Pod wpływem zimna i stresu jej palce robią się zupełnie białe. To objaw rzadkiej choroby Raynauda
"Czy to nie jest najdziwniejsza rzecz, jaką kiedykolwiek widziałeś?" - zapytała na Twitterze 23-latka ze Stanów Zjednoczonych, pokazując zdjęcie dłoni swojej mamy. Popularność postu przerosła jej oczekiwania. Na fotografii widać dłoń z dwoma zupełnie białymi palcami. Okazuje się, że jest to objaw rzadkiego schorzenia związanego ze skurczem drobnych naczyń krwionośnych. Nazywa się chorobą Raynauda, od imienia odkrywcy.
1. Choroba białych palców. Córka pokazała zdjęcie
Tak pod wpływem zmian temperatury lub silnego stresu wyglądają dłonie Monic. Wystarczy jakiś silny bodziec, żeby palce stały się zupełnie białe. Jej 23-letnia córka Julie opublikowała zdjęcia pokazujące rzadkie schorzenie, na które cierpi mama.
"Czy to nie jest najdziwniejsza rzecz, jaką kiedykolwiek widziałeś?" - napisała, udostępniając jednocześnie fotografię dłoni swojej mamy. Jej wpis od czasu udostępnienia zdobył tysiące polubień i komentarzy.
whenever it’s cold outside and my mam doesn’t wear gloves her fingers do this is it not the freakiest thing you’ve ever seen like they go completely dead she can’t even feel them pic.twitter.com/a4QSkUIZh6
— jules🌻 (@meretome) April 14, 2021
Najbardziej zaskoczyło ją to, że wiele osób w komentarzach pisało, że cierpi z powodu tego samego schorzenia.
"Czuję, że znalazłem swoją rodzinę w tym wątku, Raynauds jest bardzo irytujący". "Syndrom Raynauda to tortura. Mam podgrzewacze do rąk, które muszę wszędzie ze sobą zabierać".
To niektóre z komentarzy umieszczonych pod zdjęciem. Wiele osób pokazywało, jak wyglądają ich dłonie.
Były też osoby, które radziły jej, jak łagodzić nieprzyjemne dolegliwości związane z chorobą Raynauda, ale również tacy, którzy twierdzili, że to wymysł i że takie objawy mogą świadczyć o chorobie wątroby lub raku płuc.
Zobacz także: Ma nietypową chorobę. Jej palec czasami przypomina protezę
2. Objawy Raynauda. Jak często występują?
Julie opowiada, że palce jej mamy zawsze stają się białe, kiedy zmarznie, nawet w chłodniejsze dni latem. Najczęściej bieleją dwa palce pośrodku obu dłoni, ale czasami wszystkie palce.
- Czasami pomagają rękawiczki, ale jeśli jest poniżej 2-3 stopni Celsjusza, to nic nie daje - opowiadała Julie w rozmowie z "Jam Press". - Najgorszy jest moment, kiedy czucie i kolor stopniowo powracają do palców, wtedy pojawia się potworny ból. Mama opisuje to jako przerażające uczucie mrowienia, w najlepszym przypadku opisuje je jako niewygodne, a w najgorszym jako bardzo bolesne - dodaje córka.
Powrót do normalnego stanu zwykle godzinę. Dziewczyna opowiada, że mama znalazła już sposób na to, żeby radzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami. Kiedy objawy dopadają ją w domu, moczy ręce w ciepłej wodzie i to powoduje, że ból jest mniejszy.
3. Choroba i zespół Raynauda. Na czym polegają i czy są groźne?
Bezpośrednią przyczyną blednięcia skóry w chorobie Raynauda jest skurcz drobnych naczyń krwionośnych. Naukowcy nie są pewni, jakie jest podłoże tego schorzenia. Wiadomo, że przyczyną blednięcia skóry jest skurcz naczyń krwionośnych, ale nadal do końca nie wiadomo, co wyzwala ten skurcz. Eksperci szacują, że schorzenie może dotykać ok. 5 proc. populacji, ale w krajach o chłodniejszym klimacie występuje częściej.
Charakterystycznymi objawami Raynauda jest najpierw blednięcie skóry, a później sinienie, które występuje w obrębie palców dłoni i stóp, może się pojawić również na uszach i czubku nosa. Dolegliwości pojawiają się pod wpływem niskiej temperatury lub stresu.
Jeżeli są to jedyne dolegliwości towarzyszące pacjentom, mówimy o chorobie Raynauda. Jednak u części pacjentów bladość palców może być powiązana z innymi dolegliwościami, wówczas mówimy o zespole Raynauda. Schorzenie ma najczęściej łagodny przebieg, ale w niektórych przypadkach może prowadzić do trwałych zmian martwiczych miejsc dotkniętych chorobą.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.