Trwa ładowanie...

Pierwszy objaw zawału. Masz maksymalnie godzinę na reakcję

Avatar placeholder
Aleksandra Zaborowska 26.07.2024 08:00
Znajomość nietypowych objawów zawału ratuje życie
Znajomość nietypowych objawów zawału ratuje życie (Getty Images)

Zawał serca zabija nawet 15 tysięcy Polaków rocznie. Warto więc znać jego nietypowe objawy, które mogą przyspieszyć diagnozę i otrzymanie pomocy, gdyż to właśnie czas reakcji może odgrywać kluczową rolę w rokowaniach po zawale.

spis treści

1. Przy zawale każda minuta jest cenna

Zawał to stan wywoływany niedokrwieniem mięśnia sercowego, który prowadzi do jego martwicy. Im dłużej krew nie dopływa do serca, tym większy może być stopień trwałych szkód w mięśniu, a nawet może dojść do śmierci. Dlatego z objawami zawału nigdy nie należy zwlekać. Lekarze podkreślają, że najistotniejsze jest pierwsze 60 minut od wystąpienia pierwszego objawu, a te potrafią być czasem mylące, nietypowe i przez to lekceważone.

Jeśli jednak wiemy, że jesteśmy obarczeni większym ryzykiem wystąpienia zawału i odczuwamy charakterystyczne symptomy, takie jak ból, pieczenie czy ucisk w klatce piersiowej (w okolicach mostka) utrzymujące się 20 minut lub dłużej i towarzyszące mu osłabienie, kołatanie serca, ucisk w ramieniu, omdlenie lub utratę przytomności czy wymioty, należy niezwłocznie wezwać pogotowie i nie czekać, aż objawy przejdą samoistnie lub, co gorsza, się nasilą.

2. Nietypowy objaw można odczuwać w jamie ustnej

Zobacz film: "Rak piersi"

Kłujący ból mostka najczęściej promieniuje do lewego ramienia, ale także do pleców czy kręgosłupa. Do mniej typowych objawów należą również zimne poty, długotrwały kaszel czy dolegliwości układu pokarmowego takie jak zgaga czy ból brzucha.

Niewielu jednak wie, że ból pochodzący z klatki piersiowej może promieniować nawet do szyi, gardła i szczęki, co u niektórych może objawić się np. nagłym i silnym bólem zęba.

3. Jak działać przy zawale?

Przy podejrzeniu zawału i rozpoznaniu pierwszych objawów, należy jak najszybciej wezwać pogotowie. Bezwzględnie zabronione jest prowadzenie auta czy droga taksówką bądź komunikacją miejską na własną rękę, bo w postępowaniu przy zawale serca istotny jest nie tylko czas dotarcia do szpitala, ale przede wszystkim czas udzielonej pomocy, a tę mogą zaoferować już ratownicy medyczni w momencie dotarcia do pacjenta i podczas transportu karetką. Warto pamiętać, że są oni uprawnieni do natychmiastowego podania leków stabilizujących. Wykonują także EKG, które pozwala określić stan pacjenta.

Może to nie tylko znacząco zmniejszyć rozległość zawału i złagodzić jego powikłania, ale także usprawnić pomoc, którą pacjent otrzyma już w szpitalu.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze