Plastyka dziąseł – charakterystyka, wskazania po zabiegu, przyczyny leczenia, cena, higiena
Zdarzają pacjenci, których dziąsła wyglądają bardzo nieestetycznie. Mogą nachodzić za bardzo na powierzchnię zęba, mogą być bardzo opuchnięte albo niesymetryczne. W tego typu przypadkach pomocna jest periodontologia, która dzięki zabiegowi plastyki dziąseł jest w stanie wyleczyć pacjenta z tej przypadłości.
1. Co to jest plastyka dziąseł?
Plastyka dziąseł, inaczej gingiwoplastyka, jest to specjalistyczny zabieg chirurgiczny wykonywany w stomatologii w przypadku nieodpowiedniego, niesymetrycznego kształtu dziąseł, na przykład ich przerostu w efekcie przebytych stanów zapalnych.
Stan taki prowadzi do zaburzenia estetyki biało-czerwonej, czyli zbyt widocznych dziąseł w stosunku do zbyt krótkich koron zębowych (tak zwany „uśmiech dziąsłowy”). Zabieg plastyki takich dziąseł ma na celu przywrócenie prawidłowej równowagi dziąsłowo-zębowej i uzyskanie pięknego estetycznego uśmiechu. Plastyka dziąseł może być także konieczna w przypadku poddziąsłowego złamania korony lub próchnicy poddziąsłowej. Gingiwoplastyka jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym i dlatego jest zupełnie bezbolesna.
Polega ona na wycięciu fragmentu przerośniętego dziąsła, a następnie plastyce brzegu kości, po to, aby zachować właściwą szerokość nowej linii dziąsła. Podobnym zabiegiem wykorzystywanym najczęściej w protetyce lub implantologii jest gingiwektomia, czyli chirurgiczne zmniejszenie masy dziąsła.
2. Wskazania po zabiegu
Plastyka dziąseł to zabieg, który wymaga odpowiedniej higieny tuż po nim. Pacjent po zabiegu plastyki dziąseł:
nie powinien szczotkować zębów, ani miejsca, które zostało poddane zabiegowi. Nie można naruszyć tego obszaru, ponieważ może być to bardzo bolesne.
powinien zastosować ziołowe płukanki, aby zmniejszyć opuchliznę dziąseł.
powinien bezzwłocznie zastosować się do zaleceń lekarza.
powinien udać się na wizytę kontrolną.
3. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej
Jeżeli zabieg plastyki dziąseł nie jest wykonywany z powodu nieprawidłowości genetycznych, to może być wykonywany z powodu innych przyczyn:
nieprawidłowej higieny jamy ustnej;
przewlekłych wad zgryzu;
zaciskania zębów i bruksizmu;
złego doboru szczoteczki do zębów
4. Ile kosztuje taki zabieg?
Zabieg plastyki dziąseł jest stosunkowo drogi. Jego cena może być uzależniona od kilku czynników: od miasta, w którym wykonywana jest usługa, od doświadczenia stomatologa, a także od renomy danego gabinetu. Jednak za plastykę dziąsła (jednego zęba) zapłacimy nawet 1000 złotych.
5. Choroby zębów i dziąseł
Bardzo ważne jest dbanie o prawidłową i codzienną higienę jamy ustnej. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie wielu chorób zębów i dziąseł. Myć zęby należy po każdym posiłku, a dodatkowo oczyszczać je nićmi dentystycznymi oraz płynem do płukania jamy ustnej. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniej szczoteczki do zębów, twardsze mogą bardzo podrażniać dziąsła.
Musisz to wiedzieć
Wizyty kontrolne u dentysty również mogą ustrzec pacjentów od wykonywania drogich zabiegów. Jeżeli pacjentowi zależy na zdrowiu i pięknym wyglądzie zębów, to powinien zgłaszać się do stomatologa co pół roku.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.