Pojawia się na twarzy. Ostrzega, że wątroba wysiada
Choroby wątroby są siódmą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Rocznie z ich powodu umiera ok. 6-7 tys. osób. Podstawowym problemem jest bardzo późne wykrywanie tych schorzeń, bo wątroba nie jest unerwiona, więc nie boli. Co powinno nas zaniepokoić? Jakie dolegliwości mogą świadczyć o stłuszczeniu wątroby?
1. Nadwaga i otyłość wyniszczają wątrobę
Większość osób utożsamia choroby wątroby z nadużywaniem alkoholu. To nie jedyny czynnik ryzyka, równie negatywny wpływ ma nadwaga, otyłość, a także przyjmowanie niektórych leków i suplementów.
Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej może powodować odkładanie się tłuszczu również w wątrobie, co prowadzi m.in. do tak zwanej niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby. Szacuje się, że problem dotyka 70 proc. osób z otyłością i 55 proc. dotkniętych cukrzycą typu 2.
W Polsce na przewlekłe choroby wątroby choruje ok. 300-420 tys. osób, ale nie ma wątpliwości, że to liczba niedoszacowana, bo wiele osób jest niezdiagnozowanych.
2. Wysypka wokół ust - może sygnalizować problemy z wątrobą
Wiele schorzeń wątroby rozwija się bezobjawowo, a u niektórych osób dolegliwości nie ma nawet w zaawansowanym stadium choroby. Eksperci wskazują, że są jednak pewne sygnały, które mogą wskazywać na to, że z wątrobą dzieje się coś złego. Jednym z objawów stłuszczenia wątroby może być wysypka wokół ust.
Badania opublikowane na łamach "Metabolism Open" wykazały, że u pacjentów cierpiących na niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby wyraźnie spada stężenie cynku w surowicy krwi. Tymczasem jego niedobór w organizmie często objawia się w postaci zmian zapalnych na skórze.
U osób, które mają niski poziom cynku, występuje charakterystyczna wysypka wokół ust, może się pojawić również trądzik, łojotokowe zapalenie skóry, egzema, erozyjna dermatoza krostkowa i rany o różnej etiologii.
3. Jakie mogą być sygnały świadczące o stłuszczeniu wątroby?
Objawami rozwijającej się choroby wątroby może być też senność i zmęczenie. Innymi symptomami są m.in. ogólne, złe samopoczucie, zaburzenia snu, zaburzenia koncentracji oraz brak apetytu.
Lekarze wskazują, że wielu pacjentów skarży się też na wzdęcia, niesmak w ustach, uczucie goryczy i odbijanie. Chorobę można rozpoznać, wykonując badanie ultrasonograficzne brzucha.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.