Trwa ładowanie...

Pojawia się na stopach, gdy wątroba nie daje rady. Dr Eric Berg ostrzega

Avatar placeholder
02.01.2024 11:17
Objawy chorej wątroby
Objawy chorej wątroby (Getty Images)

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów - odpowiada za ponad 500 funkcji w naszym organizmie. Kiedy zaczyna chorować, może dojść do poważnych powikłań, ale objawy nie zawsze są łatwe do zdiagnozowania. Na co więc zwracać uwagę?

spis treści

1. Uszkodzenie wątroby

Zadaniem wątroby jest usuwanie toksyn i szkodliwych odpadów z naszego organizmu, dlatego każde uszkodzenie może być niebezpieczne dla zdrowia. Objawy chorego narządu mogą pojawić się w obszarach ciała, których się nie spodziewasz.

Według dr Erica Berga problemy z wątrobą niekiedy można zauważyć na stopach. W nagraniu na YouTube specjalista wskazał sygnały, na które warto zwracać uwagę. Jeśli się pojawią, powinniśmy skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem.

Nie należy bagatelizować czerwonych i brązowych przebarwień na stopach. Takie plamy często pojawiają się u osób chorych na cukrzycę, ale mogą także świadczyć o tym, że wątroba zaczyna niedomagać.

Zobacz film: "Sprawdź, jak wątroba reaguje na alkohol"

- Jeśli ktoś ma marskość wątroby, zapalenie wątroby, a nawet poważne stłuszczenie, krążenie w dolnych partiach ciała często jest tak złe, że widać małe czerwone i rdzawo-brązowe plamy, mogą się łuszczyć lub wyglądać jak siniak - wyjaśnia dr Berg.

Problemy z wątrobą powodują wiele dolegliwości, jak choćby siniaki i przebarwienia w różnych częściach ciała. Jest to wynik zaburzeń czynnika krzepnięcia krwi oraz niedoboru witaminy K.

Dodatkowo nogi mogą być bardzo opuchnięte, a skóra błyszcząca i cienka jak papier. W takich sytuacjach często można też zauważyć, że obszaru skóry nie porastają włosy.

2. Objawy, które zauważysz na stopach

Innym niepokojącym objawem są pajączki. Najczęściej pojawiają się w dolnej części kostki, ale mogą rozwinąć się w innych częściach ciała. Przyczyną może być nadmiar estrogenu w organizmie, który ma tendencję do rozszerzania naczyń.

Uszkodzona wątroba nie jest w stanie regulować hormonu i odwrotnie. Nadmiar estrogenu pogarsza funkcjonowanie wątroby i może prowadzić do stłuszczenia oraz problemów z drogami żółciowymi.

Suche i popękane pięty również mogą wskazywać na problemy zdrowotne, gdyż mogą oznaczać poważny niedobór kwasów omega-3.

- Wątroba wytwarza żółć, która pomaga rozkładać i wchłaniać witaminy i składniki odżywcze rozpuszczalne w tłuszczach. Przy słabej czynności wątroby nie wytwarzamy takiej ilości żółci, jakiej potrzebujemy, aby pomóc w ekstrakcji kwasów tłuszczowych omega-3 - wyjaśnia dr Berg.

Warto też zwrócić uwagę na swędzenie stóp. Często występuje, gdy żółć wytwarzana przez wątrobę jest bardzo gęsta, a następnie cofa się i przedostaje do tkanek, co może objawiać się uporczywym swędzeniem.

3. Zwróć uwagę na paznokcie

Są też problemy, które dotyczą paznokci u stóp, a mogą być objawem chorej wątroby. Jednym z nich są paznokcie dystroficzne. Są zdeformowane i bardzo grube, często przybierają żółtawą barwę i mogą odrywać się od łożyska.

Poziome i pionowe linie na paznokciach również powinny być sygnałem ostrzegawczym. O wielu problemach zdrowotnych świadczą też palce pałeczkowate, które mogą rozwinąć się także na rękach.

Dr Berg ostrzega także, że nieprzyjemny odór stóp przypominający amoniak i ciągłe uczucie zimna lub gorąca również należy skonsultować z lekarzem, gdyż mogą ostrzegać o uszkodzeniach w wątrobie.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze