Przejdź na WP

Plamy wątrobowe – wygląd, przyczyny, leczenie

Plamy wątrobowe wbrew powszechnej opinii nie są spowodowane problemami, schorzeniami wątroby. Są większe fragmenty skóry, gdzie zbiera się nadmiar melaniny, czyli pigmentu. Plamy wątrobowe mogą pojawić się u każdego w każdym wieku. Jednak plamy wątrobowe pojawiają się z wiekiem i najczęściej występują u osób starszych. Najczęściej są zlokalizowane w okolicach dłoni i twarzy.

Zobacz film: "Przebieg wizyty u dermatologa"

spis treści

1. Plamy wątrobowe – wygląd

Najczęściej plamy wątrobowe występują pod postacią płaskich plam o nieregularnym kształcie i kolorze brązowym. Plamy wątrobowe są zazwyczaj duże, a ich średnica może wynosić nawet kilka centymetrów. Zdarzają się jednak osoby, u których zmiany są dużo mniejsze. Czasem mówi się, że plamy wątrobowe to plamy pigmentacyjne albo plamy starcze. Według dermatologów tego rodzaju przebarwienia na skórze powstają w wyniku procesu starzenia się skóry. Mogą znaleźć się na rękach, twarzy, ale i dekolcie. Zmiene jest również ich zagęszczenie - od stosunkowo niewielkiego, aż do bardzo zagęszczonego. Tego rodzaju plamy nie stanowią zagrożenia ani dla zdrowia, ani dla życia osoby, u której się pojawiły.

Sok z cytryny jest naturalnym środkiem rozjaśniającym plamy wątrobowe
Sok z cytryny jest naturalnym środkiem rozjaśniającym plamy wątrobowe

2. Plamy wątrobowe – przyczyny

Plamy wątrobowe mogą się pokazać po zbyt długiej i intensywnej ekspozycji skóry na promieni słoneczne. Ryzyko pojawienia się przebarwień zwiększa się, jeśli nie jest stosowany krem z filtrem UV na skórę. Plamy wątrobowe mogą wystąpić w dwóch rodzajach. Wyróżnia się plamy wątrobowe wrodzone, czyli dziedziczne oraz plamy wątrobowe, które pojawiły się w trakcie całego życia. Plamy wątrobowe wrodzone są mniejsze i mają nieregularny kształt, najczęściej mają charakter niezłośliwy. Natomiast plamy wątrobowe nabyte występują najczęściej u osób z jasną karnacją. Jeżeli pojawiają się nagle lub w dużej ilości warto skonsultować przyczynę ich powstania z dermatologiem. To szczególnie istotne u osób, których skóra podana jest często działaniu promieni słonecznych.

 

Plamy wątrobowe są również wynikiem zażywania, niektórych leków. Należą do nich między innymi leki na nadciśnienie, leki na cukrzycę czy leki moczopędne. Najczęściej występują u osób, które stosują takie farmaceutyki przed dłuższy czas. Przebarwienia pojawiają się, ponieważ skóra staje się delikatniejsza i bardziej wrażliwsza na promienie słoneczne UV, a tym samym na powstawanie wszelkich przebarwień.

11 produktów żywnościowych, dzięki którym twoja skóra będzie promienna
11 produktów żywnościowych, dzięki którym twoja skóra będzie promienna [11 zdjęć]

Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 łosoś wpływa korzystnie na skórę. Substancja ta redukuje...

zobacz galerię

3. Plamy wątrobowe – leczenie

Plamy wątrobowe nie są możliwe do całkowitego usunięcia, ale można je rozjaśnić.  W aptekach dostępne są specjalistyczne kosmetyki do skóry, które mogą rozjaśnić plamy wątrobowe. W doborze takich produktów pomoże dermatolog. Istnieją też domowy sposoby, jak np. sok z cytryny, który ma właściwości wybielające, podobnie działa aloes, który dodatkowo złuszcza stary naskórek i przyspiesza regenerację czy wzrost nowych komórek. Wystarczy wówczas regularnie stosować okłady z plasterków cytryny lub aloesu, aby widocznie zmniejszyć wielkość przebarwień oraz je rozjaśnić. Przy przebarwieniach na skórze twarzy zwłaszcza u kobiet można użyć korektora lub kryjącego podkładu, który pomoże w ukryciu plam wątrobowych.

 

To też warto wiedzieć

Plamy wątrobowe mogą wyglądać nieestetycznie, dlatego niektórzy decydują się na zabieg wykonywany u dermatologa. Zabieg polega na użyciu lasera do usunięcia zmian i przebarwień. Jednak trzeba pamiętać, że tego rodzaju zabieg może nieść za sobą skutki uboczne i powinien być poprzedzony konsultacją specjalistyczną. Inne zabiegi mogące rozjaśnić czy zlikwidować plamy wątrobowe to kriochirurgia i dermabrazja.

 

Następny artykuł: Zmarszczki mimiczne

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy