Pojawiają się na paznokciach. Lekarka wyjaśnia, kiedy wskazują na wyniszczone nerki
Powinny być gładkie i mieć jednolity kolor, jeśli jednak pojawia się na nich tzw. leukonychia, to może być sygnał od organizmu. Czy białe plamki to na pewno tylko problem estetyczny?
1. Białe plamki na paznokciach – co to jest?
Dermatolog i wenerolog lek. Katarzyna Pyrkosz, zajmująca się zdrowiem dzieci i dorosłych, aktywnie działa w social mediach. Na swoim koncie na Instagramie edukuje w zakresie chorób skóry. W najnowszym poście poruszyła problem przebarwień na paznokciach.
Same paznokcie są wytworem warstwy rogowej naskórka, którego głównym budulcem jest keratyna. Zdrowe paznokcie mają wygląd, który nie budzi wątpliwości – powierzchnia płytki jest gładka i ma jednolity kolor. Niekiedy możemy jednak zaobserwować na niej pewne zmiany.
Mogą być podłużne i okrągłe, pojedyncze, ale czasem występują w skupiskach. Mogą też zajmować całą płytkę paznokcia – wówczas mówimy o bielactwie paznokci całkowitym.
We wspomnianym już bielactwie częściowym zmiany pojawiają się tylko na połowie paznokci albo przypominają podłużne białe smugi czy poprzeczne białe pasy. Najczęściej jednak wyglądają jak małe punkciki.
"Takie zmiany nazywamy leukonychia punctata" – pisze dr Pyrkosz w poście.
Ekspertka dodaje, że często leukonychia punctata obserwowana jest u dzieci. Zazwyczaj nie stanowi powodu do obaw. "Drobne urazy wywołują ją najczęściej i zwykle nie jest objawem poważnych problemów zdrowotnych" - pisze lekarka.
Niekiedy jednak stanowi dowód na błędy żywieniowe związane z niedoborem cynku lub też wskazuje na zakażenie grzybicze.
2. Uwaga. Tak mogą manifestować się groźne choroby
Bywa, że zmiany na paznokciach są sygnałem ostrzegawczym organizmu.
"Na przykład białe zabarwienie połowy wszystkich paznokci (paznokcie "pół na pół" czyli paznokcie Lindsaya) może występować w przewlekłej chorobie nerek" – pisze dr Pyrkosz. Lekarka dodaje, że jeśli cokolwiek w wyglądzie paznokci jest dla nas niepokojące, to nie powinniśmy zwlekać z wizytą u lekarza.
Uszkodzenia tkanki pod paznokciem wskazują na tzw. leukonychię pozorną. Może niekiedy towarzyszyć chorobom nerek, marskości wątroby czy anemii. W leukonychii prawdziwej, kiedy zmiany nie przemieszczają się mimo wzrostu płytki paznokcia, przyczyn może być znacznie więcej.
Wówczas mogą świadczyć o takich chorobach jak:
- choroba wrzodowa,
- rumień wielopostaciowy,
- anemia,
- łysienie plackowate,
- ziarnica złośliwa,
- łuszczyca,
- niedoczynność przytarczyc,
- kamica żółciowa.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.