Pimafucort - wskazania, przeciwwskazania, stosowanie, skutki uboczne
Pimafucort to lek na receptę przeznaczony do leczenia zmian skórnych. Maść ma działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne. Jest sprzedawana wyłącznie na receptę w 15 gramowych tubach. Co to jest Pimafucort? Jakie są wskazania, przeciwwskazania i ostrzeżenia do jego stosowania? W jaki sposób należy go używać? Jakie skutki uboczne mogą wystąpić po używaniu Pimafucort? Jak należy przechowywać maść? Czy lek ma wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?
- 1. Co to jest Pimafucort?
- 2. Wskazania do zażywania Pimafucortu
- 3. Przeciwwskazania do stosowania leku
- 4. Ostrzeżenia związane z lekiem
- 4.1. Interakcje z lekami
- 4.2. Ciąża i karmienie piersią
- 4.3. Pimafucort a prowadzanie pojazdów
- 5. Stosowanie Pimafucortu
- 6. Skutki uboczne leku
- 7. Termin ważności leku
1. Co to jest Pimafucort?
Pimafucort to lek, dostępny w formie maści do stosowania zewnętrznego. Jest sprzedawany w 15 gramowych tubach, jedynie na podstawie recepty. Pimafucort zawiera hydrokortyzon, natamycynę i neomycynę, wykazuje działanie przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne i bakteriobójcze.
Hydrokortyzon to kortykosteroid, który obkurcza naczynia krwionośne, redukuje stany zapalne i ich objawy, takie jak świąd skóry. Neomycyna z kolei to antybiotyk o właściwościach antybakteryjnych, natomiast natamycyna działa grzybobójczo, szczególnie wobec drożdżaków Candida spp.
2. Wskazania do zażywania Pimafucortu
Lek Pimafucort jest przeznaczony do krótkotrwałego leczenia chorób skóry, spowodowanych zakażeniem bakteryjnym lub grzybiczym. Maść jest skuteczna w walce ze zmianami na skórze owłosionej oraz na fałdach tłuszczowych.
Pimafucort można używać do leczenia przewlekłych stanów zapalnych ze złuszczeniem, wysuszeniem lub pękaniem skóry, na przykład w przypadku łojotokowego zapalenia skóry.
3. Przeciwwskazania do stosowania leku
Lek Pimafucort jest dostępny wyłącznie na receptę, więc o jego stosowaniu decyduje lekarz. Istnieją przeciwwskazania do stosowania maści:
- zakażenia wirusowe,
- pierwotne zakażenia grzybicze,
- zakażenia pasożytnicze,
- rany,
- oparzenia,
- owrzodzenia,
- choroby wrzodowe skóry,
- trądzik,
- uczulenie na składniki leku,
- objawy niepożądane po stosowaniu kortykosteroidów,
- rybia łuska,
- młodzieńczy wyprysk stóp,
- trądzik pospolity,
- trądzik różowaty,
- kruchość naczyń krwionośnych,
- zanik skóry.
4. Ostrzeżenia związane z lekiem
Maści Pimafucort nie należy stosować w okolicach oczu, ponieważ może to grozić powstaniem jaskry lub zaćmy. Lek stosowany na duże obszary skóry u dzieci lub pod opatrunkiem okluzyjnym może skutkować zahamowaniem czynności kory nadnerczy.
Nie jest zalecane długotrwałe stosowanie preparatu, a także nakładanie go na rany lub uszkodzenia skóry. Może doprowadzić to do wchłonięcia się neomycyny do krążenia ogólnego i wywołać działanie ototoksyczne i nefrotoksyczne.
Należy przerwać stosowanie Pimafucort, gdy wystąpi nadkażenie lub wzmożony rozwój grzybów. W przypadku zaburzeń widzenia lub utraty ostrości wzroku należy skontaktować się z lekarzem.
Konsultacja ze specjalistą jest też konieczna, gdy maść wywoła świąd, pieczenie lub zaczerwienie skóry. Na skutki uboczne szczególnie narażone są dzieci.
W przypadku nadwrażliwości na neomycynę pacjent może źle znosić kontakt z antybiotykami, takimi jak kanamycyna, paromomycyna oraz gentamycyna.
4.1. Interakcje z lekami
Lekarz musi zostać poinformowany o wszystkich zażywanych stale lekach oraz o preparatach używanych niedawno. Interakcje z innymi środkami nie są znane.
4.2. Ciąża i karmienie piersią
Istnieje ryzyko, że neomycyna może mieć negatywne działanie na płód. Pimafucort u kobiet w ciąży nie może być stosowany na rozległe obszary skóry, przez długi czas ani pod opatrunkiem. Specjalista musi wiedzieć również o planowaniu powiększenia rodziny oraz o możliwości, że kobieta niedawno zaszła w ciążę.
4.3. Pimafucort a prowadzanie pojazdów
Nie istnieją informacje o wpływie maści Pimafucort na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn. Prawdopodobnie lek nie wpływa na tą zdolność, ale w przypadku zaburzeń widzenia lub zawrotów głowy nie należy wykonywać tych czynności.
5. Stosowanie Pimafucortu
Cienką warstwę maści Pimafucort należy rozprowadzić na skórze 2-4 razy dziennie. Leku nie można stosować powyżej czternastu dni i przekraczać dziennej, zalecanej dawki. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Jeżeli zmiany skórne się nasilą lub dojdzie do zakażenia skóry należy niezwłocznie przerwać kurację i rozpocząć inną metodę leczenia.
Przedawkowanie Pimafucort nie zostało udokumentowane medycznie. Raczej niemożliwe jest wchłonięcie toksycznej dawki neomecyny, ale zbyt częste używanie maści może zaostrzyć chorobę i wywołać skutki uboczne.
6. Skutki uboczne leku
Pimafucort jest stosunkowo bezpieczny, ale jak każdy lek może wywołać skutki uboczne, takie jak:
- zahamowanie czynności kory nadnerczy,
- zanik skóry ze ścieńczeniem,
- rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych,
- plamica,
- rozstępy,
- zapalenie skóry,
- okołowargowe zapalenie skóry z zanikiem skóry lub bez zaniku skóry,
- nasilenie objawów choroby po zaprzestaniu leczenia,
- opóźnienie procesu wyleczenia,
- przebarwienia skóry,
- nadmierne owłosienie,
- alergia kontaktowa na neomycynę,
- wysuszenie skóry,
- trądzik związany ze stosowaniem steroidów.
Rzadko, u jednego pacjenta na 10 000 osób, może wystąpić również zwiększenie ciśnienia śródgałkowego, zwiększenie ryzyka wystąpienia zaćmy oraz nieostre widzenie.
Należy pamiętać, że wszystkie objawy niepożądane, również te niewymienione w ulotce leku, należy zgłosić do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
7. Termin ważności leku
Maść powinna być przechowywana w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Leku nie należy używać po upływie terminu ważności, podanej na opakowaniu leku. Pimafucort nie powinien być trzymany w temperaturze powyżej 25 stopni Celsjusza, opakowania nie można wyrzucać do kanalizacji.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.