Pochwica - rodzaje, objawy, leczenie

Pochwica to typ nerwicy płciowej, która powoduje niemożność podjęcia współżycia. Istotną rolę odgrywają w niej czynniki psychiczne i somatyczne, które powodują skurcze mięśni sromu oraz pochwy i utrudniają lub całkowicie uniemożliwiają odbycie stosunku seksualnego. Ponadto przy próbie wprowadzenia penisa do pochwy pojawia się silny ból. Pochwica może pojawić się wtórnie, w wyniku np. infekcji grzybiczej czy urazu. Zdarza się jednak, że występuje pochwica pierwotna, a więc utrzymujący się ból od pierwszego współżycia seksualnego. Najczęściej w tym przypadku ma ona podłoże psychologiczne.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Pochwica - rodzaje

Wyróżnia się dwie odmiany pochwicy: pierwotną oraz wtórną.

 • Pochwica pierwotna

Występuje wtedy, gdy kobieta nigdy nie była w stanie doświadczyć penetracji pochwy bez odczuwania bólu. Ta dolegliwość jest powszechna u nastolatek i młodych kobiet. Kobiety często nie zdają sobie sprawy z pochwicy, dopóki nie dojdzie do stosunku. Na pochwicę pierwotną narażone są kobiety, które żyją w stresie lub odczuwają napięcie, przeszły poważny uraz, zostały wychowane w przeświadczeniu, że seks to coś złego i niemoralnego, były ofiarami przestępstw seksualnych, cierpią na infekcje grzybicze dróg moczowych, zostały uświadomione zbyt wcześnie, odczuwają lęk na myśl o penetracji, były świadkiem napaści seksualnej lub wychowały się w domu, w którym panowały toksyczne relacje. Niekiedy jednak pochwica pierwotna jest idiopatyczna.

 • Pochwica wtórna

Pochwica wtórna ma miejsce, gdy u kobiety, która wcześniej była w stanie odbyć normalny stosunek seksualny bez odczuwania jakichkolwiek dolegliwości, występują zaburzenia na tym tle. Powodem może być uraz, infekcja grzybicza lub problemy psychologiczne.

Pochwica - przyczyny

Czasem przyczyną pochwicy są zmiany narządów rodnych – pęknięcia, owrzodzenia, otarcia, stany zapalne w pochwie, a także gruba błona dziewicza. Ze strony psychicznej pojawiają się takie elementy, jak: lęk przed defloracją, lęk przed ciążą, lęk przed samym stosunkiem, lęk przed mężczyznami, zaburzenia identyfikacji z rolą kobiecą, niedojrzałość, zaburzone relacje partnerskie, doświadczenie seksualnej przemocy i wykorzystania w przeszłości, zaburzenia osobowości, złe relacje z ojcem, negatywna postawa wobec płci męskiej, nieśmiałość partnera oraz postrzeganie go jako niezbyt męskiego. Ich skutkiem są zaburzenia odczuć seksualnych.

Najczęściej występują przyczyny o podłożu psychologicznym – wtedy mówimy o pochwicy nieorganicznej. Należą do nich:

 • reakcja obronna mająca podłoże we wcześniejszych doświadczeniach, takich jak przemoc czy wykorzystanie seksualne,
 • strach przed ciążą,
 • wstyd,
 • lęk przed nakryciem przez osoby trzecie,
 • złe relacje z partnerem,
 • religia i poczucie winy,
 • niedojrzała osobowość,
 • lęk przed utratą błony dziewiczej i związanym z tym bólem.

Występują również przyczyny organiczne i anatomiczne:

 • pęknięcie narządów płciowych,
 • stan zapalny narządów płciowych,
 • nadwrażliwość układu mięśniowego i nerwowego,
 • gruba błona dziewicza,
 • zmiany zanikowe pochwy,
 • nieprawidłowe położenie macicy; endometrioza, czyli rozrost błony śluzowej macicy,
 • wady rozwojowe pochwy,
 • narządy płciowe kobiety mogą też zostać uszkodzone w wyniku brutalnych stosunków płciowych, masturbacji (szczególnie masturbacji z użyciem różnych przedmiotów).

Pochwica - leczenie

W leczeniu schorzenia stosuje się zarówno leczenie miejscowe, jak i psychoterapię. W leczeniu pochwicy pierwotnej ogromne znaczenie ma psychoterapia, ale podejście fizjologiczne także jest istotne. Leczenie należy dostosować indywidualnie do pacjentki. Lekarze często zalecają masturbację, która pomaga poznać swoje ciało i lepiej przygotować się na doznania podczas aktu seksualnego. Leczenie pochwicy wtórnej jest takie samo, jak w przypadku pochwicy pierwotnej, ale dzięki pozytywnym doświadczeniom z udaną penetracją pochwy w przeszłości łatwiej jest pacjentkom przezwyciężyć problem.

W skrajnych przypadkach pochwica uniemożliwia nawet badanie wziernikiem, co jest szczególnie problematyczne w przypadku kobiet, które chcą zajść w ciążę. Na chorobę cierpi najprawdopodobniej około 15% kobiet, ale specjaliści przypuszczają, że nie są to pełne dane, bowiem wiele z nich wstydzi się swojego problemu i nie zgłasza tego lekarzowi. Niepodjęcie leczenia to wielki błąd, zwłaszcza że pochwica jest uleczalna. Podobną nieprawidłowością jest ciągotka nerwicowa, czyli napadowe bóle łechtaczki połączone z podnieceniem płciowym. Do powstania tej choroby przyczynia się nieprawidłowe ułożenie macicy, świąd sromu, a także czynniki psychiczne, takie jak brak zaspokojenia seksualnego, zespoły nerwicowe towarzyszące na przykład psychozom. Wskazane są tutaj leczenie miejscowe i terapia psychologiczna.

Joanna Brodziak, Marta K. Jakubowska, ponad rok temu

Bibliografia

 • Słomko Z. Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3153-9
 • Kępiński A., Z psychopatologii życia seksualnego, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2003, ISBN 83-08-03354-7
 • Leiblum S., Rosen R., Terapia zaburzeń seksualnych, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Sopot 2005, ISBN 83-60083-76-2

Źródła zewnętrzne

Kobiece problemy

Komentarze (1)
~kani
~kani 3 miesiące temu

Przez wiele lat żyłam z tym problemem, bo nikt nie mógł mi pomóc. Lekarze ginekolodzy krzyczeli na mnie, że spinam się i uniemożliwiam przeprowadzenie badania, a moje problemy ze współżyciem kwitowali odpowiedziami typu: "Trzeba było napić się wina" albo "Widocznie nie było porządnej gry wstępnej". Kiedy natknęłam się na pierwsze artykuły na ten temat w internecie, postanowiłam poszukać pomocy seksuologa. Wizyty są odpłatne, ale wprowadzenie normalności do mojego życia było absolutnym priorytetem, wiedziałam że muszę na to znaleźć pieniądze. Pani seksuolog powiedziała, że mogę przychodzić do niej na leczenie, albo ćwiczyć w domu z książką. Tę książkę i zestaw do samodzielnych ćwiczeń mogę wam polecić, jeżeli znacie angielski choćby w stopniu średnio zaawansowanym. Zestaw można zamówić na stronie vaginismus.com. Udało mi się przezwyciężyć pochwicę po około sześciu miesiącach ćwiczeń, ale podobno u niektórych kobiet ten proces jest jeszcze krótszy. Jeżeli nie znacie angielskiego, to znajdźcie dobrego psychologa seksuologa, sprawdźcie czy zajmuje się leczeniem pochwicy. Ale przede wszystkim uwierzcie, że ten problem można rozwiązać.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Pochwica - rodzaje, objawy, leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Pochwica - rodzaje, objawy, leczenie
Liszajec zakaźny - rodzaje i objawy, diagnostyka i leczenie

Liszajec - zdjęcia

Liszajec - zdjęcia

Wywoływany głównie przez bakterie Staphylococcus aureus.

Chłoniak - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Wnuczka z babcią

Wnuczka z babcią

Rozmawiajmy z naszymi bliskimi i nakłaniajmy do badań profilaktycznych.

Bielactwo - produkcja melaniny, objawy, rodzaje, leczenie

Bielactwo chorej pacjentki

Bielactwo chorej pacjentki

Przyczyną choroby jest wymieranie melanocytów - komórek, które odpowiedzialne są za kolor skóry.

Choroba Creutzfeldta i Jakoba - przyczyny, rodzaje, objawy, leczenie

Priony

Priony

Priony posiada każdy zdrowy człowiek, problem pojawia się wraz z ich zesłośliwieniem.

Polip w nosie - czynniki ryzyka, rodzaje, objawy, rozpoznanie, leczenie

Jama nosowa - budowa

Jama nosowa - budowa

Kolor różowy - kość sitowia. Kolor niebieski - małżowina nosowa dolna.

Tachykardia - przyczyny, objawy, rodzaje, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Zapis EKG

Zapis EKG

Przykład zapisu EKG.

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka, rodzaje, leczenie

Rak płuc - zdjęcia

Rak płuc - zdjęcia

Na przekroju widać nowotwór płuca (biały fragment). Ciemniejsze miejsca świadczą o stosowaniu wyrobów tytoniowych.