Pierwsza pomoc przy zranieniach
Zranienia to najczęstsze wypadki, których jesteśmy ofiarami. Mimo że skaleczenia i różnego rodzaju rany zdarzają się nam dość często, wymagają udzielenia natychmiastowej pomocy, bo zbyt duży upływ krwi lub zakażenie rany są poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Celem pierwszej pomocy przedmedycznej przy zranieniach jest przede wszystkim zatamowanie krwawienia i zabezpieczenie rany przed zakażeniem.
1. Jak należy udzielić pierwszej pomocy przy zranieniach?
1.1. Skaleczenie
Skaleczenie jest tuż po obtarciach i zadrapaniach najmniej inwazyjnym rodzajem zranienia. Zwykle szybko się goi i nie wymaga skomplikowanego opatrywania. Gdy dojdzie do skaleczenia skóry, należy przemyć ranę (wodą utlenioną, jodyną lub zwykłą wodą). Zwykle zaklejamy rankę plastrem, ale nie zawsze jest to konieczne – jeśli krew sama przestanie płynąć, lepiej pozostawić skaleczenie do samoistnego wygojenia. Przy głębszych skaleczeniach konieczny jest jałowy opatrunek lub bandaż.
1.2. Rana kłuta (punktowa)
Rana kłuta to głęboka, choć niewielka rana, z której krwawienie jest raczej krótkotrwałe. Jest zadana ostrym, cienkim narzędziem, które sięga głęboko poza warstwy skóry. W związku z tym pojawia się zagrożenie uszkodzenia narządów wewnętrznych i zakażenia tężcem. Dlatego taką ranę powinien obejrzeć lekarz. Rany kłutej nie należy odkażać, a jedynie zabezpieczyć opatrunkiem i bandażem.
1.3. Rana cięta
W odróżnieniu od ran kłutych, cięte zranienia obficie krwawią. Należy więc zastosować ucisk poprzez przyłożenie do rany sterylnego gazika i uciskanie zranionego miejsca. Następnie ranę należy przemyć wodą z mydłem oraz opłukać. Osuszona rana powinna być przykryta opatrunkiem.
1.4. Krwotok
Zagrożenie zdrowia w przypadku krwotoku zależy przede wszystkim od jego intensywności. Przy drobnym krwawieniu z nosa nie trzeba panikować – wystarczy pochylić głowę do przodu i uciskać nos przez kilka minut (około 15 minut). Warto też zastosować chłodny okład na kark, gdyż zwęży on naczynia krwionośne i zmniejszy krwawienie z nosa. Należy pamiętać, aby nigdy nie odchylać głowy do tyłu. Jeżeli krwawienie nie ustaje, można włożyć w dziurki nosa tampony ze sterylnej gazy, ale w taki sposób, aby móc je później wyciągnąć.
Przy większych krwotokach konieczna jest interwencja lekarska. Ranę należy przykryć gazą lub innym nasiąkliwym materiałem. Po nasiąknięciu przyłożyć kolejną warstwę materiału i uciskać ranę, a tę przykryć bandażem lub opaską uciskową. Jeśli krwotok pojawił się w kończynie – ręce lub nodze, na głowie, szyi i brak jest podejrzenia złamania, warto też unieść je wyżej poziomu serca.
W przypadku, gdy uciskanie i podnoszenie w górę nie przynoszą skutku, tzn. nie można zatamować krwawienia, należy odciąć dopływ krwi w głównej tętnicy, poprzez mocne dociskanie jej palcami do kości znajdującej się pod spodem. Przeprowadzając tę czynność, należy palce trzymać prosto, nie zginając ich. Po ustąpieniu krwawienia ranę należy opatrzyć, zabandażować lub zastosować opaskę uciskową. Należy pamiętać, aby nie zrobić tego za mocno. Musi być wyczuwalne tętno poniżej rany. Podczas krwotoku ofiara często traci dużo krwi, dlatego należy przewieźć ją do lekarza.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.