Skóra atopowa - pielęgnacja, przeciwwskazania

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła dolegliwość skórna, która objawia się silnym swędzeniem i czerwoną wysypką. Zwykle rozwija się we wczesnym dzieciństwie, ale skóra atopowa może też dotyczyć dorosłych, choć symptomy są często łagodniejsze. Jeśli masz atopowe zapalenie skóry, twoja cera jest bardzo wrażliwa i łatwo ulega podrażnieniom. Drapanie swędzących miejsc pozornie przynosi ulgę, ale zazwyczaj powoduje nasilenie wysypki i tworzy się błędne koło. Dowiedz się, jakiej pielęgnacji wymaga skóra atopowa.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Skóra atopowa -  pielęgnacja

Podstawowym zadaniem stosowanych preparatów jest nawilżanie skóry atopowej. Wysuszenie prowadzi do pogorszenia objawów. Wówczas skóra atopowa jest nadwrażliwa i nie ma warstwy ochronnej chroniącej ją przed czynnikami zewnętrznymi. Właściwe nawodnienie skóry ma też znaczenie dla skuteczności leczenia. Obecnie dostępne są specjalne kosmetyki do skóry atopowej, które są dostosowane do jej potrzeb.

Epidemiologia atopowego zapalenia skóry

Zespół zmian zapalnych skóry związanych z genetycznie uwarunkowanym defektem bariery skórnej i nadwrażliwością miejscową określany jest mianem AZS. Skrót...

Poniżej znajdziesz zalecenia, na co zwrócić uwagę podczas pielęgnacji skóry atopowej.

  1. Myj się w ciepłej, nie gorącej, wodzie.
  2. Zamiast mydła wybierz łagodny, niewysuszający skóry produkt. Tradycyjnego mydła możesz użyć jedynie do oczyszczenia okolic pach i stóp. Jeśli twoje dziecko ma atopowe zapalenie skóry, nie pozwól mu leżeć w wodzie z mydlinami.
  3. Unikaj stosowania zwyczajnych olejków do kąpieli i pieniących się płynów.
  4. Nie stosuj szczotek do masażu.
  5. Po umyciu łagodnie osusz skórę i nałóż na nią balsam do skóry atopowej. Jeśli istnieje taka potrzeba, aplikuj preparat nawilżający nawet kilka razy dziennie.

Uzgodnij z lekarzem, czy możesz stosować mokry opatrunek na podrażnione miejsce. Czasami jest to niewskazane, zwłaszcza podczas stosowania leków aplikowanych bezpośrednio na skórę. Większość dermatologów jest zdania, że skóra atopowa wymaga niezbyt częstego mycia, np. raz na trzy dni, ponieważ jest skłonna do przesuszenia. Jednak skóra się poci i kąpiele są nieodzowne. Dlatego ważne jest natłuszczanie skóry zaraz po kąpieli, np. za pomocą specjalistycznych preparatów do skóry atopowej. Aby uchronić skórę przed szkodliwym działaniem twardej, mocno chlorowanej wody, warto natłuszczać skórę także przed kąpielą.

Przy atopowym zapaleniu skóry należy raczej unikać długich kąpieli. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż kwadrans. Temperatura wody nie powinna być zbyt wysoka. Silny stan zapalny skóry może ulec zaognieniu i nasilić świąd skóry, gdy woda będzie zbyt gorąca. Dobrze, jeśli skórę po wyjściu z wody oszuszamy bez pocierania jej ręcznikiem, a tylko lekko go przyciskając do skóry. Ręcznik powinien być miękki.

Skóra atopowa - przeciwwskazania

Skóra atopowa nie lubi następujących środków i czynności:

Warto wiedzieć, jak dbać o skórę atopową. Łagodna pielęgnacja i nawilżanie są niezbędne, aby cera była w dobrym stanie. Wówczas ryzyko wystąpienia objawów atopowego zapalenia skóry jest dużo mniejsze.

Komentarze (2)
~marylka33
~marylka33 ponad rok temu

u mnie w domu tez jest ten problem atopowego zapalenia skory, z kosmetykami musimy bardzo uwazac, nie testujemy zadnych nowosci, tylko te polecane przez alergologa, dodatkowow w celu zlagodzenia objawow AZS pijemy latopic, srodek przynoszacy znaczna ulge, juz po 3 miesciacach regularnego stosowania

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Atopowe zapalenie skóry - choroby alergiczne, przyczyny, objawy, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Atopowe zapalenie skóry - choroby alergiczne, przyczyny, objawy, leczenie
Atopowe zapalenie skóry - choroby alergiczne, przyczyny, objawy, leczenie

Atopowa cera w dobrej kondycji

Atopowa cera w dobrej kondycji

skóry atopowej może doprowadzić do jej atopowego zapalenia, które ma ostry i nieprzyjemny przebieg. Pielęgnacja cery atopowej Ważną częścią (...) pielęgnacji...

Kolostomia

Skóra wokół stomii

Skóra wokół stomii

Stomia Pielęgnacja skóry wokół stomii jest niezmiernie istotna. Wróć do artykułu i dowiedz się więcej.

Cera dojrzała

Zdrowa skóra po 50 (WIDEO)

Zdrowa skóra po 50 (WIDEO) Odtwórz wideo

Zdrowa skóra po 50 to taka, która jest odpowiednio pielęgnowana. Niezwykle ważne jest dokładne zmywanie makijażu przed pójściem do łóżka za pomocą (...) właściwie dobranych preparatów, dobre nawilżanie i natłuszczanie skóry,...

Maski na ciało

Zabiegi pielęgnacyjne na zimę

Zabiegi pielęgnacyjne na zimę

Zimowa pielęgnacja skóry Skóra zimą jest narażona na śnieg, mróz i wiatr. Warunki pogodowe sprawiają, że staje się ona niezwykle wrażliwa, sucha (...) i skłonna do podrażnień. Odpowiednia pielęgnacja...

Opalanie

Pielęgnacja skóry wrażliwej

Pielęgnacja skóry wrażliwej

Lato a wrażliwa cera Latem skóra wrażliwa jest szczególnie narażona na szkodliwe działanie pogody, dlatego należy się jej wyjątkowa pielęgnacja i ochrona.

Opalanie

Piękna skóra

Piękna skóra

Dermatolodzy przekonują, że wprowadzenie kilku zmian w trybie życia i pielęgnacji cery może znacznie pomóc osiągnąć cel, jakim jest piękna skóra.

Cera sucha

Skóra zimą

Skóra zimą

Pielęgnacja skóry twarzy zimą Zimowa aura potrafi bardzo dać się we znaki naszej skórze, dlatego wymaga ona szczególnej pielęgnacji w tym okresie.

Maski na ciało

Spa we własnym domu - galeria

Spa we własnym domu - galeria

Nasza skóra potrzebuje szczególnej troski zarówno zimą, jak i latem, kiedy jest narażona na podrażnienia i przesuszenie. W domowym zaciszu (...) można stworzyć sobie gabinet spa, który będzie miejscem odprężenia się, odpoczynku i regeneracji...

Suplementy diety na skórę

Pielęgnacja skóry

Pielęgnacja skóry

Zdrowa skóra jest przeważnie efektem zastosowania się do prostych reguł prawidłowego odżywiania.