Trwa ładowanie...

Pierwsza pomoc w przypadku poparzenia petardami

 Katarzyna Krupka
31.12.2018 08:30
Pierwsza pomoc w przypadku poparzenia petardami
Pierwsza pomoc w przypadku poparzenia petardami (Źródło: 123RF)

Zamierzasz uczcić nadchodzący Nowy Rok, odpalając z wielkim hukiem fajerwerki lub petardy? Zanim to zrobisz, upewnij się, że posiadasz podstawową wiedzę dotyczącą udzielania pierwszej pomocy w przypadku poparzeń.

1. Domena dużych i małych

Oparzenia przytrafiają się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Powodów może być wiele – uszkodzone, niskiej jakości fajerwerki, brak wiedzy na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa czy środków pirotechnicznych, alkohol i nieostrożność. Kiedy jednak dochodzi już do niebezpiecznego zdarzenia, najważniejsza jest szybka reakcja i natychmiastowe udzielenie pierwszej pomocy.

2. Jak postępować?

Poparzenia od petard lub fajerwerków najczęściej dotyczą takich miejsc jak dłonie i twarz. Jeśli jesteś świadkiem lub uczestnikiem takiego wydarzenia, natychmiast wezwij pomoc lub zawieź poszkodowanego do szpitala.

Na początek oceń jego stan. Sprawdź, czy obrażenia są lekkie czy poważne. Jeśli oparzenie nie jest rozległe, możesz przystąpić do udzielenia pierwszej pomocy. Oparzone miejsce należy jak najszybciej ochłodzić i przemyć – najlepiej zimną wodą.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Nie przykładaj do rany pasty do zębów, masła, plasterków cebuli czy pomidora, jak radzą niektóre ludowe przesądy. Z miejsca oparzonego należy usunąć ewentualne ubranie, zdjąć ozdoby, tak aby nie przykleiły się do rany. Jeśli już tak się stało, pod żadnym względem nie wolno ich odrywać. Schładzaj oparzenie przynajmniej przez 15 minut.

Jeśli petarda urwie palec, sprawdź czy pozostałe są nienaruszone, umieść rękę pod zimną wodą, a palec umyj, owiń czystą ściereczką i włóż do plastikowego woreczka z lodem. Chorego doprowadź jak najszybciej do szpitala. Jeżeli wybuch petardy spowodował uraz oczu, jak najszybciej przemyj je zimną woda. Nie używaj lodu, aby ochłodzić poparzone miejsce.

Używając czystej szmatki, zakryj oko i jak najszybciej zgłoś się wraz z poszkodowanym na najbliższy oddział ratunkowy. Jeśli petarda urwała rękę, krwawiącą kończynę należy unieść powyżej serca.

Pamiętaj, aby nie smarować oparzonej rany kremami czy maściami, nie zostawiać poszkodowanej osoby samej aż do przyjazdu karetki, nie podawać jej żadnych leków, nie dotykać oparzonego miejsca, nie polewać go alkoholem. Pod żadnym względem nie przekuwaj pęcherzy powstałych na skutek poparzenia.

Warto w taką noc mieć przy sobie mały, podręczny zestaw ratunkowy, w którym znajdą się takie przedmioty jak: pęseta, bandaż, gaziki, sterylne opatrunki, woda utleniona, termometr, rękawiczki chirurgiczne, nożyczki oraz numery alarmowe na pogotowie i policję.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze