Trwa ładowanie...

Skierowania do sanatorium - kto wystawia, szpital albo uzdrowisko, dla dzieci, rezygnacja z terminu

Leczenie sanatoryjne stanowi uzupełnienie leczenia podstawowego. Daje możliwość intensywnej rehabilitacji, korzystania z wykwalifikowanej kadry fizykoterapeutów, rehabilitantów oraz lekarzy zajmujących się leczeniem uzdrowiskowym. Ponadto można korzystać z kąpieli leczniczych w wodach termalnych, spacerów po zróżnicowanym terenie i w specyficznym mikroklimacie sanatoryjnym. .

spis treści

1. Skierowania do sanatorium - kto wystawia

Waro starać o skierowanie do sanatorium by przyspieszyć rekonwalescencję. Skierowanie do sanatorium wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, czyli osoba, która ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy pobyt dziecka w uzdrowisku jest lepszy od opieki dietetyka?"

Skierowanie do sanatorium może być wystawione jedynie dla osób, które nie mają przeciwwskazań do leczenia sanatoryjnego oraz dla tych pacjentów, u których leczenie sanatoryjne przyniesie pozytywny wpływ na dalsze leczenie.

2. Skierowania do sanatorium - szpital albo uzdrowisko

Skierowanie do sanatorium należy przesłać do Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, odpowiednio w województwie, w którym odprowadzane są składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Pobyt w sanatorium może mieć różny charakter. Skierowanie do sanatorium może dotyczyć leczenia uzdrowiskowo-sanatoryjnego lub pobytu w szpitalu w uzdrowisku. Zależy jaka jest adnotacja na skierowaniu do sanatorium oraz od lekarza kwalifikującego w Oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.

Lekarzami odpowiedzialnymi za kwalifikacje są lekarze o specjalizacji w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej. Nie uiszcza się opłaty za pobyt w szpitalu w przypadku pobytu ze skierowania do sanatorium.

Ponadto w trakcie pobytu w szpitalu w sanatorium osoby pracujące otrzymują zwolnienie lekarskie. Natomiast pobyt w sanatorium uzdrowiskowym jest częściowo płatny przez osobę ubezpieczoną. Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym odbywa się w ramach urlopu wypoczynkowego.

3. Skierowania do sanatorium - dla dzieci

Skierowanie do sanatorium dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (od 3 do 6 lat) może dotyczyć pobytu bez opiekuna lub z opiekunem. Opiekun ponosi koszty pobytu w sanatorium. Dzieci uczące się w szkole podstawowej i gimnazjum są kierowane do sanatorium przez cały rok, natomiast uczniowie szkół ponadgimnazajalnych kierowani są do sanatorium w czasie wakacji.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Skierowania do sanatorium - rezygnacja z terminu

Istnieją dwie sytuacje, w których ubezpieczony ma prawo do rezygnacji z wyznaczonego terminu sanatorium. W przypadku nagłego zdarzenia losowego, które można udokumentować, lub w przypadku gdy ubezpieczony przebywa w szpitalu i leczenie szpitalne uniemożliwia wyjazd oraz nie może być kontynuowane w sanatorium.

Wówczas należy zgłosić fakt rezygnacji z odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi przyczynę do Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Termin realizacji skierowania do sanatorium będzie rozpatrywany z taką datą jak poprzednio. W przypadku rezygnacji, która nie zostanie uzasadniona w sposób prawidłowy, Fundusz rozpatruje skierowanie powtórnie z datą jego powtórnego wpłynięcia jako nowe skierowanie do sanatorium.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza