Pojawia się na skórze po alkoholu. Może zwiastować raka
Może wystąpić pokrzywka na skórze, wodnisty katar, a nawet duszności i groźny skurcz oskrzeli. U pewnej grupy osób dolegliwości bólowe po spożyciu alkoholu mogą wskazywać również na śmiertelnie niebezpieczny nowotwór. Lekarstwo na ten problem jest jedno – abstynencja.
1. Alergia czy nietolerancja na alkohol?
Eksperci z Mayo Clinic tłumaczą, że większość osób może borykać się z nietolerancją alkoholu spowodowaną czynnikami genetycznymi. W rzadszych przypadkach może wystąpić reakcja organizmu nie tylko na sam alkohol, co również na składniki w nim obecne. Niekiedy reakcję alergiczną powoduje także połączenie alkoholu z lekami.
Jak podają eksperci z Mayo Clinic, objawy wskazujące na nietolerancję, to:
- zaczerwienienie twarzy,
- pokrzywka, czyli czerwone, swędzące guzki na skórze,
- nasilenie dolegliwości ze strony układu oddechowego u astmatyków,
- wodnisty katar lub zatkany nos,
- niskie ciśnienie krwi,
- nudności i wymioty,
- biegunka.
2. Pojawia się po alkoholu. Może być objawem nowotworu
Czy reakcja organizmu wymaga konsultacji z lekarzem? Eksperci wyjaśniają, że zazwyczaj objawy mają charakter łagodny i przemijający, ale konieczne jest całkowite odstawienie alkoholu. Gdy dolegliwości są uporczywe lub mimo upływu czasu nie ustępują, może być konieczna wizyta w gabinecie lekarskim. To szczególnie istotne w przypadku osób, które zażywają leki i zauważyły niepokojące objawy po spożyciu alkoholu.
Za nietolerancję odpowiadają genetyczne uwarunkowania, które sprawiają, że organizm nie jest w stanie metabolizować toksyn zawartych w etanolu.
Z kolei najczęściej uczulające składniki trunków, które znajdują się szczególnie w piwie lub winie, to:
- siarczyny lub inne konserwanty,
- chemikalia,
- zboża tj. kukurydza, pszenica lub żyto,
- histamina, produkt uboczny fermentacji lub warzenia piwa.
Nietolerancja alkoholu może być także objawem nowotworu, chłoniaka Hodgkina. Na taką dolegliwość u pacjentów onkologicznych zwrócił uwagę jeden z naukowców z brytyjskiego The Royal College of Radiologists. Badania prowadzone przez dr. Thurstana Brewina ujawniły, że na 155 pacjentów z rzadkim nowotworem krwi aż 79 zgłaszało, że po wypiciu alkoholu odczuwa ból.
"Słowa takie jak 'straszny', 'gwałtowny' i 'dręczący' były używane przez wielu pacjentów. Były też opisy bólu, który jest dziwny lub trudny i ma cechy niepodobne do żadnego wcześniej doświadczanego bólu" – zwraca uwagę na łamach „BMJ” dr Brewin.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.