Płeć dziecka – od czego zależy, planowanie, metody rozpoznawania
Płeć dziecka jest głównie determinowana przez rodzaj chromosomu płciowego dostarczanego przez ojca. Matka zawsze przekazuje chromosom X, natomiast od ojca dziecko może otrzymać chromosom X lub Y. Od czego zależy płeć dziecka? Od kogo zależy płeć dziecka?
1. Co decyduje o płci dziecka?
Płeć dziecka jest determinowana przez chromosomy płciowe odziedziczone od rodziców. Kobiety mają dwa chromosomy X (XX), a mężczyźni jeden chromosom X i jeden Y (XY). To, czy dziecko będzie dziewczynką czy chłopcem, zależy od tego, który chromosom płciowy otrzyma.
Matka zawsze przekazuje chromosom X, natomiast ojciec chromosom X lub Y. Kiedy plemnik z chromosomem X zapłodni komórkę jajową, powstanie zygota z dwoma chromosomami X (XX), a dziecko będzie dziewczynką. Jeśli natomiast zapłodnienia dokona plemnik z chromosomem Y, zygota będzie mieć chromosomy XY i powstanie chłopiec.
2. Jak zaplanować płeć dziecka?
2.1. Moment współżycia
Istnieje teoretyczna możliwość wpływania na płeć dziecka poprzez wybór odpowiedniego momentu na współżycie. Badania wykazały, że plemniki z chromosomem X poruszają się wolniej, ale są bardziej wytrzymałe niż plemniki z chromosomem Y. Te ostatnie poruszają się szybciej, ale krócej są w stanie przeżyć w drogach rodnych.
Teoretycznie, jeśli do współżycia dojdzie przed owulacją, zanim komórka jajowa dotrze do jajowodu, część plemników z chromosomem Y może już wygasnąć. To zwiększa szanse plemników z chromosomem X na zapłodnienie jaja i poczęcie dziewczynki. Jeśli jednak komórka jajowa jest już w jajowodzie plemniki z chromosomem Y mogą do niej dotrzeć szybciej, co zwiększa szanse na poczęcie chłopca.
Jednakże trudność polega na tym, że nigdy nie można mieć pewności, czy komórka jajowa została już uwolniona z jajnika i oczekuje na plemniki, czy jeszcze nie. Dlatego mimo teoretycznych szans na wpływanie na płeć dziecka poprzez dobór odpowiedniego momentu współżycia, w praktyce ta metoda nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty.
2.2. Dieta
Istnieje również przekonanie, że dieta może wpływać na płeć dziecka. Pierwszy sposób sugeruje zwiększenie spożycia owoców, warzyw, pokarmów bogatych w potas (takich jak banany, łosoś, awokado), orzechów i cytrusów, przy jednoczesnym unikaniu nabiału.
Ma to zapobiegać „zakwaszeniu” organizmu, co według przekonania ludowego zwiększa szanse na poczęcie chłopca. Z kolei, według tej teorii, zwiększenie zakwaszenia organizmu powinno sprzyjać powstaniu dziewczynki.
Drugi sposób zaleca zwiększenie kaloryczności diety poprzez spożywanie na śniadanie płatków śniadaniowych lub innych produktów bogatych w węglowodany. Wzrost ilości spożywanych kalorii i poziomu cukru we krwi ma bowiem sprzyjać poczęciu chłopca. Niemniej jednak żaden z tych sposobów nie gwarantuje sukcesu, a naukowcy nie potwierdzają wpływu diety na proces zapłodnienia.
2.3. Cykl księżyca
Czeski ginekolog Eugen Jonas oparł swoją teorię na tzw. cyklu księżycowym. Księżyc każdego dnia znajduje się w jednym z 12 znaków Zodiaku, z których każdy jest powiązany z płcią męską lub żeńską. Według Jonasa, stosunek w dniu, gdy księżyc znajduje się w jednym z męskich znaków, zwiększa szanse na poczęcie chłopca. Zwolennicy tej teorii starają się monitorować aktualne położenie księżyca i podejmują decyzję o stosunku w zależności od tego, jakiej płci pragną.
3. Jak rozpoznać płeć dziecka w czasie ciąży?
Płci dziecka można być stuprocentowo pewnym dopiero w chwili narodzin. Badanie USG pozwala na identyfikację płci już w 14. tygodniu ciąży, jednak szansa na poprawne rozpoznanie jest większa między 18. a 22. tygodniem. Trzecie badanie USG daje aż 95% pewności co do płci dziecka.
Dawniej płeć próbowano określać patrząc na kształt brzucha czy podążając za zachciankami przyszłej mamy. Niektóre nietypowe metody obejmują również zawieszanie obrączki na nitce nad brzuchem - ruch wahadłowy wróży narodziny córki, zaś ruch kołowy - syna.
Inne przesądy mówią o związku kształtu brzucha z płcią dziecka - okrągły, wysoko umieszczony brzuch sugeruje rozwój córki, natomiast niższe położenie wskazywałoby na narodziny chłopca.
Wróżby na temat płci dziecka są niezliczone - przypuszcza się, że ciemniejsze otoczki brodawek, suche dłonie czy jasnożółty mocz wskazują na chłopca, podczas gdy włosy nabierające rudawego odcienia czy różnica wielkości piersi zwiastuje narodziny dziewczynki. Istnieje również przekonanie, że dobry wygląd w ciąży sugeruje narodziny syna, a "córka zabiera urodę".
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.