Podtlenek azotu – charakterystyka, zastosowanie w chirurgii, stomatologia, dodatek do żywności, skutki uboczne
Podtlenek azotu - być może ta nazwa brzmi dziwnie i z niczym nam się nie kojarzy. Jednak chyba każdy z nas spotkał się z nazwą: gaz rozweselający. Dlatego też uściślamy: podtlenek azotu to właśnie gaz rozweselający.
1. Charakterystyka podtlenku azotu
Podtlenek azotu to nieorganiczny związek chemiczny grupy tlenków azotu. Należy on do głównych gazów cieplarnianych. Podtlenek azotu jest bezbarwnym gazem o słodkawym smaku i słabej woni.
Podtlenek azotu ma właściwości euforyzujące, dlatego często jest nazywany gazem rozweselającym.
2. Podtlenek azotu w chirurgii
Podtlenek azotu stosuje się do znieczulenia anestezjologicznego. Sam podtlenek azotu ma słabe właściwości znieczulające, ale w połączeniu z tlenem w stężeniu 70 proc. jest nośnikiem innych środków anestetycznych.
Podtlenek azotu ma działanie zwiotczające mięśnie oraz silne działanie nasenne. Nie może być samodzielnie stosowany do znieczulenia chirurgicznego. Podtlenek azotu bardzo szybko wchłania się z płuc do tkanek organizmu.
3. Podtlenek azotu w stomatologii
Podtlenek azotu jest wykorzystywany w stomatologii. Sedacja wziewna podtlenku azotu jest polecana osobom, które odczuwają strach przed dentystą. Podtlenek azotu pomaga ograniczyć dyskomfort związany z zabiegiem stomatologicznym. Jest polecany szczególnie dzieciom do wykonania skutecznych zabiegów bez znieczulenia ogólnego.
4. Dodatki do żywności
Podtlenek azotu ma również zastosowanie w przemyśle spożywczym. Rozpuszcza się w tłuszczach. Podtlenek azotu jest używany do tworzenia bitej śmietany w sprayu. Używa się go do wypełniania opakowań zawierających takie produkty jak chipsy, chrupki ziemniaczane. Podtlenek azotu posiada numer E942.
5. Skutki uboczne używania podtlenku azotu
Długotrwale stosowany podtlenek azotu może spowodować niedobór witaminy B12 oraz wystąpienie anemii i neuropatii. Podtlenek azotu może uszadzać szpik kostny, ma też negatywny wpływ na jajniki i jądra. Objawy użycia podtlenku azotu mogą przypominać stan zatrucia alkoholowego.
Podtlenek azotu może też powodować ryzyko niedotlenienia dlatego podawany jest w połączeniu z tlenem. Jeżeli podtlenek azotu przedostanie się do ucha środkowego, to pacjent może gorzej słyszeć. Takie objawy przechodzą samoistnie.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.