Pochwica - rodzaje, objawy, leczenie

Pochwica to typ nerwicy płciowej, która powoduje niemożność podjęcia współżycia. Istotną rolę odgrywają w niej czynniki psychiczne i somatyczne, które powodują skurcze mięśni sromu oraz pochwy i utrudniają lub całkowicie uniemożliwiają odbycie stosunku seksualnego. Ponadto przy próbie wprowadzenia penisa do pochwy pojawia się silny ból. Pochwica może pojawić się wtórnie, w wyniku np. infekcji grzybiczej czy urazu. Zdarza się jednak, że występuje pochwica pierwotna, a więc utrzymujący się ból od pierwszego współżycia seksualnego. Najczęściej w tym przypadku ma ona podłoże psychologiczne.

Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu

Pochwica - rodzaje

Wyróżnia się dwie odmiany pochwicy: pierwotną oraz wtórną.

 • Pochwica pierwotna

Występuje wtedy, gdy kobieta nigdy nie była w stanie doświadczyć penetracji pochwy bez odczuwania bólu. Ta dolegliwość jest powszechna u nastolatek i młodych kobiet. Kobiety często nie zdają sobie sprawy z pochwicy, dopóki nie dojdzie do stosunku. Na pochwicę pierwotną narażone są kobiety, które żyją w stresie lub odczuwają napięcie, przeszły poważny uraz, zostały wychowane w przeświadczeniu, że seks to coś złego i niemoralnego, były ofiarami przestępstw seksualnych, cierpią na infekcje grzybicze dróg moczowych, zostały uświadomione zbyt wcześnie, odczuwają lęk na myśl o penetracji, były świadkiem napaści seksualnej lub wychowały się w domu, w którym panowały toksyczne relacje. Niekiedy jednak pochwica pierwotna jest idiopatyczna.

 • Pochwica wtórna

Pochwica wtórna ma miejsce, gdy u kobiety, która wcześniej była w stanie odbyć normalny stosunek seksualny bez odczuwania jakichkolwiek dolegliwości, występują zaburzenia na tym tle. Powodem może być uraz, infekcja grzybicza lub problemy psychologiczne.

Pochwica - przyczyny

Czasem przyczyną pochwicy są zmiany narządów rodnych – pęknięcia, owrzodzenia, otarcia, stany zapalne w pochwie, a także gruba błona dziewicza. Ze strony psychicznej pojawiają się takie elementy, jak: lęk przed defloracją, lęk przed ciążą, lęk przed samym stosunkiem, lęk przed mężczyznami, zaburzenia identyfikacji z rolą kobiecą, niedojrzałość, zaburzone relacje partnerskie, doświadczenie seksualnej przemocy i wykorzystania w przeszłości, zaburzenia osobowości, złe relacje z ojcem, negatywna postawa wobec płci męskiej, nieśmiałość partnera oraz postrzeganie go jako niezbyt męskiego. Ich skutkiem są zaburzenia odczuć seksualnych.

Najczęściej występują przyczyny o podłożu psychologicznym – wtedy mówimy o pochwicy nieorganicznej. Należą do nich:

 • reakcja obronna mająca podłoże we wcześniejszych doświadczeniach, takich jak przemoc czy wykorzystanie seksualne,
 • strach przed ciążą,
 • wstyd,
 • lęk przed nakryciem przez osoby trzecie,
 • złe relacje z partnerem,
 • religia i poczucie winy,
 • niedojrzała osobowość,
 • lęk przed utratą błony dziewiczej i związanym z tym bólem.

Występują również przyczyny organiczne i anatomiczne:

 • pęknięcie narządów płciowych,
 • stan zapalny narządów płciowych,
 • nadwrażliwość układu mięśniowego i nerwowego,
 • gruba błona dziewicza,
 • zmiany zanikowe pochwy,
 • nieprawidłowe położenie macicy; endometrioza, czyli rozrost błony śluzowej macicy,
 • wady rozwojowe pochwy,
 • narządy płciowe kobiety mogą też zostać uszkodzone w wyniku brutalnych stosunków płciowych, masturbacji (szczególnie masturbacji z użyciem różnych przedmiotów).

Pochwica - leczenie

W leczeniu schorzenia stosuje się zarówno leczenie miejscowe, jak i psychoterapię. W leczeniu pochwicy pierwotnej ogromne znaczenie ma psychoterapia, ale podejście fizjologiczne także jest istotne. Leczenie należy dostosować indywidualnie do pacjentki. Lekarze często zalecają masturbację, która pomaga poznać swoje ciało i lepiej przygotować się na doznania podczas aktu seksualnego. Leczenie pochwicy wtórnej jest takie samo, jak w przypadku pochwicy pierwotnej, ale dzięki pozytywnym doświadczeniom z udaną penetracją pochwy w przeszłości łatwiej jest pacjentkom przezwyciężyć problem.

W skrajnych przypadkach pochwica uniemożliwia nawet badanie wziernikiem, co jest szczególnie problematyczne w przypadku kobiet, które chcą zajść w ciążę. Na chorobę cierpi najprawdopodobniej około 15% kobiet, ale specjaliści przypuszczają, że nie są to pełne dane, bowiem wiele z nich wstydzi się swojego problemu i nie zgłasza tego lekarzowi. Niepodjęcie leczenia to wielki błąd, zwłaszcza że pochwica jest uleczalna. Podobną nieprawidłowością jest ciągotka nerwicowa, czyli napadowe bóle łechtaczki połączone z podnieceniem płciowym. Do powstania tej choroby przyczynia się nieprawidłowe ułożenie macicy, świąd sromu, a także czynniki psychiczne, takie jak brak zaspokojenia seksualnego, zespoły nerwicowe towarzyszące na przykład psychozom. Wskazane są tutaj leczenie miejscowe i terapia psychologiczna.

Joanna Brodziak, Marta K. Jakubowska, 11 miesięcy temu

Bibliografia

 • Słomko Z. Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3153-9
 • Kępiński A., Z psychopatologii życia seksualnego, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2003, ISBN 83-08-03354-7
 • Leiblum S., Rosen R., Terapia zaburzeń seksualnych, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Sopot 2005, ISBN 83-60083-76-2

Źródła zewnętrzne

Kobiece problemy

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Pochwica - rodzaje, objawy, leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Pochwica - rodzaje, objawy, leczenie
Liszajec zakaźny - rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie

Liszajec - zdjęcia

Liszajec - zdjęcia

Wywoływany głównie przez bakterie Staphylococcus aureus.

Chłoniak - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Wnuczka z babcią

Wnuczka z babcią

Rozmawiajmy z naszymi bliskimi i nakłaniajmy do badań profilaktycznych.

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka, rodzaje, leczenie

Rak płuc - zdjęcia

Rak płuc - zdjęcia

Na przekroju widać nowotwór płuca (biały fragment). Ciemniejsze miejsca świadczą o stosowaniu wyrobów tytoniowych.

Bielactwo - produkcja melaniny, objawy, rodzaje, leczenie

Bielactwo chorej pacjentki

Bielactwo chorej pacjentki

Przyczyną choroby jest wymieranie melanocytów - komórek, które odpowiedzialne są za kolor skóry.

Skaza krwotoczna - objawy, rodzaje, przyczyny, leczenie

Skaza krwotoczna - zdjęcia

Skaza krwotoczna - zdjęcia

W przypadku skaz krwotocznych uwidaczniają się zmiany w obszarze drobnych naczyń krwionośnych, płytek krwi i krzepnięcia.

Ból głowy - przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

Leki przeciwko bólowi głowy

Leki przeciwko bólowi głowy

Leki na ból głowy Z bólem głowy można walczyć metodą farmakologiczną, tylko które środki przeciwbólowe są najlepsze i nie spowodują uszkodzeń w organizmie?