Pojawiają się i znikają. Te objawy to "sygnał alarmowy"
Dziwna gorączka, bóle stawów czy zmiany na skórze, które się pojawiają i znikają. To tylko niektóre symptomy, które łatwo zlekceważyć, bo wydają się niegroźne. Tymczasem mogą świadczyć o śmiertelnie niebezpiecznych chorobach, nawet nowotworowych. - Napadowo, epizodycznie występujące objawy, szczególnie jeśli jest ich kilka, powinny być traktowane jako sygnał alarmowy, który należy skonsultować z lekarzem - ostrzega Bartosz Fiałek, reumatolog, zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala w Płońsku i popularyzator wiedzy medycznej.
1. Nie lekceważ napadowych objawów
"Jest mnóstwo chorób, gdzie napadowość objawów jest ważna" - zwraca uwagę na Instagramie dr n. med. Katarzyna Muras-Szwedziak, internista, nefrolog i reumatolog w trakcie specjalizacji.
Zauważa, że problem mogą mieć nie tylko pacjenci, ale też lekarze. "Jak objawu nie ma cały czas - bardzo łatwo umyka nam zasadniczy problem, z jakim pacjent się do nas zgłasza. Nie łączymy wszystkiego w całość, a jak dodatkowo w momencie wizyty w gabinecie nic mu nie towarzyszy, to odpuszczamy" - pisze lekarka.
Dr Muras-Szwedziak dodaje, że sama była w takiej sytuacji, a zrozumienie problemu jednego z pacjentów zajęło wiele miesięcy.
2. "Sygnał alarmowy"
- Warto mieć świadomość, że wiele chorób może przebiegać w bardzo nietypowy sposób, szczególnie na początku. Objawy mogą być bardzo niecharakterystyczne, przez co łatwo je pomylić z innymi dolegliwościami, zwłaszcza jeśli symptom dotyczy zupełnie innego narządu - zwraca uwagę Bartosz Fiałek, reumatolog, zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala w Płońsku i popularyzator wiedzy medycznej.
- Objawy mogą być nietypowe również ze względu na swoją epizodyczność. Mogą występować okresowo i ustępować albo zmieniać swoje nasilenie. Fakt, że konkretny objaw ustaje na jakiś czas albo jest mniej dokuczliwy, może być przez chorego błędnie interpretowane jako niegroźna dolegliwość - tłumaczy lekarz.
Tymczasem może to być już sygnał rozwijającej się choroby. - Napadowo, epizodycznie występujące objawy, szczególnie jeśli jest ich kilka, powinny być traktowane jako sygnał alarmowy, które należy skonsultować z lekarzem. Nie powinno się z tym zwlekać, ponieważ w taki sposób mogą się objawiać śmiertelnie niebezpieczne choroby zapalne o podłożu immunologicznym, nowotwory czy atypowe zakażenia - ostrzega dr Fiałek.
3. Napadowość objawów - na co zwrócić uwagę?
Na jakie objawy szczególnie zwrócić uwagę? Dr Muras-Szwedziak wskazuje na: gorączkę, bóle stawów, zmiany skórne i wybroczyny na ciele, objawy ze strony przewodu pokarmowego (np. biegunki).
"Gorączka - może być przez tydzień a przez kolejne trzy nie. Bóle stawów - mogą być wędrujące, o zmiennym nasileniu. Raz nie możesz się ruszyć, a innego dnia masz wrażenie, że wszystko jest dobrze i już sam zaczynasz się zastanawiać czy może "masz coś z głową" - zwraca uwagę lekarka w swoim wpisie.
Taka niezrozumiała dla pacjenta napadowość dotyczy także zmian skórnych, które mogą zniknąć samoistnie i podobnie się pojawić oraz objawów ze strony przewodu pokarmowego np. biegunek. "Czasem nie jesteśmy w stanie zrozumieć czemu dwa tygodnie było dobrze, a przez kolejne cztery jest źle" - zaznacza dr Muras-Szwedziak.
- Dlatego tak ważna jest konsultacja z lekarzem. Pacjent nie musi wiedzieć, jak łączyć objawy i w jakim kierunku je interpretować. Przy niewytłumaczalnych i niepokojących objawach potrzebny jest szczegółowy wywiad, a potem diagnostyka. Problem może leżeć zupełnie gdzie indziej, niż się na pierwszy rzut oka wydaje - zaznacza dr Fiałek.
4. Dziwna gorączka, zmęczenie i nocne poty
- Jednym z objawów, który może okresowo występować w przebiegu wielu chorób jest gorączka. Może ona towarzyszyć między innymi układowym chorobom tkanki łącznej, np. reumatoidalnemu zapaleniu stawów czy toczniowi rumieniowatemu układowemu. Może występować kilka dni z rzędu i ustępować, a potem pojawić się ponownie - tłumaczy dr Fiałek.
- Taka gorączka lub stan podgorączkowy może także występować w przebiegu nowotworów, zwłaszcza jeśli dochodzi do tego utrata masy ciała czy zmęczenie - dodaje lekarz.
Pojawiające się okresowo gorączka i zmęczenie mogą być też obecne w infekcyjnym zapaleniu wsierdzia wywołanym przez bakteryjne zakażenie zastawek serca, a także gruźlicy, zwłaszcza jeśli towarzyszą im nocne poty, które też nie muszą występować przez cały czas. Napadowe nocne poty to także sygnał alarmowy w przypadku białaczki i chłoniaków.
5. Bóle stawów
Napadowy charakter objawów można też zaobserwować w przypadku nieswoistego zapalenia jelit w tym choroby Leśniowskiego-Crohna. To nie tylko symptomy ze strony układu pokarmowego pod postacią silnego bólu brzucha czy krwistej biegunki. Na początku mogą się pojawić objawy pozajelitowe m.in. bóle stawów, stan podgorączkowy lub gorączka i zmęczenie.
- Przykładem choroby, która może dawać objawy ze strony zupełnie innego narządu, jest sarkoidoza, która co do zasady jest chorobą płuc - wskazuje dr Fiałek. Wyjaśnia jednak, że zamiast objawów ze strony płuc, pierwszym jej symptomem zapalenie stawów skokowych (zespół Loefgrena).
6. Bóle brzucha i zmiany skórne
Podobnie zmiany skórne nie zawsze świadczą o problemach dermatologicznych. Ich przyczyną mogą być m.in. choroby metaboliczne (np. cukrzyca czy dna moczanowa), choroby wątroby.
Mogą je również wywoływać choroby autoimmunologiczne czy zaburzenia hormonalne.
Z kolei silne napadowe bóle brzucha, mogą, ale nie muszą świadczyć o problemach gastrycznych. Może to być również objaw porfirii, tajemniczej choroby, wywołanej przez zaburzenia w przetwarzaniu hemoglobiny we krwi.
Dlatego nawet jeśli jeden specjalista nie wykryje niczego niepokojącego, a objawy nie znikną, nie należy odpuszczać, tylko sięgnąć po szczegółową diagnostykę.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.