Trwa ładowanie...

Początkowy objaw. Zauważysz przy alkoholowym stłuszczeniu wątroby

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
30.06.2023 09:56
Po tych dolegliwościach rozpoznasz wczesne stadium alkoholowego stłuszczenia wątroby
Po tych dolegliwościach rozpoznasz wczesne stadium alkoholowego stłuszczenia wątroby (Getty Images)

Alkoholowe stłuszczenie wątroby to niebezpieczne schorzenie dotykające osoby spożywające nadmierne ilości alkoholu. Typowym objawem choroby jest tendencja do łatwiejszego krwawienia i powstawania zasinień na skórze. Brytyjska służba zdrowia National Health Service przestrzega pacjentów przed wczesnymi objawami alkoholowego stłuszczenia wątroby. Jak się okazuje, mogą do złudzenia przypominać popularne, bagatelizowane przez wiele osób dolegliwości.

spis treści

1. Najważniejsze funkcje wątroby

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w ciele człowieka, pełniący wiele kluczowych funkcji. Odpowiada za produkcję żółci, która jest niezbędna do trawienia, magazynowanie składników odżywczych oraz regulację poziomu glukozy we krwi. Jej rolą jest też oczyszczanie oraz filtrowanie krwi z toksyn wytwarzanych przez organizm.

2. Co to jest alkoholowe stłuszczenie wątroby?

Alkoholowe stłuszczenie wątroby jest poważnym problemem zdrowotnym, który zagraża ludziom na całym świecie, szczególnie w krajach rozwiniętych, gdzie spożycie alkoholu jest niezwykle powszechne.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

W wyniku długotrwałego i nadmiernego spożycia napojów zawierających alkohol dochodzi do nagromadzenia tłuszczu w komórkach wątrobowych, co powoduje stłuszczenie tego narządu.

3. Pierwsze objawy alkoholowego stłuszczenia wątroby

Pacjenci nadużywający alkoholu często bagatelizują pierwsze objawy choroby, myląc je z powszechnymi dolegliwościami. Niecharakterystyczne objawy mogą obejmować:

  • dolegliwości bólowe brzucha – uporczywe bóle zazwyczaj lokalizują się w prawej górnej części brzucha, pod żebrami.
  • obniżony apetyt – brak łaknienia i uczucie sytości po konsumpcji niedużego posiłku może stanowić jeden z pierwszych objawów alkoholowego stłuszczenia wątroby,
  • przemęczenie – w przebiegu choroby dochodzi do zmian w strukturze i funkcji wątroby, Z biegiem czasu organizm zaczyna zużywać coraz więcej energii na regenerację uszkodzonego organu, co może prowadzić do uczucia zmęczenia i osłabienia,
  • złe samopoczucie – uszkodzenie narządu związane z alkoholowym stłuszczeniem wątroby może wpływać na funkcjonowanie mózgu i prowadzić do zaburzeń nastroju,
  • biegunka – uszkodzona wątroba wpływa na produkcję i uwalnianie żółci, która jest niezbędna do prawidłowego trawienia tłuszczów, a nadmiar tłuszczów może przechodzić przez jelita, powodując biegunkę.

National Health Service ostrzega, że u niektórych pacjentów początkowe stadium choroby może przebiegać w sposób całkowicie bezobjawowy.

Jeśli nadużywasz alkoholu, możesz mieć uszkodzenie wątroby, nawet jeśli nie odczuwasz żadnego z powyższych objawów – przekonują specjaliści z brytyjskiej służby zdrowia.

O ile wczesne stadium alkoholowej choroby wątroby może przebiegać w sposób bezobjawowy lub mało charakterystyczny, o tyle zaawansowana postać alkoholowego stłuszczenia wątroby może być widoczna gołym okiem. Nadużywanie alkoholu przez długi czas można rozpoznać między innymi po:

  • zażółceniu skóry lub białek oczu,
  • skłonności do krwawień, siniaków,
  • obrzęku nóg i kostek,
  • obrzęku w jamie brzusznej,
  • wypadaniu włosów,
  • znacznej utracie masy ciała,
  • problemach z pamięcią i koncentracją,
  • czarnych, smolistych stolcach,
  • krwawych wymiotach,
  • zakrzywieniu opuszków palców,
  • problemach ze snem,
  • krwawieniu dziąseł,
  • zmianach osobowości (spowodowane jest to nagromadzeniem toksyn w mózgu).

W przypadku kontynuowania regularnego spożywania napojów wysokoprocentowych, alkoholowe stłuszczenie wątroby najczęściej przechodzi w alkoholowe zapalenie wątroby, a następnie w alkoholową marskość wątroby. Co to znaczy? Uzależnienie alkoholowe może doprowadzić do powstania tkanki bliznowatej, która zaczyna zastępować prawidłowe komórki wątroby. Stan ten nazywany jest marskością wątroby.

Katarzyna Wąś-Zaniuk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze