Trwa ładowanie...

Pierwszy objaw parkinsona. Zwróć uwagę na głos

 Katarzyna Kurek
20.02.2023 13:32
U pacjentów we wczesnym stadium choroby Parkinsona obserwuje się zmienioną mowę
U pacjentów we wczesnym stadium choroby Parkinsona obserwuje się zmienioną mowę (Getty Images)

Choroba Parkinsona to schorzenie o podłożu neurologicznym, którego objawy pojawiają się stopniowo. Dlatego też jest często trudne do rozpoznania, zwłaszcza na wczesnym etapie. Teraz jednak litewscy badacze wskazują charakterystyczny symptom, który jest zauważalny już w początkowym stadium choroby. Jaki?

spis treści

1. Choroba Parkinsona objawia się nie tylko zaburzeniem ruchu

Choroba Parkinsona może rozwijać się przez lata. Początkowo jej objawy często nie są charakterystyczne, dlatego też jest bardzo trudna do zdiagnozowania. Jednak im choroba wcześniej zostanie rozpoznana, tym lepiej. Schorzenia bowiem nie można całkowicie wyleczyć, jednak wczesne uchwycenie objawów zwiększa szanse na lepsze wyniki leczenia i rehabilitacji.

Najczęściej chorobę Parkinsona wiąże się z objawami związanymi z zaburzeniem i spowolnieniem ruchu – drżeniem rąk, mimowolnymi skurczami mięśni, czy problemami z poruszaniem się. Litewscy naukowcy uważają jednak, że pierwszym sygnałem choroby może być zmieniony sposób mówienia.

2. Pierwszy objaw choroby Parkinsona

Zobacz film: "Parkinson a wyrostek robaczkowy"

Choroba Parkinsona jest postępującym zwyrodnieniem ośrodkowego układu nerwowego. W jej przebiegu obserwuje się utratę komórek nerwowych w obszarze mózgu, który odpowiedzialny jest za produkcję dopaminy. Dopamina natomiast odpowiada za przesyłanie impulsów pomiędzy komórkami nerwowymi w celu kontroli ruchów ciała. Choroba pogłębia się wraz z upływem czasu.

Litewscy eksperci uważają, że wraz ze spadkiem sprawności motorycznej zmniejsza się także funkcja płuc, strun głosowych oraz przepony. Wniosek ten poprzedziły badania, w czasie których za pomocą sztucznej inteligencji zbadano próbki mowy 61 osób z chorobą Parkinsona oraz 43 zdrowych osób. Wypowiedzi obu grup nagrano w dźwiękoszczelnej kabinie. Do przetwarzania nagrań i analizy różnic wykorzystano algorytm AI (sztucznej inteligencji).

Wyniki badań wskazały, że mowa u pacjentów we wczesnym stadium choroby Parkinsona jest zmieniona. Osoby te mówiły wolniej, ciszej oraz bardziej monotonnie. Zaobserwowano u nich większą fragmentaryczność oraz mniejszą ekspresję mowy.

Profesor Rytis Maskeliūnas z Politechniki w Kownie podkreślił, że "zmiany w mowie często pojawiają się nawet wcześniej niż zaburzenia funkcji motorycznych". Ponadto zaznaczył, że związek między zaburzeniami mowy a chorobą Parkinsona zauważalny jest już od lat 60. XX wieku. Teraz, dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii, przeprowadzenie analizy okazało się możliwe.

Co więcej, litewski zespół pracuje nad projektem inteligentnej aplikacji, która mogłaby pomóc na wczesnym etapie wykrywać chorobę Parkinsona.

Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze