Trwa ładowanie...

Po której stronie jest wyrostek? Położenie, objawy, diagnoza i leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego

Leczenie  zapalenia wyrostka robaczkowego polega na jego operacyjnym usunięciu.
Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego polega na jego operacyjnym usunięciu. (iStock)

Po której stronie jest wyrostek? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż wyrostek nie znajduje się u wszystkich w tym samym miejscu. W związku z tym kiedy dojdzie do zapalenia wyrostka robaczkowego, objawy mogą być zlokalizowane w różnych miejscach, co znacznie utrudnia postawienie diagnozy. Gdzie jest położony wyrostek robaczkowy? Czy jest potrzebny? Jakie są objawy zapalenia wyrostka robaczkowego? Na czym polega jego leczenie?

spis treści

1. Po której stronie jest wyrostek

Po której stronie jest wyrostek robaczkowy? Wyrostek nie znajduje się u wszystkich w tym samym miejscu.

Wyrostek jest uwypukleniem jelita grubego, który wyrasta z początkowej części jelita – kątnicy, poniżej ujścia jelita cienkiego do jelita grubego. Ma około 8-10 cm długości i jest bardzo wąski, gdyż ma jedynie 3-7 mm średnicy.

Zobacz film: "Rak płuca. Historia Jerzego"

Najczęściej zwisa swobodnie od prawej strony dołu biodrowego do miednicy mniejszej. Niekiedy jednak wyrostek robaczkowy może być przesunięty. Wówczas może skrywać się za pęcherzem moczowym lub za kątnicą, przez co trudniej jest go zlokalizować.

Po której stronie jest wyrostek? Najczęściej zwisa swobodnie od prawej strony dołu biodrowego do miednicy mniejszej.
Po której stronie jest wyrostek? Najczęściej zwisa swobodnie od prawej strony dołu biodrowego do miednicy mniejszej.

2. Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego

2.1. Ból w okolicy pępka

Ból związany z zapaleniem wyrostka robaczkowego często pojawia się po prawej stronie podbrzusza. Pierwszym objawem jest jednak dyskomfort odczuwany w okolicy pępka, który przemieszcza się w dół, do podbrzusza.

Co więcej, ból również nasila się przy poruszaniu nogami czy brzuchem, podczas kaszlu i kichania. W niektórych przypadkach, np. u dzieci czy ciężarnych, ból może pojawić się w innych miejscach w okolicy brzucha lub całkowicie z boku.

2.2. Gorączka i dreszcze

Zapalenie wyrostka może mieć podobne objawy jak grypa żołądkowa: gorączka, dreszcze i dolegliwości trawienne. Jeśli gorączka przekracza 39 stopni Celsjusza, a ból żołądka nasila się tak, że nie można stanąć w wyprostowanej pozycji, może to świadczyć o ataku.

2.3. Wymioty, nudności oraz utrata apetytu

Kilka dni osłabienia apetytu, umiarkowane mdłości i wymioty mogą być objawami zapalenia wyrostka. Jeśli jednak dolegliwości znikają po 1-2 dniach, nie ma powodów do niepokoju. Natomiast przy nasileniu objawów oraz pojawieniu się gorączki i bólu brzucha należy zgłosić się do lekarza.

2.4. Zaparcia lub biegunka oraz wzdęcia

Przy zapaleniu wyrostka mogą pojawić się zaparcia lub łagodna biegunka (duża ilość śluzu), a także wzdęcia. Powinno to zwrócić naszą uwagę, zwłaszcza jeśli jednocześnie doświadczamy nasilenia bólu brzucha albo kiedy wzdęcia nie ustępują przez kilka kolejnych dni.

2.5. Parcie na pęcherz

Lokalizacja wyrostka za pęcherzem moczowym daje również objawy dolegliwości ze strony układu moczowego, np. silne parcie na pęcherz.

2.6. Ból przy ucisku

Uciskanie dolnej prawej okolicy brzucha skutkuje bólem przy odrywaniu ręki? Taka reakcja może świadczyć o zapaleniu wyrostka robaczkowego. Kiedy dojdzie do ostrego zapalenia wyrostka, wówczas ból jest jeszcze silniejszy przy podnoszeniu prawej nogi. Jeśli ból się pojawia, nie powtarzajmy ucisku i udajmy się do lekarza, zwłaszcza jeśli występują inne objawy, takie jak gorączka czy mdłości.

Tracisz czas na bieganie od apteki do apteki w poszukiwaniu leku? Wypróbuj wyszukiwarkę KtoMaLek.pl i sprawdzaj dostępność leków w ponad 10 500 aptekach w Polsce! Zarezerwuj swój lek online i zapłać za niego w aptece.

3. Diagnostyka zapalenia wyrostka robaczkowego

Rozpoznanie zwykle stawia na postawie charakterystycznych objawów zapalenia wyrostka i wywiadu z pacjentem - nie jest potrzebne zlecenie dodatkowych badań diagnostycznych.

Niekiedy jednak, gdy istnieje tylko podejrzenie zapalenie wyrostka, lekarz może zlecić morfologię krwi, RTG jamy brzusznej lub USG. Określa wówczas m. in. po której stronie jest wyrostek.

Na zapalenie wyrostka wskazuje podwyższona liczba białych krwinek w badaniach krwi. Przy badaniu RTG lekarz może wykluczyć inne schorzenia jamy brzusznej. Z kolei badanie USG jamy brzusznej potwierdzi zmieniony stanem zapalnym wyrostek robaczkowy.

Zapalenia wyrostka trudniej zdiagnozować, jeżeli dojdzie do stanu zapalnego w innym miejscu. Na przykład, gdy zakażeniu ulegnie inny odcinek jelit lub przemieści się wraz z krwią do innych narządów. Najczęściej do zapalenia dochodzi, gdy wyrostek się skręci. Dochodzi wówczas do obrzęku po stronie, po której jest wyrostek.

Naturalne lekarstwa na ból brzucha
Naturalne lekarstwa na ból brzucha [6 zdjęć]

Zapalenie wyrostka robaczkowego może zagrażać życiu, jeśli wyrostek pęknie. Jednak lekarze zwykle usuwają

zobacz galerię

4. Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego

Wycinanie profilaktyczne wyrostka robaczkowego nie jest już stosowane. Wyrostek robaczkowy posiada mocno rozwiniętą tkankę limfatyczną, której funkcją jest tworzenie filtru przeciwbakteryjnego. W przypadkach, gdy wyrostek robaczkowy wycinano profilaktycznie, dochodziło do osłabienia mechanizmów odpornościowych.

Jedyną metodą leczenia zapalenia wyrostka robaczkowego jest jego wycięcie (appendektomia). Wyrostek robaczkowy można usunąć podczas laparoskopii, a przy większym stanie zapalnym konieczne jest otwarcie powłok brzusznych.

W przypadku pęknięcia wyrostka i objęciem stanu zapalnego otrzewnej, lekarz zleca podawanie antybiotyków. Konieczne jest także zostawienie po operacji drenu, który umożliwia swobodny odpływ wydzieliny z jamy brzusznej.

Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze