Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Skóra atopowa - pielęgnacja, przeciwwskazania

Avatar placeholder
07.06.2023 14:46
Skóra atopowa - pielęgnacja, przeciwwskazania
Skóra atopowa - pielęgnacja, przeciwwskazania

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła dolegliwość skórna, która objawia się silnym swędzeniem i czerwoną wysypką. Zwykle rozwija się we wczesnym dzieciństwie, ale skóra atopowa może też dotyczyć dorosłych, choć symptomy są często łagodniejsze. Jeśli masz atopowe zapalenie skóry, twoja cera jest bardzo wrażliwa i łatwo ulega podrażnieniom. Drapanie swędzących miejsc pozornie przynosi ulgę, ale zazwyczaj powoduje nasilenie wysypki i tworzy się błędne koło. Dowiedz się, jakiej pielęgnacji wymaga skóra atopowa.

spis treści

1. Skóra atopowa -  pielęgnacja

Podstawowym zadaniem stosowanych preparatów jest nawilżanie skóry atopowej. Wysuszenie prowadzi do pogorszenia objawów. Wówczas skóra atopowa jest nadwrażliwa i nie ma warstwy ochronnej chroniącej ją przed czynnikami zewnętrznymi. Właściwe nawodnienie skóry ma też znaczenie dla skuteczności leczenia. Obecnie dostępne są specjalne kosmetyki do skóry atopowej, które są dostosowane do jej potrzeb.

Poniżej znajdziesz zalecenia, na co zwrócić uwagę podczas pielęgnacji skóry atopowej.

Zobacz film: "Epidemiologia atopowego zapalenia skóry"
  1. Myj się w ciepłej, nie gorącej, wodzie.
  2. Zamiast mydła wybierz łagodny, niewysuszający skóry produkt. Tradycyjnego mydła możesz użyć jedynie do oczyszczenia okolic pach i stóp. Jeśli twoje dziecko ma atopowe zapalenie skóry, nie pozwól mu leżeć w wodzie z mydlinami.
  3. Unikaj stosowania zwyczajnych olejków do kąpieli i pieniących się płynów.
  4. Nie stosuj szczotek do masażu.
  5. Po umyciu łagodnie osusz skórę i nałóż na nią balsam do skóry atopowej. Jeśli istnieje taka potrzeba, aplikuj preparat nawilżający nawet kilka razy dziennie.

Uzgodnij z lekarzem, czy możesz stosować mokry opatrunek na podrażnione miejsce. Czasami jest to niewskazane, zwłaszcza podczas stosowania leków aplikowanych bezpośrednio na skórę. Większość dermatologów jest zdania, że skóra atopowa wymaga niezbyt częstego mycia, np. raz na trzy dni, ponieważ jest skłonna do przesuszenia. Jednak skóra się poci i kąpiele są nieodzowne. Dlatego ważne jest natłuszczanie skóry zaraz po kąpieli, np. za pomocą specjalistycznych preparatów do skóry atopowej. Aby uchronić skórę przed szkodliwym działaniem twardej, mocno chlorowanej wody, warto natłuszczać skórę także przed kąpielą.

Przy atopowym zapaleniu skóry należy raczej unikać długich kąpieli. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż kwadrans. Temperatura wody nie powinna być zbyt wysoka. Silny stan zapalny skóry może ulec zaognieniu i nasilić świąd skóry, gdy woda będzie zbyt gorąca. Dobrze, jeśli skórę po wyjściu z wody oszuszamy bez pocierania jej ręcznikiem, a tylko lekko go przyciskając do skóry. Ręcznik powinien być miękki.

2. Skóra atopowa - przeciwwskazania

Skóra atopowa nie lubi następujących środków i czynności:

Warto wiedzieć, jak dbać o skórę atopową. Łagodna pielęgnacja i nawilżanie są niezbędne, aby cera była w dobrym stanie. Wówczas ryzyko wystąpienia objawów atopowego zapalenia skóry jest dużo mniejsze.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze