Plastyka dziąseł – charakterystyka, wskazania po zabiegu, przyczyny leczenia, cena, higiena

Zdarzają pacjenci, których dziąsła wyglądają bardzo nieestetycznie. Mogą nachodzić za bardzo na powierzchnię zęba, mogą być bardzo opuchnięte albo niesymetryczne. W tego typu przypadkach pomocna jest periodontologia, która dzięki zabiegowi plastyki dziąseł jest w stanie wyleczyć pacjenta z tej przypadłości.

Plastyka dziąseł — charakterystyka

Plastyka dziąseł, inaczej gingiwoplastyka, jest to specjalistyczny zabieg chirurgiczny wykonywany w stomatologii w przypadku nieodpowiedniego, niesymetrycznego kształtu dziąseł, na przykład ich przerostu w efekcie przebytych stanów zapalnych.

Skąd się bierze ból pooperacyjny?

Stan taki prowadzi do zaburzenia estetyki biało-czerwonej, czyli zbyt widocznych dziąseł w stosunku do zbyt krótkich koron zębowych (tak zwany „uśmiech dziąsłowy”). Zabieg plastyki takich dziąseł ma na celu przywrócenie prawidłowej równowagi dziąsłowo-zębowej i uzyskanie pięknego estetycznego uśmiechu. Plastyka dziąseł może być także konieczna w przypadku poddziąsłowego złamania korony lub próchnicy poddziąsłowej. Gingiwoplastyka jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym i dlatego jest zupełnie bezbolesna.

Polega ona na wycięciu fragmentu przerośniętego dziąsła, a następnie plastyce brzegu kości, po to, aby zachować właściwą szerokość nowej linii dziąsła. Podobnym zabiegiem wykorzystywanym najczęściej w protetyce lub implantologii jest gingiwektomia, czyli chirurgiczne zmniejszenie masy dziąsła.

Plastyka dziąseł – wskazania po zabiegu

Plastyka dziąseł to zabieg, który wymaga odpowiedniej higieny tuż po nim. Pacjent po zabiegu plastyki dziąseł:

  • nie powinien szczotkować zębów, ani miejsca, które zostało poddane zabiegowi. Nie można naruszyć tego obszaru, ponieważ może być to bardzo bolesne.

  • powinien zastosować ziołowe płukanki, aby zmniejszyć opuchliznę dziąseł.

  • powinien bezzwłocznie zastosować się do zaleceń lekarza.

  • powinien udać się na wizytę kontrolną.

Plastyka dziąseł – przyczyny leczenia

Jeżeli zabieg plastyki dziąseł nie jest wykonywany z powodu nieprawidłowości genetycznych, to może być wykonywany z powodu innych przyczyn:

Plastyka dziąseł – cena

Zabieg plastyki dziąseł jest stosunkowo drogi. Jego cena może być uzależniona od kilku czynników: od miasta, w którym wykonywana jest usługa, od doświadczenia stomatologa, a także od renomy danego gabinetu. Jednak za plastykę dziąsła (jednego zęba) zapłacimy nawet 1000 złotych.

Plastyka dziąseł – higiena

Bardzo ważne jest dbanie o prawidłową i codzienną higienę jamy ustnej. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie wielu chorób zębów i dziąseł. Myć zęby należy po każdym posiłku, a dodatkowo oczyszczać je nićmi dentystycznymi oraz płynem do płukania jamy ustnej. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniej szczoteczki do zębów, twardsze mogą bardzo podrażniać dziąsła.

Wizyty kontrolne u dentysty również mogą ustrzec pacjentów od wykonywania drogich zabiegów. Jeżeli pacjentowi zależy na zdrowiu i pięknym wyglądzie zębów, to powinien zgłaszać się do stomatologa co pół roku.

Komentarze

Zabiegi

Zabieg to czynność medyczna, której celem jest profilaktyka i diagnostyka chorób, a przede wszystkim ich skuteczne leczenie. Zakres terminu jest bardzo szeroki, ponieważ obejmuje działania o niezwykle zróżnicowanym charakterze i stopniu trudności. Zabiegi medyczne dotyczą różnych dziedzin medycyny, np. chirurgii, ginekologii, alergologii czy pulmonologii. Można zatem mówić o zabiegach chirurgicznych, ginekologicznych itd. Tamponada nosa czy usunięcie migdałków to różne rodzaje zabiegów medycznych.


Zabiegiem może być dezynfekcja otarcia naskórka czy prosta iniekcja, ale jest nim także transplantacja serca czy wszczepienie implantu. Dlatego też można je przeprowadzać nie tylko w sterylnej sali operacyjnej (w warunkach aseptycznych), ale także w gabinecie zabiegowym, a nawet w domu pacjenta. Zabiegi wykonują nie tylko lekarze wszystkich specjalności, ale także osoby nie będące nimi, a należące do personelu medycznego. Każdy zabieg jest naruszeniem nietykalności osobistej pacjenta, dlatego wymaga jego zgody lub zgody jego najbliższej rodziny. Tylko w wyjątkowych przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia lekarze mogą podjąć decyzję o przeprowadzeniu danego zabiegu bez woli chorego.

Szczególnym rodzajem zabiegu jest operacja, czyli akcja chirurgiczna na narządach lub tkankach pacjenta, którego celem jest uzyskanie poprawy stanu zdrowia pacjenta lub diagnostyka danej choroby. Przeprowadzają go lekarze zwani chirurgami, a ich rodzaje wzięły swe nazwy od specjalności lekarskich i wewnątrzchirurgicznych. Stąd też mamy operacje ginekologiczne, okulistyczne czy ortopedyczne.

Zabiegi

A

B

C

D

E

F

G

H

I

K

L

Ł

M

N

O

P

R

S

Ś

T

U

W

Z

Pomocni lekarze

Artykuły Zabiegi
Zabiegi

Pół wieku polskiej transplantologii

Pół wieku polskiej transplantologii

. Nie boi się - jest uczennicą szkoły pielęgniarskiej, rzeczywistość szpitalna nie jest jej obca. Zabieg trwa 57 minut. Wystarczająco, by otworzyć nowy (...) przełom. Prof. Bross przeprowadza przeszczep nerki od żywego dawcy. Z biegiem...

Zabiegi

Co mogą zrobić uczestnicy biegu? (WIDEO)

Co mogą zrobić uczestnicy biegu? (WIDEO) Odtwórz wideo

Marszobieg "Biegnij - życie czeka!" był główną atrakcją obchodów Światowego Dnia Donacji i Transplantacji. Cała impreza odbywała się w specjalistycznym szpitalu pediatrycznym Centrum Zdrowia Dziecka, który jako jedyny w Polsce zajmuje się przeszczepami...

Zabiegi

Jakie narządy przeszczepia się w Polsce? (WIDEO)

Jakie narządy przeszczepia się w Polsce? (WIDEO) Odtwórz wideo

W Polsce przeszczepia się niemal wszystkie narządy możliwe do przeszczepienia i przeszczepiane na Zachodzie czy w Stanach Zjednoczonych. Są to: kończyny górne, wątroba, serce, trzustka, płuca, nerki, szpik kostny, tętnice, rogówka. Nie przeszczepia...

Zabiegi

Kierunki rozwoju transplantologii (WIDEO)

Kierunki rozwoju transplantologii (WIDEO) Odtwórz wideo

Transplantologia to medyczna dziedzina naukowa zajmująca się przeszczepianiem narządów i tkanek z jednego organizmu na inne (a także przeszczepianiem tkanek jednego organizmu). Większość narządów do przeszczepów pobiera się od dawcy i natychmiast chirurgicznie...

Zabiegi

Przeszczep twarzy, dzięki któremu zyskał nowe życie

Przeszczep twarzy, dzięki któremu zyskał nowe życie

Wszystko to, co kochał Jego największą pasją była praca w Ochotniczej Straży Pożarnej. Dawała mu ogromną satysfakcję. Nigdy nie przypuszczał, że jego największa miłość przyniesie mu ogromne cierpienie. Podczas typowej misji ratunkowej jego twarz została...