Piegi - przyczyny, profilaktyka, usuwanie

Piegi na twarzy

Posiadanie piegów to wynik posiadania typowego wariantu genu (MC1-R).

Piegi są zaburzeniem rozłożenia barwnika w skórze, które powstaje wskutek szybkiej syntezy melatoniny przez melanocyty. Wyróżnia się dwa rodzaje piegów: zwykłe i te wywołane działaniem promieni słonecznych. Zwykłe piegi są małe, okrągłe i jasnobrązowe. Natomiast piegi powstałe na skutek przebywania na słońcu są zazwyczaj ciemniejsze, mają nieregularne brzegi i mogą być znacznie większego rozmiaru. Ten rodzaj piegów najczęściej występuje na górnej części pleców i na ramionach, czyli w miejscach, które są bardziej narażone na poparzenia. Ciekawostką jest fakt, że tak zwane „plamy wątrobowe”, widoczne u wielu osób w dojrzałym wieku, w rzeczywistości są piegami.

Czym są piegi?

Piegi - objawy i przyczyny

Piegi przybierają postać niewielkich, brunatnych, jasnobrązowych lub czerwonawych plamek, pojawiających się głównie na nosie, policzkach, czole, ramionach i barkach. Piegów nie ma na podeszwach stóp i dłoniach. Podczas przebywania długo na słońcu piegi nasilają się, ponieważ promienie słoneczne pobudzają melanocyty do pracy. Piegi stają się ciemniejsze i bardziej odcinają się od koloru skóry. Zimą są natomiast mniej widoczne. Piegi mają podłoże genetyczne, dziedziczy się je po rodzicach. Nie występują u niemowląt, tylko ujawniają się u małych dzieci lub w późniejszym wieku. Piegi mogą zniknąć samoistnie lub przybierać na sile. Na piegi na skórze najbardziej narażone są osoby o jasnej karnacji, zwłaszcza jeśli mają rude włosy i zielone oczy.

Piegi na skórze

Piegi to plamki, które pojawiają się najczęściej na nosie, czole, ramionach i policzkach. Dla wielu pań stanowią poważny defekt kosmetyczny, którego chciałyby...

Piegi - profilaktyka

Osoby ze skłonnością do piegów są bardziej narażone na poparzenia słoneczne i występowanie nowotworu kolczystokomórkowego, a także podstawnokomórkowego skóry. Piegi mogą być też jednym z objawów choroby, na przykład zespołu Peutza-Jeghersa.

Mimo iż skłonność do piegów jest dziedziczna, nie oznacza to, że nie można im zapobiegać. Profilaktyka piegów nie jest skomplikowana, wystarczy pamiętać o kilku zasadach:

 • W lecie w godzinach od 10 do 16 unikaj przebywania na dworze, w tym czasie słońce świeci najmocniej.
 • Chroń twarz i głowę poprzez noszenie kapelusza z dużym rondem.
 • W czasie upału nie opalaj się, usiądź w cieniu lub przebywaj w domu.
 • W lecie zawsze stosuj kremy z filtrami. Filtr o faktorze 30 to minimum, by dobrze chronić się przed promieniami słonecznymi.
 • Jeśli w ciągu upalnego dnia musisz wyjść z domu, nałóż przewiewne, jasne ubrania, najlepiej z dłuższymi rękawami.
Sprawdzone sposoby na pozbycie się piegów

Naturalny sok z pietruszki zmieszany z sokiem z czerwonej porzeczki, pomarańczowym i cytrynowym nakładany na twarz może pozbyć się piegów już nawet w 2...

Zapobieganie piegom jest dużo bardziej rozsądne niż późniejsze próby ich usunięcia. Leczenie piegów jest stosunkowo skomplikowane i nie zawsze skuteczne. Aby uniknąć zmian na skórze, warto zacząć profilaktykę piegów od małego. Wyrobienie sobie dobrych nawyków pomaga zapobiec poparzeniom słonecznym i piegom. Warto pamiętać, że znaczna część uszkodzeń skóry spowodowanych opalaniem i poparzeniami ma miejsce u osób poniżej 18. roku życia. Racjonalne korzystanie z dobrodziejstw słońca ma także duże znaczenie w profilaktyce nowotworów skóry. Na poważne choroby skóry szczególnie narażone są osoby o jasnej karnacji, ale chronić się przed słońcem powinni wszyscy bez wyjątku.

Piegi - usuwanie

Opracowano kilka bezpiecznych i skutecznych metod rozjaśniania i zmniejszania piegów. Niekiedy jednocześnie stosuje się kilka sposobów, by zwiększyć efektywność zabiegów na piegi. Jednak nie u wszystkich osób rezultaty są zgodne z oczekiwaniami. Co więcej, po kilkukrotnym przebywaniu na słońcu piegi mogą z łatwością pojawić się ponownie. Obecnie stosowane są następujące metody usuwania piegów:

 • Kremy rozjaśniające skórę – są dostępne na receptę lub bez. Środki te zawierają kwasy, które po kilkumiesięcznym stosowaniu wybielają piegi. Ich skuteczność jest większa, jeśli podczas kuracji pacjent konsekwentnie unika przebywania na słońcu i stosuje kremy z filtrem.
 • Retinoidy – zwykle stosuje się je w połączeniu z kremami rozjaśniającymi. Efekty są widoczne po systematycznym aplikowaniu ich na skórę przez kilka miesięcy.
 • Zamrażanie piegów płynnym nitrogenem – bywa skuteczne, ale nie u każdego pacjenta.
 • Terapia laserem – jest to prosty i bezpieczny zabieg o dużej skuteczności i niskim ryzyku wystąpienia blizn lub przebarwień.
 • Leczenie światłem – rozjaśnia i usuwa piegi.

Obecnie coraz bardziej popularne są peelingi chemiczne, wykonywane w gabinetach kosmetycznych. Nie tylko powodują wybielenie piegów, ale i poprawiają nieregularną pigmentację.

Joanna Brodziak, 3 miesiące temu

Bibliografia

 • Kaszuba A. (red.), Dermatologia - diagnostyka różnicowa, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-039-9
 • Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H. Dermatologia w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3715-9
 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0

Źródła zewnętrzne

Dermatologia

Komentarze (4)
~Angela110@op.pl
~Angela110@op.pl ponad rok temu

Witam. A ja mam pytanie co do tego kiedy pojawiaja sie piegi u dzieci. Pamietam jeszcze ze szkoly ze piegi to gen dominujacy i ze jezeli ja mam piegi to praktycznie pewne ze moje dzieci tez je beda mialy. Czy to prawda?

Odpowiedz
~reali
~reali ponad rok temu

Mój mąż jest szatynem ma piegi i to mocno kupiłam krem wybielający i używa ten krem. Kobiety maja się lepiej mogą sobie wypudrować twarz i nie przeszkadza , a jak z mężczyznami jak by się wypudrował śmiechu warte dlatego kobiety mają się lepiej. a jeszcze jedno mało się czyta i mówi w TV o tym problemie zwłaszcza u mężczyzn i jeszcze jedno ludzie są okropni.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Piegi - przyczyny, profilaktyka, usuwanie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Piegi - przyczyny, profilaktyka, usuwanie
Piegi - przyczyny, profilaktyka, usuwanie

Piegi na skórze (WIDEO)

Piegi na skórze (WIDEO) Odtwórz wideo

Piegi to plamki, które pojawiają się najczęściej na nosie, czole, ramionach i policzkach. Dla wielu pań stanowią poważny defekt kosmetyczny (...) , którego chciałyby się natychmiastowo pozbyć. Piegi występują już przed...

Piegi - przyczyny, profilaktyka, usuwanie

Pieprzyki a rak skóry (WIDEO)

Pieprzyki a rak skóry (WIDEO) Odtwórz wideo

więc bezwzględnie skonsultować z lekarzem i jeśli to koniecznie niezwłocznie je usuwać. Im później wykryty nowotwór złośliwy, tym mniejsza szansa

Piegi - przyczyny, profilaktyka, usuwanie

Przebarwienia skóry

dużą ilością pigmentu (hiperpigmentacja) to: piegi, plamy soczewicowate oraz ostuda. Piegi to złogi melaniny pojawiające się na policzkach, nosie (...) , ale także dekolcie, grzbietach dłoni i plecach. Piegi...

Udar mózgu - klasyfikacja, rodzaje, przyczyny, objawy, diagnostyka, profilaktyka

Udar mózgu - zdjęcia

Udar mózgu - zdjęcia

Strzałka wskazuje miejsce niedokrwienia.

Próchnica - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Próchnica zęba

Próchnica zęba

Przed próchnicą może uchronić nas lakowanie zębów.

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Gruczolakorak żołądka

Gruczolakorak żołądka

Na zdjęciu widoczny duży guz o wywiniętych brzegach, z licznymi owrzodzeniami.

Dermatologia estetyczna

Usuwanie przebarwień - wskazania, rodzaje przebarwień, metody

plamki i piegi, dlatego wielu dotyczy problem usuwania przebarwień. Za ich powstawanie głównie odpowiedzialne są promienie UV. Kiedy ciało wystawione (...) ich korektorem, podkładem albo samoopalaczem. Kremy wybielające...

Twarz

Sprawdzone sposoby na pozbycie się piegów

Sprawdzone sposoby na pozbycie się piegów

zabiegów z przerwami po 3 tygodnie. Każda sesja trwa około 20 minut. Laser Usuwanie piegów laserem to kolejna metoda, z której możesz skorzystać. Zanim (...) się piegów już nawet w 2 tygodnie. Kremy...

Piegi

Piegi na twarzy

Piegi na twarzy

Posiadanie piegów to wynik posiadania typowego wariantu genu (MC1-R).