Trwa ładowanie...

Plastry Evra - działanie, skuteczność, opinie i cena

Avatar placeholder
23.09.2021 15:01
Są różne metody antykoncepcyjne – naturalne, chemiczne, mechaniczne i hormonalne
Są różne metody antykoncepcyjne – naturalne, chemiczne, mechaniczne i hormonalne (AdobeStock)

Są różne metody antykoncepcyjne – naturalne, chemiczne, mechaniczne i hormonalne. Wybór właściwej metody antykoncepcji jest uzależniony od wielu zmiennych. Plastry antykoncepcyjne, w tym właśnie tytułowe plastry Evra należą do hormonalnych metod antykoncepcji. Przeczytaj artykuł by poznać zalety i wady stosowania antykoncepcji hormonalnej w postaci plastrów.

spis treści

1. Plastry Evra – plastry antykoncepcyjne

Plastry antykoncepcyjne, w tym właśnie plastry Evra to jak zaznaczono na wstępie metoda antykoncepcji hormonalnej. Metoda ta polega na przyklejeniu do określonej części ciała (pośladki, brzuch, ramiona) niewielkiego plastra.

Plaster nakłada się na okres tygodnia po czym zmienia się go na inny – po trzech tygodniach następuje tydzień przerw. Co ważne plaster nie powinien być naklejany za każdym razem w to samo miejsce. Jak to działa? Hormony znajdujące się w plastrach wnikają bezpośrednio do krwioobiegu i działają poprzez zahamowanie wydzielania się gonadotropin, co bezpośrednio przekłada się na zahamowanie owulacji.

Zobacz film: "Tabletki antykoncepcyjne mogą chronić przed rozwojem niektórych rodzajów nowotworu"

Plastry antykoncepcyjne Evra dostępne są na receptę, po wcześniejszej konsultacji ginekologicznej. Jednym z popularniejszych preparatów przepisywanych przez ginekologów są plastry Evra.

2. Plastry Evra - skuteczność

Skuteczność metody antykoncepcyjnej z użyciem plastrów hormonalnych przy jej właściwym, zgodnym z zaleceniami z ulotki stosowaniu jest bardzo wysoka. Do określania skuteczności metody antykoncepcyjnej używa się tzw. wskaźnika Pearlea. Jak można wyczytać z ulotki, plastry Evra mają wysoką skuteczność – wskaźnik Peralea jest na poziomie 0,2-0,8.

Antykoncepcja - zdjęcia
Antykoncepcja - zdjęcia [2 zdjęcia]

Prezerwatywa jest środkiem antykoncepcji mechanicznej, który oprócz ochrony przed ciążą może zmniejszyć

zobacz galerię

Oznacza to mniej więcej tyle, że na sto kobiet nawet jedna nie zajdzie w ciąże stosując plastry Evra, dopiero na próbie 1000 kobiet można mówić o jakichkolwiek przypadkach wystąpienia ciąży (od 2 do 8 przypadków). Na skuteczność maja wpływ też inne czynniki takie jak np. stosowanie leków mających wspomagać metabolizm wątrobowy czy wysoka waga.

W tym drugim przypadku plastry Evra są mniej skutecznie, gdy stosują je kobiety ważące powyżej 90 kg – w takim wypadku należy postawić na inne metody antykoncepcyjne na przykład w postaci tabletek.

3. Plastry Evra – przeciwwskazania

Jak wszystkie plastry antykoncepcyjne, również i plastry Evra nie są wskazane do stosowania dla wszystkich. Przede wszystkim plastry Evra nie powinny być stosowane przez osoby chorujące na zakrzepicę żył i tętnic, osoby z nadciśnieniem tętniczym, chorobami wątroby.

Po za tym oczywiście jakakolwiek informacja o ciąży jest wskazaniem do natychmiastowego przerwania stosowania plastrów. Oczywistym przeciwwskazaniem jest również nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku. Plastry Evra nie powinny być stosowanie również przez kobiety palące, zwłaszcza po 35 roku życia.

Plastry Evra mogą być bezpiecznie stosowanie dopiero po konsultacji z lekarzem ginekologiem i przeprowadzeniu koniecznych badań.

4. Plastry Evra – plastry a tabletki

Plastry antykoncepcyjne w niektórych kwestiach górują nad drugą najpopularniejszą metodą antykoncepcyjną jaką są tabletki hormonalne. Przede wszystkim nie trzeba pamiętać o ich codziennym przyjmowaniu.

Po za tym metoda ta jest bardziej bezpośrednia – unika się problemów z nadwrażliwością układu pokarmowego. Mają też jednak wady. Przede wszystkim istnieje ryzyko odklejenia – w takim wypadku kobieta traci pełną ochronę.

Po za tym plastry Evra, jak zresztą i każde inne plastry antykoncepcyjne mogą wywołać uczulenia skórne.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze