Trwa ładowanie...

Pojawia się na skórze. To trzustka wołająca o pomoc

 Maciej Rugała
Maciej Rugała 20.11.2022 10:07
Swędzenie czy guzy pod skórą - może to świadczyć o poważnej chorobie.
Swędzenie czy guzy pod skórą - może to świadczyć o poważnej chorobie. (Adobe Stock)

Trzustka to wspólny element układu pokarmowego oraz hormonalnego. Zawiaduje gospodarką cukrową, a także wytwarza enzymy trawienne, które umożliwiają przyswajanie substancji odżywczych z pokarmu. Dlatego też tak ważne jest, by jak najwcześniej udać się do lekarza, jeśli pojawi się któryś z wymienionych objawów.

spis treści

1. Spadek masy ciała

Objawy chorej trzustki często są bardzo nieswoiste, tj. mogą świadczyć o wielu innych dolegliwościach, których przyczyna leży całkowicie gdzie indziej. Jednym z najmniej swoistych objawów chorej trzustki jest spadek masy ciała. Jego przyczyny bywają różne - od niezrównoważonej diety i deficytu kalorycznego, poprzez stres, na pasożytach wewnętrznych kończąc.

W przypadku, gdy coś jest nie tak z naszą trzustką, ten spadek wagi jest bardzo gwałtowny. Spowodowane jest to najczęściej tym, że trzustka nie może już pełnić właściwie swojej funkcji wydzielniczej. To z kolei determinuje niewystarczające przyswajanie substancji odżywczych, a więc niedobór energii i substancji budulcowych.

2. Dolegliwości skórne

Zobacz film: "Każdy moment jest dobry, by zadbać o swoje zdrowie. Jakie badania profilaktyczne wykonywać co roku?"

Innym nietypowym objawem jest świąd skóry, który może się utrzymywać nawet miesiącami, zanim pojawią się inne symptomy. Dzieje się tak poprzez nagromadzenie bilirubiny, która wywołuje swędzenie skóry, co jest objawem wspólnym dla żółtaczki, z którą choroby trzustki też są związane. Może to być też spowodowane uciskiem na przewody żółciowe, np. ze strony wzrastającego raka trzustki.

Objawem skórnym świadczącym o chorobie trzustki może być także wysypka o sinawym zabarwieniu na brzuchu i po jego bokach. Jest ona spowodowana gromadzenia się płynu otrzewnowego w tkance podskórnej. Może świadczyć o ostrym zapaleniu trzustki, ale ten objaw występuje u bardzo małego odsetka chorych.

Zmiany skórne związane z chorobami trzustki to również guzki podskórne i rumień wędrujący nekrolityczny (podobny nieco do tego występującego przy boreliozie).

3. Dolegliwości bólowe

Chorej trzustce może towarzyszyć także ból zlokalizowany po lewej stronie jamy brzusznej, który nasila się przeważnie około pół godziny po zjedzeniu posiłku obfitego w tłuszcze lub po spożyciu alkoholu. Jest to ból przeszywający, promieniujący do kręgosłupa. Jest zlokalizowany na wysokości odcinka lędźwiowego i może przypominać okalającą obręcz bólu rozchodzącego się wokół tułowia.

4. Charakterystyczne biegunki

Objaw ten łączy się z innymi - towarzyszą mu także dolegliwości bólowe ze strony jamy brzusznej. Jednak charakterystycznym objawem jest tłuszczowy stolec – chora trzustka nie wytwarza właściwie enzymów trawiących tłuszcze, przez co przechodzą one dalej wzdłuż układu pokarmowego, powodując dyskomfort. Jeśli w toalecie zauważamy tłuszczowe stolce, a towarzyszą im bardzo nieprzyjemne gazy - może to być znak, że najwyższa pora udać się do gastroenterologa.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze