Trwa ładowanie...

Plaga azjatyckich biedronek w Polsce. Tym kończy się ich ugryzienie

 Katarzyna Prus
10.10.2022 16:02
Po ugryzieniu azjatyckiej biedronki może pojawić się reakcja alergiczna
Po ugryzieniu azjatyckiej biedronki może pojawić się reakcja alergiczna (Getty Images)

W odróżnieniu od swoich "polskich kuzynek" są agresywne i - kiedy czują się zagrożone - gryzą. Spotkanie z nimi nie należy więc do najprzyjemniejszych, a nawet może poważnie zaszkodzić. Tymczasem to właśnie teraz biedronek azjatyckich jest najwięcej. Dlaczego lepiej ich unikać?

spis treści

1. Biedronka azjatycka - skąd się wzięła i jak ją rozpoznać?

Biedronki azjatyckie (nazywane też arlekinem czy biedronką ninją) trafiły do Europy ze Stanów Zjednoczonych. Na początku XX wieku były tam sprowadzane z Azji do zwalczania mszyc, które atakowały uprawy. W Polsce po raz pierwszy pojawiły się w 2006 roku w Poznaniu. Aktualnie można mówić o prawdziwej pladze tych owadów w całym kraju.

Biedronki azjatyckie mogą atakować człowieka
Biedronki azjatyckie mogą atakować człowieka (Getty Images)
Zobacz film: "Azjatyckie biedronki. Jak pozbyć się ich z domu?"

Jak je rozpoznać? Biedronki azjatyckie kształtem przypominają swoje "polskie kuzynki", ale mogą być od nich nieco większe (ok. 8 mm) i mają inny kolor - czerwonawy, pomarańczowy, żółty, a nawet czarny. Różnią się też liczbą kropek - mogą ich nie mieć wcale, albo wręcz przeciwnie bardzo dużo - nawet ponad 20 (wyróżnia je też nieregularny kształt). "Polskie" gatunki mają ich nie więcej niż 10 na czerwono-pomarańczowym tle.

Biedronki azjatyckie bardzo dobrze czują się w mieście, nie tylko na terenach zielonych, ale też w budnkach mieszkalnych, gdzie szukają schronienia na zimę. Dlatego, co roku, przeważnie w październiku zaczynają być bardzo aktywne, próbując dostać się do domów i mieszkań.

Lepiej na nie uważać, bo mogą być agresywne i atakować nie tylko inne owady, ale też ludzi, w sytuacji, kiedy czują się zagrożone.

2. Czy ugryzienie azjatyckiej biedronki jest groźne?

Biedronki azjatyckie wydzielają hemolimfę - żółty płyn, który pełni jednocześnie funkcje krwi i limfy. Zawiera ona metoksypyrazyny, które u ludzi mogą wywołać poważne reakcje alergiczne (niezależnie od wieku).

Mimo że samo ugryzienie z reguły nie boli, mogą pojawić się symptomy alergii. To m.in.: katar, zapalenie spojówek, astma, pokrzywka, * obrzęk naczyniowo-ruchowy.

3. Jak pozbyć się azjatyckich biedronek?

Przed biedronkami azjatyckimi, podobnie jak przed innymi owadami, dobrze chronią moskitiery, które można zamontować na oknie. Poza tym, żeby je odstraszyć, można posmarować framugi okien i futryny drzwi mentolem lub kamforą.

Jeśli owadom uda się dostać do domu, najlepiej wypuścić je przez okno albo wciągnąć odkurzaczem (pamiętajmy jednak, żeby go od razu go opróżnić).

Po każdym kontakcie z biedronkami trzeba umyć ręce, żeby uniknąć reakcji alergicznej, którą może wywołać ich wydzielina.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze