Trwa ładowanie...

Podkrążone oczy – przyczyny, objawy i leczenie

Avatar placeholder
22.04.2021 13:43
Podkrążone oczy są mankamentem urody, który pojawia się z różnych przyczyn, nie tylko z powodu przemęczenia, niewyspania czy przepracowania.
Podkrążone oczy są mankamentem urody, który pojawia się z różnych przyczyn, nie tylko z powodu przemęczenia, niewyspania czy przepracowania. (123rf)

Podkrążone oczy są mankamentem urody, który pojawia się z różnych przyczyn, nie tylko z powodu przemęczenia, niewyspania czy przepracowania. Zdarza się, że to objaw wskazujący na poważne problemy ze zdrowiem. Gdy towarzyszą mu inne niepokojące symptomy, warto skupić się nie tylko niwelowaniu niedoskonałości skóry, ale i ustaleniu przyczyny pojawienia się tego defektu kosmetycznego. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Przyczyny podkrążonych oczu

Podkrążone oczy, znane także jako cienie czy sińce pod oczami, pojawiają się w wielu okolicznościach. Najczęściej odpowiada za nie zmęczenie i nieprzespana noc (to skutek braku regeneracji organizmu), ale również przewlekły stres i przepracowanie. To również skutek sięgania po używki: alkohol i papierosy.

Nie bez znaczenia są skłonności genetyczne (wówczas mówi się, że to „taka uroda”), ale i proces starzenia skóry. To naturalne, że z czasem skóra staje się cieńsza i mniej elastyczna, wskutek czego znajdujące się pod nią żyły i naczynka są bardziej widoczne, co wywołuje efekt zacienienia.

Cienie pod oczami mogą wynikać także z błędów dietetycznych. Na ich pojawienie wpływa odwodnienie, niedożywienie, niedobór elektrolitów czy nadmiar soli w spożywanych produktach (warto pamiętać, że sól sprzyja zatrzymywaniu wody w tkankach). Zdarza się, że za sińce pod oczami odpowiada długie stosowanie niektórych leków, na przykład rozszerzających naczynia krwionośne czy tabletek antykoncepcyjnych.

2. Podkrążone oczy a choroby

Zobacz film: "Zakraplanie oka"

Podkrążone oczy mogą wskazywać na choroby w obrębie układu krążenia, nerek i tarczycy, w następstwie których w organizmie pojawia się nadmiar wody. Kiedy stają się niepokojące? Gdy nie znikają przez dłuższy czas lub gdy z czasem stają się coraz bardziej widoczne, a także wtedy, gdy pojawiają się różne dolegliwości, takie jak nadmierna senność czy spadek nastroju, częstomocz czy bóle głowy.

Podkrążone oczy mogą wskazywać na takie choroby i kłopoty ze zdrowiem jak:

  • alergiczne zapalenie spojówek. To częsty objaw alergii na roztocza, sierść zwierząt, składniki kremów do twarzy czy pod oczy,
  • niedobór witaminy B6, B12 i kwasu foliowego, elektrolitów (przede wszystkim żelaza) czy witaminy K,
  • schorzenia wątroby i śledziony,
  • niedoczynność tarczycy. Wówczas pojawia się także przesuszenie skóry, obrzęk twarzy, zmęczenie, nadmierna senność, spadek nastroju, wahania masy ciała, zaburzenia pracy serca,
  • cukrzyca. W takiej sytuacji dokucza osłabienie, częsta potrzeba oddawania moczu i wzmożone pragnienie,
  • nadciśnienie tętnicze. Chorobie towarzyszą problemy ze snem, częste bóle głowy, nierównomierna lub przyśpieszona akcja serca,
  • anemia. Pojawiają się zaburzenia koncentracji i osłabienie, zawroty głowy, bladość skóry,
  • zaburzenia pracy nerek. Wówczas podkrążonym oczom towarzyszy częstsze parcie na pęcherz i dolegliwości bólowe w okolicy lędźwiowej kręgosłupa zmieniony wygląd lub zapach moczu,
  • zaburzenia krążenia. Wówczas pojawiają się nie tylko obrzęki pod oczami, ale i obrzęki nóg,
  • choroba pasożytnicza. Charakterystyczne są bóle brzucha, utrata wagi i osłabienie.

3. Co na podkrążone oczy?

Co na podkrążone oczy? Jak pozbyć się problemu? Wiele zależy od przyczyny nieestetycznych zmian. Czasem wystarczy się wyspać, odpocząć i się zrelaksować, podjąć aktywność fizyczną, unikać używek i nadmiaru soli, przestrzegać zasad racjonalnej diety, czyli zmodyfikować styl życia.

W sytuacji, gdy cienie pod oczami są związane z typem urody, nie pozostaje nic innego, jak skoncentrować się na maskowaniu ich za pomocą korektorów i innych kosmetyków kolorowych.

Warto również stosować kosmetyki, takie jak żele, maski czy krem na podkrążone oczy. Warto zapoznać się z nowinkami kosmetycznymi, ponieważ niektóre produkty okrzyknięto rewolucją w walce z workami pod oczami i sińcami.

W walce z sińcami pod oczami, ale i workami, mogą pomóc domowe sposoby: okłady z plasterków ogórka czy kompresy ze schłodzonych torebek herbaty. Pomocne są profesjonalne zabiegi kosmetyczne, takie jak masaż Kobido, laserowy endolifting, osocze bogatopłytkowe, karboksyterapia czy blepharoplastyka chirurgiczna.

Gdy przebarwienia pod oczami są niepokojące, nie są „pamiątką” po mamie czy babci, nie znikają pomimo starań i zabiegów, warto skonsultować się z lekarzem, który zleci stosowne badania. Ich wyniki, wraz z wnikliwym wywiadem, pomogą ustalić przyczynę problemu i podjąć działania: leczenie choroby bądź nieprawidłowości leżących u jego podłoża.

Na czym polega leczenie? Gdy za podkrążone oczy odpowiada alergia, należy unikać kontaktu z czynnikiem uczulającym. Czasem konieczne jest włączenie leków przeciwalergicznych.

Jeżeli przyczyną jest niedobór witamin czy mikroelementów, rozwiązaniem jest odpowiednia suplementacja. W sytuacji, gdy powodem nieestetycznych worków pod oczami jest niedoczynność tarczycy, niezbędne jest stosowanie syntetycznej l-tyroksyny.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze