Trwa ładowanie...

Podwyżka płacy minimalnej. Dodatek również za pracę w nocy

Avatar placeholder
06.06.2024 09:19
Niektórzy mogą liczyć na 860 zł dodatku
Niektórzy mogą liczyć na 860 zł dodatku (East News)

Od 1 lipca 2024 roku planowana jest druga w tym roku podwyżka płac minimalnych. Wprowadzenie wyższej stawki wpłynie także na osoby, które pracują w godzinach nocnych. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, chce, by docelowo wysokość płacy minimalnej w wynosiła ok. 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

spis treści

1. Podwyżka płacy minimalnej

Pracownicy, których grafik obejmuje co najmniej trzy godziny w porze nocnej, mogą spodziewać się wyższego wynagrodzenia. Dotyczy to również osób, które w okresie rozliczeniowym 1/4 czasu pracy świadczą w nocy.

Za porę nocną uznaje się czas między godziną 21:00 a 7:00, a wysokość dodatku jest dokładnie określona przez art. 151 Kodeksu pracy. Dodatek jest naliczany za każdą rozpoczętą godzinę pracy.

Zobacz film: "Jak zasnąć podczas upałów? Poznaj nasze sposoby"

Kwotę oblicza się, dzieląc wartość najniższej krajowej przez wymiar czasu pracy w danym miesiącu, od czego następnie oblicza się 20 proc. Otrzymany wynik mnoży się przez liczbę godzin przepracowanych w nocy.

Ile więc wyniesie dodatek za pracę w nocy od 1 lipca 2024?

  • w lipcu - wymiar czasu pracy wynosi 184 godziny, dodatek za 1 godzinę to 4,67 zł brutto;
  • w sierpniu - wymiar czasu pracy wynosi 168 godzin, dodatek za 1 godzinę to 5,12 zł brutto;
  • we wrześniu - wymiar czasu pracy wynosi 168 godzin, dodatek za 1 godzinę to 5,12 zł brutto;
  • w październku - wymiar czasu pracy wynosi 184 godziny, dodatek za 1 godzinę to 4,67 zł brutto;
  • w listopadzie - wymiar czasu pracy wynosi 152 godziny, dodatek za 1 godzinę to 5,66 zł brutto;
  • w grudniu - wymiar czasu pracy wynosi 160 godzin, dodatek za 1 godzinę to 5,37 zł brutto.

Najwyższego wynagrodzenia za pracę w nocy można spodziewać się w listopadzie - za 152 przepracowane godziny pracownik otrzyma 860,32 zł brutto. Warto jednak pamiętać, że to kwota minimalna, więc pracodawca może ją zwiększyć.

2. Noce zmiany nie dla każdego

W Kodeksie pracy uwzględniono także osoby, które nie mogą pracować w tych godzinach. Mowa o kobietach ciężarnych, które złożyły zaświadczenia o ciąży oraz rodzicach i opiekunach dzieci do 8. roku życia, chyba że wyrażą chęć pracy w godzinach nocnych.

Zakaz pracy w porze nocnej obejmuje także osoby niepełnoletnie (od 22:00 do 6:00) oraz osoby niepełnosprawne - wyjątek stanowi uzyskanie odpowiedniego zaświadczenia od lekarza.

Ponadto pracodawcy są zobowiązani do rekompensaty problemów, które mogą wynikać ze świadczenia nocnej pracy i dokładnie określić zasady w regulaminie.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze