Poduszka ortopedyczna - rodzaje, jak wybrać, wskazania, cena
Poduszka ortopedyczna to specjalny rodzaj poduszki, która ze względu na sposób wyprofilowania i wykonania z odpowiednich materiałów sprawia, że podczas snu pozostajemy w zdrowej dla ciała pozycji. Może być stosowana profilaktycznie lub w celu zminimalizowania dolegliwości wywołanych problemami z kręgosłupem. Jak wybrać poduszkę ortopedyczną?
1. Co to jest poduszka ortopedyczna?
Poduszka ortopedyczna to specjalnie wyprofilowana poduszka, która ma na celu zapewnienie właściwego ułożenia kręgosłupa w trakcie snu. Zdrowa pozycja zmniejsza obciążenie kręgosłupa szyjnego, rozluźnia mięśnie, wspomaga krążenie krwi i minimalizuje ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych.
Poduszki ortopedyczne bywają określane również jako poduszki medyczne oraz szwedzkie. Najpopularniejsze są przeznaczone do spania, choć na rynku nie brakuje również specjalnych wyrobów wspierających utrzymanie odpowiedniej postawy podczas siedzenia. Cena poduszki ortopedycznej wynosi od 100 do nawet 300 złotych w zależności od kształtu i materiału, z jakiego została wykonana.
2. Rodzaje poduszek ortopedycznych
Poduszka ortopedyczna może być stosowana profilaktycznie lub przez osoby, które cierpią na nawracające bóle odcinka szyjnego kręgosłupa oraz nadmierne napięcie mięśni. Istnieją trzy podstawowe rodzaje poduszek ortopedycznych w zależności od pozycji, w jakiej najczęściej śpimy:
- poduszka ortopedyczna do spania na boku - jedna z najczęściej kupowanych poduszek, posiada wyprofilowanie w kształcie wałka, co pozwala na wypełnienie wolnej przestrzeni między barkiem a odcinkiem szyjnym, tym samym ustawiając głowę w zdrowej pozycji,
- poduszka ortopedyczna do spania na plecach - zwykle ma niską lub średnią wysokość z delikatnym wcięciem na dole, co poprawia stabilność głowy,
- poduszka ortopedyczna do spania na brzuchu - jedna z rzadziej wybieranych poduszek, jest niewysoka i wykonana w kształcie czteroramiennej gwiazdy.
3. Jak wybrać poduszkę ortopedyczną?
Wybór poduszki ortopedycznej nie jest łatwym zadaniem, ze względu na mnogość asortymentu i duże różnice w cenie pomiędzy modelami. Warto mieć na uwadze, że jest to zakup ważny pod względem zdrowotnym.
Z tego powodu najlepiej udać się do sklepu z produktami medycznymi, by skorzystać z fachowej pomocy i mieć pewność, że płacimy za produkt wysokiej jakości z niezbędnymi atestami.
Poduszkę najlepiej wymieniać co 2-3 lata, dlatego warto przemyśleć, jaki budżet jesteśmy w stanie przeznaczyć na ten cel, oraz w jakiej pozycji zwykle śpimy. Następnie pozostaje wybór rodzaju materiału, większość poduszek medycznych jest wykonana z pianki termoplastycznej lub poliuretanowej.
Dzięki temu zyskują odpowiednią sprężystość i zapewniają właściwe podparcie dla ciała. Pianka poliuretanowa ma niezbyt wysoką cenę, nie odkształca się, ale może nie być odpowiednia dla osób o wrażliwej skórze.
Pianka termoplastyczna ma wyższą cenę, ale cechuje się lepszym dopasowaniem do kształtu ciała i równomiernym rozłożeniem nacisku. Poduszka ortopedyczna wykonana z wyżej wymienionych materiałów ma korzystny wpływ na zdrowie kręgosłupa i sprzyja komfortowemu wypoczynkowi.
Przed podjęciem decyzji zakupowej warto zwrócić uwagę również na rozmiar oraz wysokość poduszki, tak by jak najlepiej dostosować ją do swoich potrzeb.
4. Kto powinien spać na poduszce ortopedycznej?
Poduszka ortopedyczna jest świetnym wyborem dla wszystkich, którym zależy na spaniu w anatomicznej, zdrowej pozycji. Jest zalecana zwłaszcza dla osób, które cierpią na następujące dolegliwości:
bóle głowy, migreny, bóle szyi, chrapanie, bezdech senny, zaburzenia snu, zespoły bólowe kręgosłupa, zespoły przeciążeniowe kręgosłupa, dyskopatie napięciowe.
Właściwie dobrana poduszka medyczna skutecznie odciąża i rozluźnia mięśnie karku oraz szyi. Utrzymuje głowę i szyję w odpowiedniej pozycji, tym samym minimalizując dolegliwości bólowe, a nawet chrapanie.
Warto pamiętać, że pierwsze noce na poduszce ortopedycznej mogą nie być najlepsze, ze względu na konieczność przyzwyczajenia się do nietypowego kształtu oraz wypełnienia.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.