Trwa ładowanie...

Po cesarce kobieta nie powinna zajść w ciążę przez 2 lata. Dla wielu może to oznaczać, że na kolejne dziecko będzie za późno

Lekarze przypominają, że część ciąż z wadą letalną wymaga przeprowadzenia cesarskiego cięcia. A to oznacza, że kobieta nie powinna zachodzić w kolejną ciąże przez dwa lata. Złamanie kompromisu aborcyjnego dla wielu oznacza odroczenie szans na dziecko. W niektórych przypadkach na kolejną ciążę może być już za późno.

spis treści

1. Jakie konsekwencje zdrowotne będzie miało dla kobiet rodzenie dzieci z ciężkimi wadami?

27 stycznia Rządowe Centrum Legislacji opublikowało wyrok wydany przez Trybunał Konstytucyjny. To oznacza, że weszło w życie zaostrzone prawo aborcyjne zakazujące terminacji ciąży m.in. ze względu na wady letalne płodu. Eksperci podkreślają, że zmuszenie kobiet do rodzenia ciężko chorych dzieci oznacza nie tylko traumę psychiczną dla matki, ale również może być zagrożeniem dla jej zdrowia, a nawet życia.

- Kobieta, wiedząc od lekarza położnika i genetyka, że w swoim łonie ma ciężko uszkodzone dziecko, które na 100 proc. nie przeżyje okresu okołoporodowego czy poporodowego, będzie musiała to dziecko nosić w łonie do momentu porodu naturalnego, ponieważ nie jest wskazaniem cięcie cesarskie w przypadku zakończenia ciąży z dzieckiem uszkodzonym genetycznie. Cesarka wiąże się tu ze zbyt dużym ryzykiem powikłań dla zdrowia matki, np. z patologiami położniczymi takimi jak zaburzenia krzepnięć zatorowych czy krwotoków - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr Jacek Tulimowski, ginekolog-położnik.

Porody dzieci z wadami letalnymi bywają skomplikowane. W wielu przypadkach jednak konieczne jest przeprowadzenie cesarskiego cięcia. Taki poród, jak każdy zabieg chirurgiczny, zawsze obarczony jest większym ryzykiem powikłań.

- Może dojść do sytuacji, że kobieta, której płód ma wadę letalną, będzie zmuszona przez swój stan zdrowia lub trudne położenie płodu rodzić przez cesarkę. A tego może po prostu nie przeżyć. Lekarze nie chcą wykonywać inwazyjnych zabiegów, które wykonywano w przeszłości, a które kończą się zwykle śmiercią dziecka, ponieważ mogą się z tego później nie wypłacić - tłumaczy drTulimowski.

Cięcie cesarskie jest obarczone większym ryzykiem powikłań
Cięcie cesarskie jest obarczone większym ryzykiem powikłań (123rf)

2. Ciąża po cesarskim cięciu - dopiero za dwa lata

Lekarze zwracają uwagę na jeszcze jedną kwestię, pomijaną w dyskusjach o zaostrzeniu przepisów aborcyjnych. Jeżeli konieczne będzie wykonanie cesarskiego cięcia, kobieta będzie musiała na długo zapomnieć o kolejnym potomstwie. Dla wielu rodzin m.in. ze względu na wiek czy problemy z zajściem w ciążę, może to oznaczać, że już nigdy nie doczekają się upragnionego maleństwa.

- Jeżeli chodzi o czas przerwy do zajścia w następną ciążę po cięciu cesarskim, to nie jest to zależne od samej wady letalnej, tylko wymaganego czasu, który musi minąć od cięcia. Zawsze zalecamy pacjentkom, żeby zrobić dwa lata przerwy od cięcia cesarskiego. Mimo że zdarzają się takie przypadki, wcześniejsze zajście w ciążę jest dość ryzykowne - wyjaśnia dr Iwona Szaferska, ginekolog.

Warto pamiętać, że wykonanie cesarki może też utrudniać zajście w kolejną ciążę i przyczynić się do komplikacji w jej trakcie, takich jak: łożysko przodujące, przyrośnięte lub wrośnięte, pęknięcie macicy w bliźnie czy utrudniony poród siłami natury.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza