Trwa ładowanie...

Plaga kleszczy. Wiadomo, skąd pochodzi najwięcej zgłoszeń

 Karolina Rozmus
03.06.2024 11:29
Wysyp kleszczy. "Moje psy łapią nawet na naszym podwórku mimo podwójnego zabezpieczenia"
Wysyp kleszczy. "Moje psy łapią nawet na naszym podwórku mimo podwójnego zabezpieczenia" (Getty Images, ciemnastronawiosny.pl)

Wybierasz się na urlop? A może letnia aura to dla ciebie dobra okazja, żeby wziąć się za pracę w ogródku? Niezależnie od tego, jakie masz plany na najbliższe tygodnie, musisz pamiętać o zagrożeniu. Aktualizowana na bieżąco mapa kleszczy pokazuje, że od początku wiosny mamy do czynienia z plagą kleszczy.

spis treści

1. Gdzie grasują kleszcze?

Aktualizowaną na bieżąco mapę występowania kleszczy w Polsce możemy znaleźć na ciemnastronywiosny.pl. Pokazuje, że obecnie najwięcej zgłoszeń dotyczących pajęczaków pochodzi z okolic:

  • Warszawy,
  • Krakowa,
  • Wrocławia,
  • Katowic,
  • Bydgoszczy,
  • Białegostoku,
  • Poznania,
  • Gdańska.

Mapę tworzą sami użytkownicy, którzy przesyłają informację o miejscu, gdzie natknęli się na kleszcza. Dodając zgłoszenie, mogą także napisać komentarz, np. podając więcej informacji na temat miejsca występowania kleszczy.

Zobacz film: "Te czarne kropki mogą być śmiertelnie niebezpiecznie. Uwaga na kleszcze"

"Co pięć minut wyciągałam kleszcza albo kilka kleszczy z psa" - napisała jedna z internautek, która zaznaczyła obecność kleszczy w Stężycy, niewielkiej miejscowości w powiecie ryckim na Lubelszczyźnie.

Plaga kleszczy w Polsce
Plaga kleszczy w Polsce (ciemnastronawiosny.pl/Pixabay)

"Po spacerze mnóstwo kleszczy zarówno na ludziach, jak i psach", "11 sztuk podczas jednego spaceru", "15 kleszczy (zdjętych z psa podczas spaceru)", "Niesamowicie dużo kleszczy jest na wszystkich terenach zielonych w całym mieście i okolicach. Moje psy łapią nawet na naszym podwórku mimo podwójnego zabezpieczenia – tabletki i obroże" - alarmują mieszkańcy województwa mazowieckiego.

Autorzy strony ostrzegają, że miejsca nieoznaczone na mapie nie są miejscami wolnymi od kleszczy.

2. Przenoszą nie tylko KZM i boreliozę

Kleszcze są nosicielami takich chorób jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Tylko w tym roku według raportu chorób zakaźnych NIZP-PZH PIB odnotowano ponad cztery tysiące zachorowań na chorobę z Lyme i niemal 60 przypadków KZM. Borelioza to choroba bakteryjna, która może prowadzić do zapalenia stawów bądź mięśnia sercowego czy zajmować układ nerwowy. W przypadku wirusowego zapalenia mózgu bądź zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych zajęcie ośrodkowego układu nerwowego może prowadzić do długotrwałych, a nawet nieodwracalnych zmian w mózgu.

Coraz więcej mówi się także o egzotycznym gatunku kleszcza Hyalomma marginatum, który może przenosić m.in. wirusa krymsko-kongijskiej gorączki krwotocznej (CCHFV). To choroba o wysokiej, sięgającej ok. 60 proc. śmiertelności, którą charakteryzuje wysoka gorączka, bóle brzucha, światłowstręt i bóle oraz sztywność mięśni. W przebiegu CCHFV pojawiają się również wybroczyny na skórze tułowia i kończyn.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze