Pojawia się na stopach. To znak, że zaatakowała groźna choroba
Wygląd stóp może wiele powiedzieć nie tylko o tym, czy dobrze o nie dbamy, ale też czy nie mamy problemów ze zdrowiem. Można na nich zauważyć pierwsze symptomy poważnych chorób. Tak mogą dawać o sobie znać między innymi śmiertelnie groźne cukrzyca czy miażdżyca. Na co trzeba zwrócić uwagę?
1. Choroby widoczne na stopach
Łuszcząca się, zrogowaciała czy zaczerwieniona skóra na stopach budzi automatycznie skojarzenia z nieodpowiednią pielęgnacją. Jeśli jednak żadne kosmetyki nie działają, warto bliżej przyjrzeć się temu problemowi i sprawdzić, czy nie stoją za tym dolegliwości zdrowotne.
Najbardziej oczywistą chorobą, którą można skojarzyć ze stopami jest grzybica. Infekcja grzybicza dotyka przede wszystkim podeszwy stóp i przestrzeni międzypalcowych. Skóra jest zaczerwieniona, swędzi i piecze. Może też się łuszczyć i pękać. Towarzyszy temu nieprzyjemny zapach.
Objawy w tym miejscu daje jednak nie tylko grzybica. Na stopach można też zauważyć symptomy cukrzycy, miażdżycy czy dny moczanowej. We wszystkich przypadkach wczesna diagnoza jest kluczowa, by nie doprowadzić do groźnych powikłań.
2. Cukrzyca
Cukrzyca, na którą cierpią miliony Polaków to śmiertelnie groźna choroba, dlatego warto mieć świadomość, jakie daje objawy, by jak najszybciej zareagować i zacząć leczenie.
Wśród wielu często nieoczywistych objawów jest stopa cukrzycowa, która może doprowadzić do deformacji stopy, a nawet jej amputacji.
Objawy stopy cukrzycowej:
- łuszcząca i wysuszona skóra,
- pojawiające się na skórze pęknięcia i owrzodzenia,
- ból stopy, który zwiększa swoje natężenie zwłaszcza w nocy,
- bolesne skurcze mięśni, mrowienie i kłucie w nodze
- trudne do zagojenia rany,
- zniekształcenie kości,
- zaburzenia w odczuwaniu temperatury,
- drętwienie stóp.
3. Dna moczanowa
Cukrzycy często towarzyszy dna moczanowa. To choroba zapalna stawów, spowodowana wytrącaniem się w płynie stawowym lub innych tkankach kryształków kwasu moczowego. Początkowo pojawia się stan zapalny, a następnie choroba zwyrodnieniowa.
Napad dny moczanowej jest nagły. Chory ma objawy grypopodobne (w tym gorączkę), a także odczuwa silny ból stawu śródstopno-paliczkowego (może pojawiać się w nocy lub po przebudzeniu). Można też zauważyć obrzęk i zaczerwienienie tego miejsca. Napad choroby może trwać nawet do trzech tygodni. Każdy następny trwa dłużej, a czas między atakami jest coraz krótszy.
4. Miażdżyca
Miażdżyca rozwija się powoli, w miarę zapychania tętnic przez cholesterol osadzający się na ich ścianach. Naczynia stają się coraz węższe, co utrudnia przepływ krwi. Nieleczona miażdżyca zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu, a także amputacji kończyn.
Objawem tej niebezpiecznej choroby może być ból stóp, a także ud i łydek. Mogą się też pojawiać skurcze mięśni, uczucie drętwienia palców, a skóra stóp staje się zimna i blada. Chory może również zauważyć nadmierne rogowacenie naskórka i owrzodzenia.
5. Niedoczynność tarczycy
Ze stóp można również wyczytać problemy z tarczycą. Chodzi o niedoczynność tarczycy wywołaną niedoborem produkowanych przez nią hormonów. Znacznie częściej zmagają się z nią kobiety niż mężczyźni.
Chorzy mogą narzekać na zimne stopy, a także na suchą i popękaną skórę na piętach. Objawem wskazującym na tę chorobę są także łamliwe i rozdwajające się paznokcie.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.