Pierwsza pomoc przy zranieniach

Zranienia to najczęstsze wypadki, których jesteśmy ofiarami. Mimo że skaleczenia i różnego rodzaju rany zdarzają się nam dość często, wymagają udzielenia natychmiastowej pomocy, bo zbyt duży upływ krwi lub zakażenie rany są poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Celem pierwszej pomocy przedmedycznej przy zranieniach jest przede wszystkim zatamowanie krwawienia i zabezpieczenie rany przed zakażeniem.

Jak należy udzielić pierwszej pomocy przy zranieniach?

Skaleczenie

Domowe sposoby na skaleczenia

Jeśli dochodzi do przerwania ciągłości skóry z towarzyszącą jej niewielką utratą krwi, z której tworzy się skrzep, takie zjawisko nazywamy skaleczeniem....

Skaleczenie jest tuż po obtarciach i zadrapaniach najmniej inwazyjnym rodzajem zranienia. Zwykle szybko się goi i nie wymaga skomplikowanego opatrywania. Gdy dojdzie do skaleczenia skóry, należy przemyć ranę (wodą utlenioną, jodyną lub zwykłą wodą). Zwykle zaklejamy rankę plastrem, ale nie zawsze jest to konieczne – jeśli krew sama przestanie płynąć, lepiej pozostawić skaleczenie do samoistnego wygojenia. Przy głębszych skaleczeniach konieczny jest jałowy opatrunek lub bandaż.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Rana kłuta (punktowa)

Rana kłuta to głęboka, choć niewielka rana, z której krwawienie jest raczej krótkotrwałe. Jest zadana ostrym, cienkim narzędziem, które sięga głęboko poza warstwy skóry. W związku z tym pojawia się zagrożenie uszkodzenia narządów wewnętrznych i zakażenia tężcem. Dlatego taką ranę powinien obejrzeć lekarz. Rany kłutej nie należy odkażać, a jedynie zabezpieczyć opatrunkiem i bandażem.

Rana cięta

W odróżnieniu od ran kłutych, cięte zranienia obficie krwawią. Należy więc zastosować ucisk poprzez przyłożenie do rany sterylnego gazika i uciskanie zranionego miejsca. Następnie ranę należy przemyć wodą z mydłem oraz opłukać. Osuszona rana powinna być przykryta opatrunkiem.

Krwotok

Zagrożenie zdrowia w przypadku krwotoku zależy przede wszystkim od jego intensywności. Przy drobnym krwawieniu z nosa nie trzeba panikować – wystarczy pochylić głowę do przodu i uciskać nos przez kilka minut (około 15 minut). Warto też zastosować chłodny okład na kark, gdyż zwęży on naczynia krwionośne i zmniejszy krwawienie z nosa. Należy pamiętać, aby nigdy nie odchylać głowy do tyłu. Jeżeli krwawienie nie ustaje, można włożyć w dziurki nosa tampony ze sterylnej gazy, ale w taki sposób, aby móc je później wyciągnąć.

Przy większych krwotokach konieczna jest interwencja lekarska. Ranę należy przykryć gazą lub innym nasiąkliwym materiałem. Po nasiąknięciu przyłożyć kolejną warstwę materiału i uciskać ranę, a tę przykryć bandażem lub opaską uciskową. Jeśli krwotok pojawił się w kończynie – ręce lub nodze, na głowie, szyi i brak jest podejrzenia złamania, warto też unieść je wyżej poziomu serca.

W przypadku, gdy uciskanie i podnoszenie w górę nie przynoszą skutku, tzn. nie można zatamować krwawienia, należy odciąć dopływ krwi w głównej tętnicy, poprzez mocne dociskanie jej palcami do kości znajdującej się pod spodem. Przeprowadzając tę czynność, należy palce trzymać prosto, nie zginając ich. Po ustąpieniu krwawienia ranę należy opatrzyć, zabandażować lub zastosować opaskę uciskową. Należy pamiętać, aby nie zrobić tego za mocno. Musi być wyczuwalne tętno poniżej rany. Podczas krwotoku ofiara często traci dużo krwi, dlatego należy przewieźć ją do lekarza.

Anna Szozda, Marta Bednarska, 5 miesięcy temu

Zakładanie opatrunków

Komentarze (3)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Opatrunki i bandażowanie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Opatrunki i bandażowanie
Opatrunki i bandażowanie

Bandażowanie dłoni (WIDEO)

Bandażowanie dłoni (WIDEO) Odtwórz wideo

. Po kilkukrotnym obandażowaniu dłoni wzdłuż i w poprzek, opatrunek jest ustabilizowany na dłoni. Można wtedy przejść do właściwego bandażowania metodą kłosową (...) Urazy dłoni można bandażować za pomocą...

Opatrunki i bandażowanie

Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy

Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy

Apteczka pierwszej pomocy powinna być regularnie uzupełniana, ponieważ nigdy nie wiemy, w jakiej sytuacji się znajdziemy i co nam będzie w danym momencie niezbędne.

Opatrunki i bandażowanie

Projekt Nowoczesny Len

Projekt Nowoczesny Len

jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Opatrunki i bandażowanie

Bandażowanie rany ciętej

Bandażowanie rany ciętej

Inteligentny bandaż, czyli opatrunek monitorujący zmiany, może wskazywać wzrost temperatury na ranie wynikający z gorączki lub zakażenia.

Opatrunki i bandażowanie

Jak opatrywać drobne rany i skaleczenia?

, co przyspiesza tworzenie się strupa, jednocześnie opóźniając regenerację naskórka. Po oczyszczeniu rany należy zabezpieczyć ją opatrunkiem (...) , który będzie chronił ranę przed zakażeniem oraz przypadkowym jej uszkodzeniem. Należy...

Opatrunki i bandażowanie

Inteligentny bandaż

Naukowcy prześcigają się w wynajdywaniu nowych gadżetów medycznych. Mówi się o zegarkach mierzących tętno oraz temperaturę, bezprzewodowych pompach dla serca i telefonach mierzących poziom glukozy. Ostatnio badacze unowocześnili nawet zwykły bandaż. Dzięki...

Opatrunki i bandażowanie

Czepiec Hipokratesa (WIDEO)

Czepiec Hipokratesa (WIDEO) Odtwórz wideo

W przypadku urazów głowy, bandażuje się w taki sposób, aby pokryć jak największy obszar głowy. Bandażujemy głowę po to, aby zapobiec dalszym urazom (...) i zakażeniu, a także po to, aby zatamować krwawienie. Bandażowanie...

Opatrunki i bandażowanie

Chusta lekarska - opatrywanie genitaliów (WIDEO)

Chusta lekarska - opatrywanie genitaliów (WIDEO) Odtwórz wideo

. Zaletą chusty i jej przewagą nad zwykłym bandażem jest to, że za jej pomocą bandażuje się dużo szybciej i łatwiej. Jest dużo bardziej przydatna niż bandaż (...) w sytuacjach nagłych, takich jak wypadki komunikacyjne. Opatrunek...

Opatrunki i bandażowanie

Uszkodzenie skóry przy stosowaniu opatrunków

Uszkodzenie skóry przy stosowaniu opatrunków

Uszkodzenie skóry z naprężenia Skóra przy częstym stosowaniu opatrunków może zostać uszkodzona. Aby temu zaradzić, warto stosować płyny ochronne do skóry. Wróć do artykułu i dowiedz się więcej.