Trwa ładowanie...

Pojawia się nocą i nie daje spać. Tak atakuje groźna choroba żył

 Karolina Rozmus
07.03.2023 20:20
Niewydolność żylna może objawiać się zespołem niespokojnych nóg
Niewydolność żylna może objawiać się zespołem niespokojnych nóg (Getty Images)

Przewlekła niewydolność żylna najczęściej kojarzy się z bólem nóg i problemami z chodzeniem, obrzękami czy widocznymi żylakami. Jednak nawet w 70 proc. przypadków występuje wraz z pewną przypadłością neurologiczną, która budzi się nocą.

spis treści

1. Cierpi połowa Polek i 37 proc. Polaków

Na przewlekłą niewydolność żylną czy jej najgroźniejsze powikłanie – zakrzepicę żył głębokich – narażony jest ogromny odsetek społeczeństwa. Większe ryzyko notuje się u osób ze znaczą nadwagą oraz otyłych, diabetyków i osób z nadciśnieniem tętniczym. Czynnikiem ryzyka jest także wiek powyżej 40. roku życia czy zażywanie leków – antykoncepcji hormonalnej czy tych stosowanych w leczeniu chorób nowotworowych. W rzeczywistości z problemem boryka się niemal 50 proc. dorosłych Polek oraz 37 proc. mężczyzn.

Niestety niewydolność żył może bardzo długo pozostać niezauważona, a najczęściej dla chorych alarmujące są tylko obrzęki nóg, tkliwość skóry na kończynie dotkniętej chorobą czy dolegliwości bólowe. Jednak zakrzepica może torować drogę także innym powikłaniom, w tym jednemu neurologicznemu.

Zobacz film: "Czym jest zespół niespokojnych nóg? Poznaj pierwsze objawy"
Żylaki to jeden z objawów niewydolności żylnej
Żylaki to jeden z objawów niewydolności żylnej (Getty Images)

Nieprawidłowa praca zastawek w żyłach nóg często idzie w parze z tzw. zespołem niespokojnych nóg (ang. restless legs syndrome, RLS). Zdaniem Ashisha Pala, specjalisty ds. kardiologii i naczyń krwionośnych w Orange FL i Sebring na Florydzie, w aż 70 proc. przypadków RLS źródłem problemu może być przewlekła niewydolność żylna.

2. RLS. Narażeni diabetycy i chorzy na nerki

Zespół niespokojnych nóg, nazywany też chorobą Willisa-Ekboma, to najczęściej nasilający się nocą problem neurologiczny. Dotknięci nim czują nieodpartą potrzebę poruszania stopami, wskutek pojawienia się parestezji. To uczucie mrowienia, szczypania, swędzenia, pulsowania, a nawet pieczenia i bólu w kończynach dolnych.

Dolegliwości mogą się pojawić także podczas jazdy autem czy wskutek długiego siedzenia. Ruch nóg łagodzi nieprzyjemne odczucia, dlatego chorzy nie są w stanie pozostać w bezruchu.

Zdaniem ekspertów z Cleveland Clinic najczęściej RLS ma charakter dziedziczny. I choć może wiązać się z zaburzeniami przepływu krwi wskutek uszkodzenia zastawek, to według Cleveland Clinic zespół niespokojnych nóg można powiązać ze znacznie większą grupą problemów zdrowotnych.

Należą do nich:

  • niedobory żelaza,
  • cukrzyca,
  • choroby nerek, w tym mocznica (uremia) i dializy,
  • fibromialgia,
  • depresja,
  • choroba Parkinsona,
  • neuropatia obwodowa,
  • niedoczynność tarczycy,
  • reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).

Do rozwoju RLS może przyczynić się także ciąża oraz niektóre leki – np. przeciwdepresyjne czy antyhistaminowe. Objawy schorzenia nasila czasami alkohol, nikotyna oraz kofeina.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze