Plamy na piersiach – kiedy powinny niepokoić?
Plamy na piersiach są zmianami, które budzą nie tylko poirytowanie, bo szpecą, ale i niepokój, ponieważ mogą być groźne. Wiele zależy od ich wyglądu, okoliczności pojawienia się oraz objawów towarzyszących. O ile małe czerwone kropki na piersiach mogą wskazywać na alergię, o tyle przebarwienia na piersiach mogą być objawem raka zapalnego piersi. Na co zwrócić uwagę?
1. Co to są plamy na piersiach?
Plamy na piersiach - zdjęcia i opisy - budzą w pacjentkach niepokój i działają na wyobraźnię. Okazuje się bowiem, że zmiany mogą być nie tylko nieestetyczne, ale i stanowić objaw groźnej choroby. Zdarza się, że to symptom raka zapalnego piersi.
Kiedy plamy na piersiach powinny niepokoić? Dla tej jednostki chorobowej typowe jest to, że nie pojawiają się guzki w piersiach. Objawy rozwijającego się raka zapalnego piersi to:
- przebarwienie, które ma kolor czerwony lub ciemnoróżowy. W większości przypadków pierwsza zmiana pojawia się z boku górnego kwadratu piersi, to jest w okolicy dołu pachowego,
- zaczerwienienie i ucieplenie skóry piersi, rumień na piersiach,
- pieczenie, świąd,
- wydzielina z gruczołów sutkowych,
- obrzęk piersi, powiększenie rozmiaru piersi.
- zmiana kształtu piersi, asymetria, zmiana konturu piersi,
- pogrubienie skóry piersi,
- zwiększone napięcie skóry piersi,
- ból piersi lub ból w okolicy piersi,
- wysypka, wyprysk, inne zmiany skórne wokół brodawki,
- poszerzenie żył,
- owrzodzenie,
- powiększenie węzłów chłonnych.
Niepokoić powinny zwłaszcza dolegliwości, które pojawiają się nagle i szybko się nasilają. To wymaga pilnego kontaktu z lekarzem. Specjalista przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i postawi diagnozę. To ważne. Szybkie ustalenie przyczyn plam na piersiach pozwala na podjęcie działania i zapobieganie poważnym powikłaniom.
Rak zapalny piersi – przyczyny i leczenie
Rak zapalny piersi to najczęstszy nowotwór u kobiet. Bezpośrednią przyczyną rozwoju choroby nowotworowej jest niekontrolowane namnożenie się niesprawnych komórek nabłonkowych gruczołu piersiowego.
Ustalono również czynniki ryzyka. To:
- płeć,
- nadużywanie alkoholu, otyłość,
- wczesne rozpoczęcie miesiączkowania,
- bezdzietność, czynniki hormonalne egzogenne,
- późne pojawienie się menopauzy,
- niekarmienie piersią,
- urodzenie pierwszego dziecka po 35. roku życia,
- brak aktywności fizycznej, hipokinezja,
- inne choroby nowotworowe,
- niehigieniczny tryb życia, narażenie na promieniowanie jonizujące,
- obciążenie genetyczne (mutacje genetyczne związane z rakiem piersi to mutacje BRCA1 oraz mutacje BRCA2).
Charakterystykę molekularną guza ustala się poprzez wykonanie biopsji gruboigłowej. Jeśli chodzi o leczenie, polega ono na interwencji chirurgicznej, ale obejmuje również takie techniki takie jak chemioterapia, leczenie anty-HER2, chirurgia, radioterapia, hormonoterapia.
2. Przebarwienia na piersiach – przyczyny
Dobra wiadomość jest taka, że najczęściej wysypka i plamy na piersiach mają związek z niegroźną alergią czy podrażnieniem skóry przez biustonosz czy odzież. Wywoływać je mogą także takie choroby jak:
- zapalenie piersi, ropień piersi,
- zakażenia grzybicze,
- łojotokowe zapalenie skóry,
- AZS,
- łuszczyca, )
- łupież rumieniowy.
Przebarwienia na piersiach szczególnie często dotyczą dwóch grup kobiet: w ciąży i kobiet w starszym wieku.
W przypadku pań w podeszłym wieku przebarwienia na piersiach to często tak zwane plamy starcze. Choć te występują głównie w miejscach wystawionych na działanie promieni słonecznych, to jest na dłoniach, twarzy, szyi, czyli, mogą pokryć także piersi. Dlaczego tak się dzieje?
Ma to związek z tym, że skóra piersi jest delikatna, a i nadwyrężana przez ciąże i karmienie piersią. Ponadto z upływem lat starzeje się, traci jędrność i elastyczność, przebarwia się z powodu nierównomiernego rozłożenia pigmentu.
Czerwone plamy na piersiach w ciąży, tak jak i zmiany żółtawe albo ciemnobrunatne, mogą również pojawić się w ciąży. Dzieje się tak najczęściej w 2. trymestrze ciąży, co ma związek z podwyższonym poziomem hormonów, zwłaszcza estrogenów.
Te wpływają na zwiększoną produkcję melaniny (to barwnik, który chroni skórę przed promieniowaniem UV). Trzeba także pamiętać, że skóra przyszłej mamy jest szczególnie wrażliwa i podatna na podrażnienia i uszkodzenia.
3. Jak zapobiegać plamom na piersiach?
Nie wszystkim przebarwieniom udaje się zapobiec. Aby uniknąć plam na piersiach, które są związane z działaniem promieni słonecznych i wiotczeniem skóry, należy:
- unikać ekspozycji na działanie promieni UV (opalania, ale również solarium),
- stosować kremy z wysokim filtrem (co najmniej SPF 30),
- dbać o skórę piersi. Konieczne jest nakładanie kremu lub balsamu, także robienie peelingu. Jeśli pojawią się przebarwienia, można sięgać po produkty rozjaśniające przebarwienia,
- zrezygnować z leków, które powodują przebarwienia na skórze,
- uważać na substancje fotouczulające, które pod wpływem słońca mogą przebarwiać skórę. Zawierają je zioła (np. dziurawiec), ale także kosmetyki (obecny w nich retinol czy kwasy owocowe, piżmo i niektóre olejki),
- nosić oddychającą, delikatną, bawełnianą bieliznę. Ważne jest, by biustonosz miał odpowiedni rozmiar i krój. Zbyt duży i luźny nie będzie podtrzymywał biustu, a za mały i zbyt ciasny będzie powodował podrażnienia skóry.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.