiają się najczęściej na nosie, czole, ramionach i policzkach. Dla wielu pań stanowią poważny defekt kosmetyczny, którego chciałyby...

Piegi - profilaktyka

Osoby ze skłonnością do piegów są bardziej narażone na poparzenia słoneczne i występowanie nowotworu kolczystokomórkowego, a także podstawnokomórkowego skóry. Piegi mogą być też jednym z objawów choroby, na przykład zespołu Peutza-Jeghersa.

Mimo iż skłonność do piegów jest dziedziczna, nie oznacza to, że nie można im zapobiegać. Profilaktyka piegów nie jest skomplikowana, wystarczy pamiętać o kilku zasadach:

 • W lecie w godzinach od 10 do 16 unikaj przebywania na dworze, w tym czasie słońce świeci najmocniej.
 • Chroń twarz i głowę poprzez noszenie kapelusza z dużym rondem.
 • W czasie upału nie opalaj się, usiądź w cieniu lub przebywaj w domu.
 • W lecie zawsze stosuj kremy z filtrami. Filtr o faktorze 30 to minimum, by dobrze chronić się przed promieniami słonecznymi.
 • Jeśli w ciągu upalnego dnia musisz wyjść z domu, nałóż przewiewne, jasne ubrania, najlepiej z dłuższymi rękawami.
Sprawdzone sposoby na pozbycie się piegów

Naturalny sok z pietruszki zmieszany z sokiem z czerwonej porzeczki, pomarańczowym i cytrynowym nakładany na twarz może pozbyć się piegów już nawet w 2...

Zapobieganie piegom jest dużo bardziej rozsądne niż późniejsze próby ich usunięcia. Leczenie piegów jest stosunkowo skomplikowane i nie zawsze skuteczne. Aby uniknąć zmian na skórze, warto zacząć profilaktykę piegów od małego. Wyrobienie sobie dobrych nawyków pomaga zapobiec poparzeniom słonecznym i piegom. Warto pamiętać, że znaczna część uszkodzeń skóry spowodowanych opalaniem i poparzeniami ma miejsce u osób poniżej 18. roku życia. Racjonalne korzystanie z dobrodziejstw słońca ma także duże znaczenie w profilaktyce nowotworów skóry. Na poważne choroby skóry szczególnie narażone są osoby o jasnej karnacji, ale chronić się przed słońcem powinni wszyscy bez wyjątku.

Piegi - usuwanie

Opracowano kilka bezpiecznych i skutecznych metod rozjaśniania i zmniejszania piegów. Niekiedy jednocześnie stosuje się kilka sposobów, by zwiększyć efektywność zabiegów na piegi. Jednak nie u wszystkich osób rezultaty są zgodne z oczekiwaniami. Co więcej, po kilkukrotnym przebywaniu na słońcu piegi mogą z łatwością pojawić się ponownie. Obecnie stosowane są następujące metody usuwania piegów:

 • Kremy rozjaśniające skórę – są dostępne na receptę lub bez. Środki te zawierają kwasy, które po kilkumiesięcznym stosowaniu wybielają piegi. Ich skuteczność jest większa, jeśli podczas kuracji pacjent konsekwentnie unika przebywania na słońcu i stosuje kremy z filtrem.
 • Retinoidy – zwykle stosuje się je w połączeniu z kremami rozjaśniającymi. Efekty są widoczne po systematycznym aplikowaniu ich na skórę przez kilka miesięcy.
 • Zamrażanie piegów płynnym nitrogenem – bywa skuteczne, ale nie u każdego pacjenta.
 • Terapia laserem – jest to prosty i bezpieczny zabieg o dużej skuteczności i niskim ryzyku wystąpienia blizn lub przebarwień.
 • Leczenie światłem – rozjaśnia i usuwa piegi.

Obecnie coraz bardziej popularne są peelingi chemiczne, wykonywane w gabinetach kosmetycznych. Nie tylko powodują wybielenie piegów, ale i poprawiają nieregularną pigmentację.

Joanna Brodziak, 6 miesięcy temu

Bibliografia

 • Kaszuba A. (red.), Dermatologia - diagnostyka różnicowa, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-039-9
 • Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H. Dermatologia w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3715-9
 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0

Źródła zewnętrzne

Dermatologia

Komentarze (4)
~Angela110@op.pl
~Angela110@op.pl ponad rok temu

Witam. A ja mam pytanie co do tego kiedy pojawiaja sie piegi u dzieci. Pamietam jeszcze ze szkoly ze piegi to gen dominujacy i ze jezeli ja mam piegi to praktycznie pewne ze moje dzieci tez je beda mialy. Czy to prawda?

Odpowiedz
~reali
~reali ponad rok temu

Mój mąż jest szatynem ma piegi i to mocno kupiłam krem wybielający i używa ten krem. Kobiety maja się lepiej mogą sobie wypudrować twarz i nie przeszkadza , a jak z mężczyznami jak by się wypudrował śmiechu warte dlatego kobiety mają się lepiej. a jeszcze jedno mało się czyta i mówi w TV o tym problemie zwłaszcza u mężczyzn i jeszcze jedno ludzie są okropni.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Piegi - przyczyny, profilaktyka, usuwanie
najnowsze pytania

Pomocni lekarze

Artykuły Piegi - przyczyny, profilaktyka, usuwanie
Piegi - przyczyny, profilaktyka, usuwanie

Piegi na twarzy

Piegi na twarzy

Posiadanie piegów to wynik posiadania typowego wariantu genu (MC1-R).

Piegi - przyczyny, profilaktyka, usuwanie

Piegi na skórze (WIDEO)

Piegi na skórze (WIDEO) Odtwórz wideo

Piegi to plamki, które pojawiają się najczęściej na nosie, czole, ramionach i policzkach. Dla wielu pań stanowią poważny defekt kosmetyczny (...) , którego chciałyby się natychmiastowo pozbyć. Piegi występują już przed...

Piegi - przyczyny, profilaktyka, usuwanie

Pieprzyki a rak skóry (WIDEO)

Pieprzyki a rak skóry (WIDEO) Odtwórz wideo

więc bezwzględnie skonsultować z lekarzem i jeśli to koniecznie niezwłocznie je usuwać. Im później wykryty nowotwór złośliwy, tym mniejsza szansa

Piegi - przyczyny, profilaktyka, usuwanie

Przebarwienia skóry

dużą ilością pigmentu (hiperpigmentacja) to: piegi, plamy soczewicowate oraz ostuda. Piegi to złogi melaniny pojawiające się na policzkach, nosie (...) , ale także dekolcie, grzbietach dłoni i plecach. Piegi...

Twarz

Sprawdzone sposoby na pozbycie się piegów

Sprawdzone sposoby na pozbycie się piegów

zabiegów z przerwami po 3 tygodnie. Każda sesja trwa około 20 minut. Laser Usuwanie piegów laserem to kolejna metoda, z której możesz skorzystać. Zanim (...) się piegów już nawet w 2 tygodnie. Kremy...

Tachykardia - przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Zapis EKG

Zapis EKG

Przykład zapisu EKG.

Udar mózgu - klasyfikacja, rodzaje, przyczyny, objawy, diagnostyka, profilaktyka

Udar mózgu - zdjęcia

Udar mózgu - zdjęcia

Strzałka wskazuje miejsce niedokrwienia.

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Gruczolakorak żołądka

Gruczolakorak żołądka

Na zdjęciu widoczny duży guz o wywiniętych brzegach, z licznymi owrzodzeniami.

Odciski - przyczyny powstawania, jak wyglądają odciski, profilaktyka, leczenie

Modzele - zdjęcia

Modzele - zdjęcia

Modzele są bolesne, zwłaszcza gdy stan chorobowy obejmuje większy obszar stopy.