Trwa ładowanie...

Płukanie kanalików łzowych - jak wygląda, cena, zalecenia po zabiegu. Niedrożność kanalika łzowego

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
10.05.2022 14:38
Płukanie kanalików łzowych
Płukanie kanalików łzowych (Pexels)

Płukanie kanalików łzowych to zabieg, który wykonuje się u pacjentów borykających się z niedrożnością kanalików łzowych. Procedura ta jest w pełni nieinwazyjna, a przy tym cechuje się bardzo wysoką skutecznością. Po zabiegu oczy przestają łzawić, a w obrębie powiek przestaje tworzyć się ropna wydzielina. Ile trwa zabieg płukania przewodów łzowych? Jaka jest cena?

spis treści

1. Co to jest niedrożność kanalika łzowego?

Kanaliki i przewody łzowe występujące w obrębie oczu spełniają niezwykle ważną rolę w naszym ciele. Podstawową ich funkcją jest utrzymanie odpowiedniego nawilżenia gałek ocznych. Problem niedrożności kanalika łzowego najczęściej występuje u małych dzieci. W przebiegu dolegliwości dochodzi do niedrożności systemu odprowadzania łez. Przezroczysta ciecz nie odpływa do nosa, jej nadmiar gromadzi się na powierzchni oka.

Nadmiar łez może doprowadzić do rozwoju infekcji bakteryjnej. Jak można rozpoznać niedrożność kanalika łzowego? Objawy są dość charakterystyczne. Występuje podrażnienie oczu, nadmierne łzawienie, ból gałek ocznych. Zaobserwować można także ropną wydzielinę w obrębie powiek. Problem można wyeliminować za pomocą zabiegu płukania kanalików łzowych.

1.1. Kto jest narażony na niedrożność kanalików łzowych?

niedrożność kanalików łzowych stanowi częsty problem niemowląt. Ponadto, ryzyko wystąpienia tego problemu zdrowotnego jest znacznie większe u pacjentów:

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

2. Jak wygląda zabieg płukania kanalików łzowych?

Wielu pacjentów zastanawia się, jak przebiega zabieg płukania kanalików łzowych. Okazuje się, że do przeprowadzenia procedury lekarz używa sondy. W trakcie zabiegu aplikuje pacjentowi specjalistyczną żyłkę, celem udrożnienia kanaliku łzowego. Pod koniec zabiegu niezbędne jest przepłukanie kanaliku, celem potwierdzenia drożności narządu.

Zabieg płukania kanalików łzowych zaliczany jest do zabiegów nieinwazyjnych. Oznacza to, że w trakcie wykonywania procedury nie dochodzi do przerwania ciągłości naskórka. Pacjent spędza w gabinecie okulisty maksymalnie trzydzieści minut.

3. Zalecenia po zabiegu płukania kanalików łzowych

Przez kolejne siedem dni od wykonania zabiegu płukania kanalików łzowych pacjent powinien stosować krople do oczu z antybiotykiem. Lek ten dostępny jest w aptekach wyłącznie za okazaniem recepty od lekarza.

Budowa oka - twardówka, rogówka, naczyniówka, siatkówka, soczewka, tęczówka, nerw wzrokowy, ciało szkliste, spojówka
Budowa oka - twardówka, rogówka, naczyniówka, siatkówka, soczewka, tęczówka, nerw wzrokowy, ciało szkliste, spojówka

Oko ma w przybliżeniu kształt kuli o średnicy 24 mm, wypełnionej w większości bezpostaciową substancją

przeczytaj artykuł

4. Ile kosztuje zabieg płukania kanalików łzowych?

Jaka jest cena zabiegu płukania kanalików łzowych? Za przeprowadzenie zabiegu płukania kanalików łzowych jednego oka trzeba zapłacić co najmniej dwieście złotych. Kompleksowa usługa obejmująca parę oczu kosztuje od czterystu do nawet pięciuset złotych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze