Trwa ładowanie...

Płakała krwią. Cierpi na rzadkie schorzenie

Kobieta płakała krwią
Kobieta płakała krwią (getty)

Kiedy 25-latka trafiła na izbę przyjęć z krwią spływającą z oczu, był to jej drugi taki epizod w ciągu ostatnich dwóch miesięcy - poinformowali niedawno lekarze. Krwawe łzy to rzadki stan znany jako hemolakria, który może mieć różne przyczyny. Wiadomo, że kobieta nie miała żadnych chorób przewlekłych. Krew z oczu dwukrotnie pojawiła się podczas okresu.

spis treści

1. Krwawienie z oczu

Normalne miesiączki mogą czasami wywoływać cykliczne krwawienia poza macicą, znane jako miesiączki zastępcze. Według lekarzy karmazynowe łzy kobiety prawdopodobnie były wynikiem nietypowej zbieżności - zastępczej miesiączki i hemolakrii (rzadkiej choroby, która powoduje wypływanie z oczu krwawych łez). Oprócz oczu zastępczy okres może doprowadzić do krwawienia z nosa, uszu, płuc, sutków oraz jelit. U 25-latki krew pojawiła się także w nosie.

Chociaż czerwone łzy kobiety wyglądały niepokojąco, po wykonaniu badań stwierdzono, że oczy były zdrowe, a krwawym łzom nie towarzyszyły bóle głowy, zawroty ani inne objawy chorobowe. Nie było też żadnych oznak nieprawidłowości w zatokach, kanałach łzowych ani w samych krwawych łzach - napisali naukowcy w marcowym numerze czasopisma "BMJ Case Reports".

Zobacz film: "Dr Sutkowski: Druga dawka dla seniorów nie jest fizycznie zabezpieczona"
Kobieta płakała krwią
Kobieta płakała krwią (Facebook)

2. Hemolarkria - czym się charakteryzuje?

Częstymi przyczynami hemolakrii są wszelkiego rodzaju stany zapalne, urazy, uszkodzenia, zmiany nowotworowe, nadciśnienie, choroby takie jak żółtaczka i anemia oraz zaburzenia naczyniowe.

Wpływ na niektóre typy tkanek oka mają także zmiany hormonalne takie jak np. krzywizna i grubość rogówki - mogą się zmieniać w różnych fazach miesiączki, ciąży i laktacji - co może wyjaśniać, dlaczego miesiączka wywołała krwawienie z oczu.

Lekarze leczyli 25-latkę doustnymi środkami antykoncepcyjnymi. Po trzech miesiącach terapii hormonalnej nie doszło do dodatkowych krwawień.

"Jest to rzadki i niezwykły przypadek kliniczny" - podsumowali lekarze i dodali, że w żadnej najnowszej literaturze naukowej nie opisano niczego podobnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze