Trwa ładowanie...

Po przebudzeniu boli cię głowa? Oto pięć możliwych powodów

Avatar placeholder
18.11.2023 14:31
5 powodów bólu głowy o poranku
5 powodów bólu głowy o poranku (GettyImages)

Borykasz się z porannymi bólami głowy? Jest pięć potencjalnych powodów, które mogą to powodować. Warto je rozpoznać i zniwelować, by móc znowu cieszyć się bezbolesnymi porankami.

spis treści

1. Bruksizm

Bruksizm - określany jako nawykowe, nieświadome zaciskanie zębów i zgrzytanie zębami - często występuje podczas snu i może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, w tym do chronicznych bólów głowy po przebudzeniu. Mechanizm ten jest związany z nadmiernym napięciem mięśni żuchwy i twarzy podczas nocnego zaciskania zębów, co może powodować przeciążenie i napięcie mięśniowe.

Co więcej, bruksizm może być powiązany ze stresem i lękiem, co dodatkowo potęguje problem bólu głowy.

2. Obturacyjny bezdech senny

Obturacyjny bezdech senny (OBS) to zaburzenie charakteryzujące się powtarzającymi się epizodami częściowego lub całkowitego blokowania dróg oddechowych podczas snu.

W trakcie epizodu OBS mięśnie gardła i języka, które zwykle pozostają napięte, by utrzymać drożność dróg oddechowych, nagle się rozluźniają.

To właśnie prowadzi do częściowego lub całkowitego zablokowania przepływu powietrza. Okazuje się, że niektóre osoby przestają oddychać nawet 60 razy w ciągu jednej godziny snu.

Poranny ból głowy może być tego objawem.

3. Odwodnienie

Podczas snu ciało traci płyny poprzez procesy takie jak oddychanie i wydzielanie potu, co może prowadzić do niewystarczającego nawodnienia, szczególnie jeśli nie spożywamy odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia.

Niedobór wody wpływa na ciśnienie krwi i przepływ krwi do mózgu, co może prowadzić do bólów głowy. Co więcej, odwodnienie może powodować skurcze naczyń krwionośnych w mózgu, co również jest potencjalnym czynnikiem wywołującym takie bóle.

4. Depresja i stan lękowy

Depresja i lęk mogą znacząco wpływać na jakość snu, prowadząc do jego zakłóceń, a stres emocjonalny związany z tymi zaburzeniami często skutkuje nadmiernym napięciem mięśniowym (w tym mięśni głowy i szyi).

Te aspekty (oraz fakt, że w mózgu zachodzą zmiany neurochemiczne) mogą wpływać na pojawienie się bólów głowy.

5. Nadużywanie leków

Nadmierne używanie środków przeciwbólowych i przeciwmigrenowych, nawet tych dostępnych bez recepty, może paradoksalnie prowadzić do nasilenia bólu głowy.

Mechanizm MOH (ang. medication overuse headaches) jest związany z adaptacyjnymi zmianami w układzie nerwowym wywołanymi przez częste stosowanie leków, co skutkuje zmniejszoną tolerancją na ból i zwiększoną częstotliwością ataków bólowych.

Ważne jest, aby pacjenci stosujący regularną farmakoterapię na ból głowy byli świadomi tego ryzyka i korzystali z leków zgodnie z zaleceniami medycznymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze