Trwa ładowanie...

Poczuła ból w klatce, zobaczyła krew. W szpitalu wyszło, co się stało

 Karolina Rozmus
09.07.2023 14:35
Kula ominęła serce. Implant piersi uratował życie 30-latce
Kula ominęła serce. Implant piersi uratował życie 30-latce (Getty Images / Twitter)

Kiedy 30-latka decydowała się na implanty piersi, na pewno nie spodziewała się, że w przyszłości uratują jej życie. Kobieta została postrzelona na ulicy z broni palnej z bliskiej odległości. Po zgłoszeniu się rannej do szpitala, lekarze odkryli zdumiewający fakt. Kula wbiła się w klatkę piersiową, ale została zatrzymana przez silikonowy implant, który zadziałał niczym kamizelka kuloodporna.

spis treści

1. Poczuła rozlewające się ciepło i ból. Zobaczyła krew

W "Life-Saving Silicone Breast Implant After Firearm Injury: Case Report and Treatment Recommendations" medycy opisali nietypowy przypadek. Według ich relacji przyjęta do szpitala pacjentka przyznała, że idąc ulicą, poczuła ciepło oraz ból rozlewający się po klatce piersiowej. Gdy spuściła wzrok, zobaczyła krew, więc zgłosiła się do szpitala.

Dopiero badanie ujawniło, że kobieta została postrzelona z broni palnej z bliskiej odległości. Wskazywała na to wyraźna rana wlotowa oraz charakterystyczne oparzenie skóry otaczające otwór po wlocie. Poniżej prawej piersi zlokalizowano twardą, podskórną masę, która przywodziła na myśl kulę.

Zobacz film: "Operacja plastyczna zakończyła się tragicznie"
Implant zatrzymał kulę
Implant zatrzymał kulę (Twitter)

Badanie obrazowe potwierdziło obecność ciała obcego i wykazało, że pocisk utknął w prawej bocznej ścianie klatki piersiowej. Zdjęcie z tomografii komputerowej ujawniło również złamane żebro i gaz w lewej piersi. Analiza balistyczna dowiodła, że kula weszła z lewej strony, odbiła się od mostka, a następnie trafiła w prawą pierś, łamiąc żebro.

2. Uratowana przez silikonowy implant

"Gdyby kula przebiła lewą stronę klatki piersiowej, spowodowałaby uszkodzenie serca i lewego płuca, co kosztowałoby ją życie. Korzystając z tomografii komputerowej o wysokiej rozdzielczości, lekarze byli w stanie przeanalizować trajektorię pocisku w ciele pacjenta. W opisie przypadku stwierdzono, że zmiana trajektorii pocisku mogła nastąpić tylko z powodu implantu, ponieważ nie było dowodów na jakiekolwiek uszkodzenie kości po lewej stronie" – pisze w poście opublikowanym na Twitterze @scientissimum.

Pacjentka przeszła zabieg operacyjny, podczas którego usunięto pocisk oraz implant. Następnie kobieta przeszła krótką antybiotykoterapię. Autorzy publikacji sugerują, by w takich przypadkach ewentualna replantacja odbyła się po sześciomiesięcznym okresie rekonwalescencji.

W opisie przypadku medycy informują, że wszczęto śledztwo dotyczące popełnienia przestępstwa, jednak nie wykryto sprawcy, a także nie odnaleziono broni palnej, z której oddano do 30-latki strzał.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze