Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Pieprzyk - powstawanie znamion, badanie znamion

Każdy pieprzyk na skórze wymaga regularnej kontroli
Każdy pieprzyk na skórze wymaga regularnej kontroli (Zdjęcie autorstwa Frank Kovalchek / CC BY 2.0)

Lato to okres w trakcie, którego na naszej skórze pojawia się coraz więcej piegów i pieprzyków. Pieprzyk to zmiana, którą warto regularnie obserwować, gdyż na jej podłożu może powstać tzw. Melanoma malignum – czerniak. Co powinnaś wiedzieć o pieprzykach?

spis treści

1. Pieprzyk - powstawanie znamion

Pieprzyk (znamię) są to zmiany pigmentacyjne o owalnym kształcie pojawiające się na powierzchni naszej skóry. Prawie każdy z nas ma na powierzchni skóry jakieś znamię bądź nawet ich większą liczbę. Wszystko zależy od naszych predyspozycji. Niektóre organizmy są bardziej skłonne do powstawania pieprzyków na skórze, inne z kolei mniej.

Niewątpliwie głównym czynnikiem generującym powstawanie znamion i pieprzyków jest promieniowanie ultrafioletowe. Promieniowanie to powoduje uaktywnienie melanocytów - komórek skórnych odpowiadających za powstawanie opalenizny. W skutek jego działania melanocyty produkują barwnik, który rozkłada się w naskórku. W efekcie nasza skóra przybiera lekko brązowy koloryt. Niekiedy jednak w wyniku różnorodnych zaburzeń, barwnik ten nierównomiernie się rozkłada. W efekcie na naszej skórze pojawia się pieprzyk bądź też przebarwienie.

Zobacz film: "Niepokojące zmiany skórne"

Warto wiedzieć, że wraz ze wzrostem liczby pieprzyków pojawiających się na naszej skórze – wzrasta również ryzyko rozwoju czerniaka na jej podłożu. Z tego względu przez cały rok powinniśmy zabezpieczać się przed działaniem promieniowania słonecznego i stosować filtry słoneczne odpowiednio dobrane do fototypu naszej skóry.

2. Pieprzyk - badanie znamion

Dermatologiczne badanie znamion powinien wykonywać każdy z nas. Dermatolog określa jak często należy wykonywać takie badanie. Jeżeli należysz do grupy osób, które mają skłonność do znamion dysplastycznych – będziesz musiała wykonywać badanie częściej. Znamię dysplastyczne to typ pieprzyka, który w pewien sposób ewoluuje w kierunku czerniaka. Oczywiście nieliczne spośród nich mogą zamienić się w czerniaka, ale warto mimo to regularnie kontrolować takiego pieprzyka.

W trakcie badania dermatologicznego, podejrzane znamię i pieprzyk jest fotografowany za pomocą specjalnego urządzenia. Dzięki temu lekarz po upływie niewielkiego czasu może stwierdzić czy pieprzyk zmienia się w sposób budzący podejrzenia. Badanie znamion możesz również wykonywać sama. W tym celu dokładnie obejrzyj powierzchnię swojego ciała, w przypadku partii trudno dostępnych poproś o pomoc kogoś z rodziny. W miarę upływu czasu nabierzesz wprawy i jeżeli w obrębie któregoś ze znamion będą zachodziły zmiany – od razu to zauważysz. Wtedy niezwłocznie udaj się do lekarza.

Oczywiście poza samokontrolą pieprzyków wykonywaną w warunkach domowych, profesjonalne badanie wykonywane przez lekarza dermatologa również jest konieczne. Co najmniej raz w roku udaj się na taką wizytę do centrum medycznego.

Pieprzyki to zmiany skórne wymagające stałej kontroli. Pamiętaj, aby tego nie zaniedbywać, gdyż dzięki temu unikniesz późniejszych komplikacji zdrowotnych.

3. Usuwanie pieprzyków

Usuwanie pieprzyków zawsze podwinno odbywać się pod kontrolą wykwalifikowanego specjalisty. Znamiona tego rodzaju można usunąć zarówno przy pomocy krioterapii, elektrokoagulacji, laseroterapii, jak również zabiegu chirurgicznego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze