Pojawia się w nocy. Może zwiastować udar i zwiększać ryzyko śmierci we śnie
W Europie każdego roku notuje się milion przypadków udaru mózgu. W Polsce rocznie dosięga około 70 tys. osób, z czego aż 30 tys. umiera w ciągu miesiąca. Jednym z głównych czynników ryzyka udaru jest ciężki bezdech senny, który pozostaje niezdiagnozowany w ponad 80 proc. przypadków.
1. Bezdech senny czynnikiem udaru
Istnieje wiele niezależnych badań, które potwierdziły wyraźny związek między bezdechem sennym a wystąpieniem udaru mózgu. Na ich podstawie szacuje się, że około 70 proc. osób z udarem mózgu miało bezdech senny. Dane zebrane w styczniu 2022 roku przez organizację Sleep Apnea Organization dowodzą, że bezdech senny występuje też u ok. 70 procent pacjentów po udarze mózgu.
Zaburzenie sprawia, że ludzie przez krótki czas w trakcie snu przestają oddychać. Okresy te trwają zwykle od 10 do 30 sekund, czasami występują nawet 100 razy każdej nocy. National Sleep Foundation informuje, że około 85 procent osób z bezdechem sennym nie wie, że go ma.
Tymczasem występowanie bezdechu sennego u pacjentów wyraźnie wiąże się z ilością obserwowanych mikrouszkodzeń mózgu, będących skutkami tak zwanego "cichego udaru", czyli udaru, którego przebieg był na tyle łagodny, że pacjent mógł w ogóle nie zdawać sobie sprawy z jego wystąpienia.
Bezdech stanowi zagrożenie dla mózgu, ponieważ zmniejsza przepływ krwi i podnosi ciśnienie krwi. Wpływa na zdolność mózgu do modulowania zmian i zapobiegania jego uszkodzeniom. Naukowcy uważają, że może to być powód, dla którego osoby z bezdechem sennym są bardziej narażone na udar i śmierć we śnie.
"Bezdech senny jest czynnikiem ryzyka udaru niedokrwiennego, nawrotu udaru i słabej regeneracji funkcjonalnej po udarze. Ponad połowa osób, które przeżyły udar, ma bezdech senny w ostrej fazie po udarze, przy czym obturacyjny bezdech senny jest najczęstszym podtypem" – czytamy na łamach The Lancet.
Chociaż bezdech senny jest często diagnozowany po udarze, National Institutes of Health zauważa, że może poprzedzać udar, pogarszać się w ostrej fazie i utrzymywać się po fazie ostrej.
2. Jakie są objawy bezdechu sennego?
Danny R. Rose, neurolog z Norton Neuroscience Institute, ostrzegł, że bezdech senny jest powszechnym, ale często lekceważonym czynnikiem ryzyka tej choroby.
"Jeśli ty lub ktoś bliski ma problemy z nadmierną sennością w ciągu dnia, głośno chrapie lub łapie powietrze w nocy, powinien zostać zbadany przez pracownika służby zdrowia pod kątem bezdechu sennego" – ostrzega ekspert.
Doktor Vahid Mohsenin z Yale School of Medicine w New Haven zwrócił uwagę na niektóre objawy, które mogą świadczyć o bezdechu sennym:
- poranny ból głowy i uczucie zmęczenia,
- nasilona senność w ciągu dnia,
- suchość w ustach i spierzchnięte wargi po przebudzeniu,
- nerwowość, drażliwość,
- problemy z koncentracją i pamięcią,
- spadek libido,
- nawykowe chrapanie.
W poprzednich badaniach dr Mohsenin i jego zespół ustalili, że osoby cierpiące na bezdech senny były trzy razy bardziej narażone na udar mózgu lub śmierć.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.