Po cesarce kobieta nie powinna zajść w ciążę przez 2 lata. Dla wielu może to oznaczać, że na kolejne dziecko będzie za późno
Lekarze przypominają, że część ciąż z wadą letalną wymaga przeprowadzenia cesarskiego cięcia. A to oznacza, że kobieta nie powinna zachodzić w kolejną ciąże przez dwa lata. Złamanie kompromisu aborcyjnego dla wielu oznacza odroczenie szans na dziecko. W niektórych przypadkach na kolejną ciążę może być już za późno.
1. Jakie konsekwencje zdrowotne będzie miało dla kobiet rodzenie dzieci z ciężkimi wadami?
27 stycznia Rządowe Centrum Legislacji opublikowało wyrok wydany przez Trybunał Konstytucyjny. To oznacza, że weszło w życie zaostrzone prawo aborcyjne zakazujące terminacji ciąży m.in. ze względu na wady letalne płodu. Eksperci podkreślają, że zmuszenie kobiet do rodzenia ciężko chorych dzieci oznacza nie tylko traumę psychiczną dla matki, ale również może być zagrożeniem dla jej zdrowia, a nawet życia.
- Kobieta, wiedząc od lekarza położnika i genetyka, że w swoim łonie ma ciężko uszkodzone dziecko, które na 100 proc. nie przeżyje okresu okołoporodowego czy poporodowego, będzie musiała to dziecko nosić w łonie do momentu porodu naturalnego, ponieważ nie jest wskazaniem cięcie cesarskie w przypadku zakończenia ciąży z dzieckiem uszkodzonym genetycznie. Cesarka wiąże się tu ze zbyt dużym ryzykiem powikłań dla zdrowia matki, np. z patologiami położniczymi takimi jak zaburzenia krzepnięć zatorowych czy krwotoków - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr Jacek Tulimowski, ginekolog-położnik.
Porody dzieci z wadami letalnymi bywają skomplikowane. W wielu przypadkach jednak konieczne jest przeprowadzenie cesarskiego cięcia. Taki poród, jak każdy zabieg chirurgiczny, zawsze obarczony jest większym ryzykiem powikłań.
- Może dojść do sytuacji, że kobieta, której płód ma wadę letalną, będzie zmuszona przez swój stan zdrowia lub trudne położenie płodu rodzić przez cesarkę. A tego może po prostu nie przeżyć. Lekarze nie chcą wykonywać inwazyjnych zabiegów, które wykonywano w przeszłości, a które kończą się zwykle śmiercią dziecka, ponieważ mogą się z tego później nie wypłacić - tłumaczy drTulimowski.
2. Ciąża po cesarskim cięciu - dopiero za dwa lata
Lekarze zwracają uwagę na jeszcze jedną kwestię, pomijaną w dyskusjach o zaostrzeniu przepisów aborcyjnych. Jeżeli konieczne będzie wykonanie cesarskiego cięcia, kobieta będzie musiała na długo zapomnieć o kolejnym potomstwie. Dla wielu rodzin m.in. ze względu na wiek czy problemy z zajściem w ciążę, może to oznaczać, że już nigdy nie doczekają się upragnionego maleństwa.
- Jeżeli chodzi o czas przerwy do zajścia w następną ciążę po cięciu cesarskim, to nie jest to zależne od samej wady letalnej, tylko wymaganego czasu, który musi minąć od cięcia. Zawsze zalecamy pacjentkom, żeby zrobić dwa lata przerwy od cięcia cesarskiego. Mimo że zdarzają się takie przypadki, wcześniejsze zajście w ciążę jest dość ryzykowne - wyjaśnia dr Iwona Szaferska, ginekolog.
Jeszcze w temacie aborcji:
— Jakub Kosikowski (@kosik_md) January 30, 2021
Donoszenie ciąży z nieodwracalną wadą dziecka często kończy się cesarką ze względu na zdrowie matki
Po cesarce przez 18-24 miesiące nie wolno zajść w następną ciążę. Złamanie kompromisu aborcyjnego odroczy/odbierze części rodzin szansę na potomstwo
Warto pamiętać, że wykonanie cesarki może też utrudniać zajście w kolejną ciążę i przyczynić się do komplikacji w jej trakcie, takich jak: łożysko przodujące, przyrośnięte lub wrośnięte, pęknięcie macicy w bliźnie czy utrudniony poród siłami natury.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.