Plastry antykoncepcyjne na wakacje?

Artykuł sponsorowany

Jeśli zastanawiałaś się nad tym, czy plastry antykoncepcyjne są skuteczne, jak prawidłowo przechowywać plaster, gdzie go nakleić i jak w ogóle działa antykoncepcja transdermalna, to w tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie wątpliwości. Przedstawiamy garść medycznych faktów i pragmatycznych wskazówek.

Zobacz film: "Ryzyko kontaktów seksualnych"

Z medycznego punktu widzenia

Antykoncepcja transdermalna (czyli plastry) to metoda antykoncepcji, w której hormony z plastra uwalniane są do krwiobiegu bezpośrednio przez skórę. W ten sposób hormony omijają układ pokarmowy i dają pewność antykoncepcyjną − zaburzenia ze strony układu pokarmowego (wymioty, biegunka) nie zmniejszają skuteczności antykoncepcyjnej plastra.

Bardzo ważny w przypadku plastrów jest fakt, że stężenie hormonów we krwi utrzymuje się na stałym poziomie i jest odpowiednio dobrane – w efekcie otrzymujemy dobrą tolerancję, wysoki poziom zabezpieczenia przed ciążą i brak skoków hormonów, a tym samym brak estrogenozależnych skutków ubocznych, takich jak ból piersi czy głowy.

Skuteczność każdej metody antykoncepcyjnej sprawdza się za pomocą tzw. wskaźnika Pearla. Wskaźnik podaje ile kobiet (na 100 badanych) zaszło w ciążę, stosując daną metodę. Im niższy wskaźnik, tym metoda jest skuteczniejsza (np. wskaźnik = 5 oznacza, że 5 kobiet na 100, które stosowały tę metodę, zaszło w ciążę).

Skuteczność plastrów antykoncepcyjnych, zakładająca błąd metody i perfekcyjne stosowanie przez użytkowniczkę, wynosi 0,4, natomiast rzeczywista skuteczność (przy uwzględnieniu błędu metody i użytkowniczki) to 0,76. Różnica między rzeczywistym a perfekcyjnym stosowaniem plastrów antykoncepcyjnych jest bardzo niewielka i to jest bardzo dobra wiadomość dla wszystkich obecnych i przyszłych użytkowniczek antykoncepcji transdermalnej. Aplikacja plastra jedynie raz na tydzień przekłada się na mniejszą liczbę błędów, co z kolei wpływa na wysoką skuteczność tej metody antykoncepcji.

Instrukcja dla użytkownika

Plaster antykoncepcyjny można nakleić w jednym z trzech miejsc na skórze: na ramieniu, brzuchu lub na pośladkach. Pamiętaj o tym, że nie wolno naklejać plastra na piersiach! Wybierz miejsce, w którym plaster nie będzie zahaczał o ubranie. Bardzo ważne jest także to, by nie przyklejać plastra dwa razy z rzędu w dokładnie to samo miejsce. Jeśli Twoim ulubionym miejscem jest np. ramię i nie chcesz go zmieniać, po prostu po odklejeniu jednego plastra, drugi przyklej kilka centymetrów obok/powyżej/poniżej. Wyniki badań klinicznych pokazały, że właśnie w tych trzech miejscach wchłanianie hormonów jest najlepsze.

Bardzo istotne przy stosowaniu plastrów jest ich przechowywanie. Zalecane jest suche i ciemne miejsce. Nie wolno plastrów przechowywać w lodówce ani zamrażać. Przechowując plaster antykoncepcyjny w niewłaściwych warunkach, możesz wpływać na jego przyczepność do skóry, a tym samym na to, czy plastry antykoncepcyjne są skuteczne.

Naklejanie i zdejmowanie plastra jest nieskomplikowane i nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności. Wystarczy przytrzymać plaster ciepłą i suchą dłonią przez 30 sekund, a po tygodniu odkleić i nakleić nowy. A jeśli zdecydujesz się na dziecko, wystarczy samodzielnie odkleić plaster, nie musisz prosić o pomoc ginekologa – powrót do płodności zależy wyłącznie od Ciebie.

Dlaczego plastry antykoncepcyjne są idealne na lato?

Antykoncepcja transdermalna to rozwiązanie na cały rok, ale latem szczególnie zyskuje na wartości. Dlaczego? Za tą teorią przemawia kilka argumentów. Plaster jest niewidoczny, dlatego można zakładać bikini bez obaw o to, że ktoś zapyta nas o to, co mamy przyklejone do ramienia. Poza tym zmiana plastra następuje raz na tydzień – jest to rozwiązanie bardzo wygodne, szczególnie dla zapominalskich i roztargnionych kobiet. Nie bez znaczenia jest również fakt, że stosując antykoncepcję transdermalną (czyli plastry) możesz pływać, uprawiać sport i opalać się, ponieważ plaster jest wodoodporny i wyposażony w filtr UV.

Artykuł powstał w ramach kampanii "Nie łykam, czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji"

Redakcja abcZdrowie.pl, 4 miesiące temu

Plastry antykoncepcyjne

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Plastry antykoncepcyjne
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Plastry antykoncepcyjne
Plastry antykoncepcyjne

Skład plastrów antykoncepcyjnych

Plastry antykoncepcyjne są idealnym rozwiązaniem dla kobiet, które nie pamiętają o regularności przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Plaster nakleja się raz na tydzień, więc łatwiej...

Plastry antykoncepcyjne

Plastry antykoncepcyjne

Plastry antykoncepcyjne zawierają te same składniki co tabletki, czyli estrogen i progestagen. Wykazują podobne też, do tabletek, działanie. Są wygodne w użyciu i nie trzeba o nich codziennie pamiętać. Plastry...

Plastry antykoncepcyjne

Skuteczność plastrów antykoncepcyjnych

Skuteczność plastrów antykoncepcyjnych

Plastry antykoncepcyjne dostępne są w naszym kraju na receptę. Nie każda kobieta może sobie pozwolić na ich używanie, wszystko zależy od opinii ginekologa. Plastry działają identycznie jak dwuskładnikowe...

Plastry antykoncepcyjne

Bezpieczeństwo stosowania plastrów antykoncepcyjnych

Plastry antykoncepcyjne cieszą się coraz większym powodzeniem, zwłaszcza wśród kobiet, które nie chcą przyjmować tabletek antykoncepcyjnych. W pewnych środowiskach plaster antykoncepcyjny...

Plastry antykoncepcyjne

Jak działają plastry antykoncepcyjne?

Plastry antykoncepcyjne zyskują sobie zaufanie w coraz większej grupie kobiet, głównie dzięki temu, że są wygodne i skutecznie zabezpieczają przed ciążą. Jednak nie każda kobieta jest świadoma tego, jak działa plaster...

Plastry antykoncepcyjne

Odklejony plaster antykoncepcyjny

Plastry antykoncepcyjne zaczynają dominować nad innymi metodami antykoncepcji, takimi jak antykoncepcja doraźna czy antykoncepcja chemiczna. Jednak ciągle wiele kobiet zastanawia się nad tym, czy to bezpieczny i praktyczny...

Kontuzje i urazy

Plastry na rozgrzanie

Plastry na rozgrzanie

Plastry rozgrzewające Plastry rozgrzewające doskonale pomagają w przypadku różnego rodzaju bólów mięśni czy stawów.

Sport a zdrowie

Wakacje nad morzem

Wakacje nad morzem

Wczasy nad morzem to idealny sposób na spędzenie urlopu. Polacy, oprócz Bałtyku, preferują najczęściej wypoczynek nad Adriatykiem lub Morzem Śródziemnym.