Po której stronie jest wyrostek? – położenie, objawy, diagnoza, leczenie

Po której stronie jest wyrostek? Kiedy dojdzie do zapalenia wyrostka robaczkowego, pojawia się ból brzucha i pogarsza się samopoczucie. Czy dolegliwości związane z zapaleniem wyrostka zawsze łatwo zlokalizować? Czy wyrostek robaczkowy jest potrzebny? Jakie są objawy zapalenia wyrostka robaczkowego?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Po której stronie jest wyrostek – położenie

Wyrostek robaczkowy nie znajduje się u wszystkich w tym samym miejscu. Wyrostek ma około 8 – 10 cm długości i jest bardzo wąski, gdyż ma jedynie 3 – 7 mm średnicy. Wyrostek jest uwypukleniem jelita grubego, który wyrasta z początkowej części jelita – kątnicy, poniżej ujścia jelita cienkiego do jelita grubego. Najczęściej zwisa swobodnie od prawej strony dołu biodrowego do miednicy mniejszej. Niekiedy jednak wyrostek robaczkowy może być przesunięty. Może się wówczas zdarzyć, że skrywa się za pęcherzem moczowym lub za kątnicą. Wówczas trudno jest zlokalizować, po której stronie jest wyrostek i co właściwie jest przyczyną bólu.

Po której stronie jest wyrostek? Najczęściej zwisa swobodnie od prawej strony dołu biodrowego do miednicy mniejszej.
Po której stronie jest wyrostek? Najczęściej zwisa swobodnie od prawej strony dołu biodrowego do miednicy mniejszej.

Diagnozę zapalenia wyrostka trudniej wykryć, jeżeli dojdzie do stanu zapalnego w innym odcinku organizmu. Na przykład, gdy zakażeniu ulegnie inny odcinek jelit lub przemieści się wraz z krwią do innych narządów. Najczęściej do zapalenia dochodzi, gdy wyrostek się skręci. Dochodzi wówczas do obrzęku po stronie, po której jest wyrostek.

2. Po której stronie jest wyrostek – objawy zapalenia

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego nie u wszystkich są takie same. Około 70% chorych skarży się na pogorszone samopoczucie, na ból w okolicach nadbrzusza i pępka. Dolegliwości szybko narastają i koncentrują się w dolnej części brzucha po prawej stronie, po której znajduje się wyrostek. Ból wzrasta podczas kaszlu i przy poruszaniu się. Z czasem pojawiają się również nudności, wymioty i wzrasta temperatura. Niekiedy pojawia się również biegunka lub zaparcia.

Najbardziej bolesnym miejscem przy zapaleniu wyrostka i możliwość zdiagnozowania, po której stronie jest wyrostek, to prawy dolny odcinek bioder podczas uciskania. Kiedy dojdzie do ostrego zapalenia wyrostka, wówczas ból jest jeszcze silniejszy przy podnoszeniu prawej nogi. Lokalizacja wyrostka za pęcherzem moczowym daje również objawy dolegliwości ze strony układu moczowego, na przykład, występuje silne parcie na pęcherz. Objawy zależne są od tego, po której stronie jest wyrostek.

 

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego
Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego [6 zdjęć]

Zapalenie wyrostka robaczkowego może zagrażać życiu, jeśli wyrostek pęknie. Jednak lekarze zwykle usuwają...

zobacz galerię

3. Po której stronie jest wyrostek – diagnoza zapalenia

Charakterystyczne objawy zapalenia wyrostka nie wymagają zlecenia na dodatkowe badania diagnostyczne. Niekiedy jednak, gdy zapalenie wyrostka to tylko podejrzenie, lekarz może zlecić morfologię, RTG jamy brzusznej lub USG. Określa wówczas m. in. po której stronie jest wyrostek. W badaniu morfologii na zapalenie wyrostka wskazuje podwyższona liczba białych krwinek. Przy badaniu RTG lekarz może wykluczyć inne schorzenia jamy brzusznej, a badanie USG potwierdzi zmieniony stanem zapalnym wyrostek robaczkowy.

Naturalne lekarstwa na ból brzucha
Naturalne lekarstwa na ból brzucha [6 zdjęć]

Zapalenie wyrostka robaczkowego może zagrażać życiu, jeśli wyrostek pęknie. Jednak lekarze zwykle usuwają...

zobacz galerię

4. Po której stronie jest wyrostek – leczenie zapalenia

Wycinanie profilaktyczne wyrostka robaczkowego nie jest już stosowane. Wyrostek robaczkowy posiada mocno rozwiniętą tkankę limfatyczną, której funkcją jest tworzenie filtru przeciw bakteryjnego. W przypadkach, gdy wyrostek robaczkowy wycinano profilaktycznie, dochodziło do osłabienia mechanizmów odpornościowych. Przy wycinaniu wyrostka robaczkowego, gdy dojdzie do stanu zapalnego, organizm funkcjonuje normalnie, bez względu na to po której stronie jest wyrostek. Warto tu podkreślić, że przy zdiagnozowaniu zapalenia wyrostka robaczkowego, jedyną formą leczenie jest szybka operacja. Wyrostek robaczkowy można usunąć podczas laparoskopii, a przy większym stanie zapalnym konieczne jest otwarcie powłok brzusznych.

W przypadku pęknięcia wyrostka i przedostaniu się zapalenia do otrzewnej lekarz zleca podawanie antybiotyków. Konieczne jest także zostawienie po operacji drenu, który umożliwia swobodny odpływ wydzieliny z jamy brzusznej, po stronie, na której jest wyrostek.

 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy