Płukanie gardła solą i inne sposoby na chrypkę

Ból gardła i towarzysząca mu chrypka to tak częsta przypadłość, że zwykliśmy radzić sobie z nią domowymi sposobami. Płukanie gardła solą to jeden ze sposobów na wyleczenie. Ale czy dobry?

Płukanie gardła solą

Powodem bólu gardła, a więc i chrypki są zaburzenia w obrębie krtani. Zwykle jest to jej podrażnienie albo zapalenie. Płukać gardło można zarówno solą, jak i sodą. Zdaje się jednak, że częściej wybierana jest ta druga substancja. Swoją skuteczność zawdzięcza właściwościom przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym. Wystarczy wsypać łyżkę białego proszku do szklanki i rozpuścić go w letniej wodzie. Takim roztworem możemy płukać gardło nawet cztery razy dziennie. Należy przy tej czynności zachować ostrożność – nie trzymać przygotowanej substancji zbyt długo w buzi.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Specjaliści raczej odradzają płukanie gardła solą, ponieważ substancja ta nie zadziała pozytywnie, jeśli będzie miała zbyt małe stężenie. Nie odkazi zatem w sposób zadowalający gardła. Za to jeśli roztwór będzie miał za duże stężenie, ból nasili się, bowiem sól zadziała agresywnie. Warto zatem płukanie gardła solą zamienić na sodę.

Napoje na ból gardła

Drapanie i pieczenie w gardle oraz trudności w przełykaniu – te problemy często dopadają nas zimą. Ból gardła towarzyszy łagodnym przeziębieniom i infekcjom,...

Inne sposoby na chrypkę

Płukanie gardła solą lub sodą można wspomóc działaniem innych substancji. Pierwszym krokiem do poprawy samopoczucia powinno być zwiększenie wilgotności powietrza w domu. Wiadomo – zainfekowane gardło sprawia duży dyskomfort w postaci choćby pieczenia. Zadbaj także o to, by dość często wietrzyć mieszkanie. Zwróć uwagę także na odpowiednie nawodnienie organizmu.

Oprócz płukania gardła solą lub sodą można wykorzystać roztwory z ziół. Specjaliści nawet radzą, by wybrać jedną z tych dwóch metod – płukanki z ziół w zupełności wystarczą, a i smak mają lepszy. W tej roli zaleca się w sposób szczególny rumianek, szałwię i tymianek.

Staraj się nie przemęczać, gdy dokucza ból gardła. Najlepiej pozostań w domu, tyle ile możesz i przebywaj w cieple. To zawsze pomaga w walce ze wszelkiego rodzaju infekcjami.

Po płukaniu gardła solą tudzież sodą warto także zadbać o obecność miodu w diecie. Można go jeść, dodawać do napojów. Cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem tych, którzy zapadli na przeziębienie lub ból gardła, ponieważ ma właściwości łagodzące, a ponadto nie pozwala rozwijać się bakteriom, wirusom ani grzybom.

Jeśli już jesteśmy przy diecie to nie możemy zapomnieć o dobroczynnym działaniu czosnku, który przecież wykazuje działanie przeciwwirusowe, a także przeciwbakteryjne. Świetnie zatem sprawdza się w leczeniu infekcji, gdy spożywamy do dwóch ząbków, które zmiażdżone wypijemy w mleku.

Wszystkie te sposoby, z płukaniem gardła solą lub sodą na czele, powinny stanowić skuteczne leczenie domowe bólu gardła.

Skuteczne domowe sposoby na ból gardła

Ból gardła zazwyczaj wywołany jest infekcją bakteryjną lub wirusową. Gdy organizm zaatakują bakterie, nie obędzie się bez antybiotyku. Jeśli jednak ból...

Jak poprawnie płukać gardło solą/sodą?

Są cztery zasady, według których powinniśmy postępować, by domowy zabieg przyniósł ulgę. Po pierwsze przygotowany przez nas roztwór powinien mieć temperaturę ciała. Po drugie czynność płukania należy powtarzać w ciągu dnia nawet do czterech razy. Nie należy przygotowanego płynu trzymać zbyt długo w ustach. Po czwarte wreszcie nie należy wielokrotnie nabierać substancji do ust – z powodzeniem wystarczy, że wykonasz około trzech ruchów płukania.

Komentarze

Zabiegi

Zabieg to czynność medyczna, której celem jest profilaktyka i diagnostyka chorób, a przede wszystkim ich skuteczne leczenie. Zakres terminu jest bardzo szeroki, ponieważ obejmuje działania o niezwykle zróżnicowanym charakterze i stopniu trudności. Zabiegi medyczne dotyczą różnych dziedzin medycyny, np. chirurgii, ginekologii, alergologii czy pulmonologii. Można zatem mówić o zabiegach chirurgicznych, ginekologicznych itd. Tamponada nosa czy usunięcie migdałków to różne rodzaje zabiegów medycznych.


Zabiegiem może być dezynfekcja otarcia naskórka czy prosta iniekcja, ale jest nim także transplantacja serca czy wszczepienie implantu. Dlatego też można je przeprowadzać nie tylko w sterylnej sali operacyjnej (w warunkach aseptycznych), ale także w gabinecie zabiegowym, a nawet w domu pacjenta. Zabiegi wykonują nie tylko lekarze wszystkich specjalności, ale także osoby nie będące nimi, a należące do personelu medycznego. Każdy zabieg jest naruszeniem nietykalności osobistej pacjenta, dlatego wymaga jego zgody lub zgody jego najbliższej rodziny. Tylko w wyjątkowych przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia lekarze mogą podjąć decyzję o przeprowadzeniu danego zabiegu bez woli chorego.

Szczególnym rodzajem zabiegu jest operacja, czyli akcja chirurgiczna na narządach lub tkankach pacjenta, którego celem jest uzyskanie poprawy stanu zdrowia pacjenta lub diagnostyka danej choroby. Przeprowadzają go lekarze zwani chirurgami, a ich rodzaje wzięły swe nazwy od specjalności lekarskich i wewnątrzchirurgicznych. Stąd też mamy operacje ginekologiczne, okulistyczne czy ortopedyczne.

Zabiegi

A

B

C

D

E

F

G

H

I

K

L

Ł

M

N

O

P

R

S

Ś

T

U

W

Z

Pomocni lekarze

Artykuły Zabiegi
Zabiegi

Kierunki rozwoju transplantologii (WIDEO)

Kierunki rozwoju transplantologii (WIDEO) Odtwórz wideo

Transplantologia to medyczna dziedzina naukowa zajmująca się przeszczepianiem narządów i tkanek z jednego organizmu na inne (a także przeszczepianiem tkanek jednego organizmu). Większość narządów do przeszczepów pobiera się od dawcy i natychmiast chirurgicznie...

Zabiegi

Jakie narządy przeszczepia się w Polsce? (WIDEO)

Jakie narządy przeszczepia się w Polsce? (WIDEO) Odtwórz wideo

W Polsce przeszczepia się niemal wszystkie narządy możliwe do przeszczepienia i przeszczepiane na Zachodzie czy w Stanach Zjednoczonych. Są to: kończyny górne, wątroba, serce, trzustka, płuca, nerki, szpik kostny, tętnice, rogówka. Nie przeszczepia...

Zabiegi

Pół wieku polskiej transplantologii

Pół wieku polskiej transplantologii

. Nie boi się - jest uczennicą szkoły pielęgniarskiej, rzeczywistość szpitalna nie jest jej obca. Zabieg trwa 57 minut. Wystarczająco, by otworzyć nowy (...) przełom. Prof. Bross przeprowadza przeszczep nerki od żywego dawcy. Z biegiem...

Zabiegi

Co mogą zrobić uczestnicy biegu? (WIDEO)

Co mogą zrobić uczestnicy biegu? (WIDEO) Odtwórz wideo

Marszobieg "Biegnij - życie czeka!" był główną atrakcją obchodów Światowego Dnia Donacji i Transplantacji. Cała impreza odbywała się w specjalistycznym szpitalu pediatrycznym Centrum Zdrowia Dziecka, który jako jedyny w Polsce zajmuje się przeszczepami...

Zabiegi

Przeszczep twarzy, dzięki któremu zyskał nowe życie

Przeszczep twarzy, dzięki któremu zyskał nowe życie

Wszystko to, co kochał Jego największą pasją była praca w Ochotniczej Straży Pożarnej. Dawała mu ogromną satysfakcję. Nigdy nie przypuszczał, że jego największa miłość przyniesie mu ogromne cierpienie. Podczas typowej misji ratunkowej jego twarz została...