Trwa ładowanie...

Skierowania do sanatorium - kto wystawia, szpital albo uzdrowisko, dla dzieci, rezygnacja z terminu

Leczenie sanatoryjne stanowi uzupełnienie leczenia podstawowego. Daje możliwość intensywnej rehabilitacji, korzystania z wykwalifikowanej kadry fizykoterapeutów, rehabilitantów oraz lekarzy zajmujących się leczeniem uzdrowiskowym. Ponadto można korzystać z kąpieli leczniczych w wodach termalnych, spacerów po zróżnicowanym terenie i w specyficznym mikroklimacie sanatoryjnym. .

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy pobyt dziecka w uzdrowisku jest lepszy od opieki dietetyka?"

spis treści

1. Skierowania do sanatorium - kto wystawia

Waro starać o skierowanie do sanatorium by przyspieszyć rekonwalescencję. Skierowanie do sanatorium wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, czyli osoba, która ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Skierowanie do sanatorium może być wystawione jedynie dla osób, które nie mają przeciwwskazań do leczenia sanatoryjnego oraz dla tych pacjentów, u których leczenie sanatoryjne przyniesie pozytywny wpływ na dalsze leczenie.

2. Skierowania do sanatorium - szpital albo uzdrowisko

Skierowanie do sanatorium należy przesłać do Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, odpowiednio w województwie, w którym odprowadzane są składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Pobyt w sanatorium może mieć różny charakter. Skierowanie do sanatorium może dotyczyć leczenia uzdrowiskowo-sanatoryjnego lub pobytu w szpitalu w uzdrowisku. Zależy jaka jest adnotacja na skierowaniu do sanatorium oraz od lekarza kwalifikującego w Oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.

Lekarzami odpowiedzialnymi za kwalifikacje są lekarze o specjalizacji w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej. Nie uiszcza się opłaty za pobyt w szpitalu w przypadku pobytu ze skierowania do sanatorium.

Ponadto w trakcie pobytu w szpitalu w sanatorium osoby pracujące otrzymują zwolnienie lekarskie. Natomiast pobyt w sanatorium uzdrowiskowym jest częściowo płatny przez osobę ubezpieczoną. Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym odbywa się w ramach urlopu wypoczynkowego.

Skierowanie do sanatorium może być wystawione jedynie dla osób, które nie mają przeciwwskazań do leczenia sanatoryjnego
Skierowanie do sanatorium może być wystawione jedynie dla osób, które nie mają przeciwwskazań do leczenia sanatoryjnego (123rf.com)

3. Skierowania do sanatorium - dla dzieci

Skierowanie do sanatorium dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (od 3 do 6 lat) może dotyczyć pobytu bez opiekuna lub z opiekunem. Opiekun ponosi koszty pobytu w sanatorium. Dzieci uczące się w szkole podstawowej i gimnazjum są kierowane do sanatorium przez cały rok, natomiast uczniowie szkół ponadgimnazajalnych kierowani są do sanatorium w czasie wakacji.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Skierowania do sanatorium - rezygnacja z terminu

Istnieją dwie sytuacje, w których ubezpieczony ma prawo do rezygnacji z wyznaczonego terminu sanatorium. W przypadku nagłego zdarzenia losowego, które można udokumentować, lub w przypadku gdy ubezpieczony przebywa w szpitalu i leczenie szpitalne uniemożliwia wyjazd oraz nie może być kontynuowane w sanatorium.

Wówczas należy zgłosić fakt rezygnacji z odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi przyczynę do Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Termin realizacji skierowania do sanatorium będzie rozpatrywany z taką datą jak poprzednio. W przypadku rezygnacji, która nie zostanie uzasadniona w sposób prawidłowy, Fundusz rozpatruje skierowanie powtórnie z datą jego powtórnego wpłynięcia jako nowe skierowanie do sanatorium.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.