Trwa ładowanie...

Pojawiają się na tydzień przed udarem. Doświadcza ich nawet 43 proc. osób

Objawy udaru mogą pojawić się już tydzień wcześniej. Nie lekceważ ich
Objawy udaru mogą pojawić się już tydzień wcześniej. Nie lekceważ ich (Getty Images)

Szybkie rozpoznanie objawów udaru i natychmiastowe wdrożenie leczenia są kluczowe w ratowaniu życia i zdrowia pacjenta, który go doznał. Najnowsze badania dowodzą, że już tydzień przed zdarzeniem - u niemal połowy pacjentów pojawiają się te same symptomy świadczące o nadchodzącym udarze.

spis treści

1. Zawroty głowy - ostrzeżenie przed udarem

Udar mózgu, jeśli nie jest skutecznie leczony, może spowodować śmierć lub długotrwałą niepełnosprawność osób, które go doświadczają. Udar nie zawsze jest jednak nagły. U niektórych osób czasami oznaki zbliżającego się udaru pojawiają się tydzień wcześniej. Dane dowodzą, że wczesne objawy mogą dotyczyć prawie połowy wszystkich pacjentów z udarem mózgu.

- Oznaki udaru często pojawiają się nagle, ale to nie znaczy, że nie będziesz miał czasu na podjęcie działań. Niektórzy ludzie doświadczają objawów, takich jak zawroty i ból głowy, drętwienie lub mrowienie na kilka dni przed udarem. Jedno z badań wykazało, że 43 proc. pacjentów z udarem doświadczyło objawów mini udaru już tydzień wcześniej – twierdzą eksperci z Cardiac Screen.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Naukowcy przypominają, że w przypadku udaru liczy się czas. Wymieniają szereg objawów, które mogą świadczyć o udarze i wymagają natychmiastowego podjęcia działania. Są to:

  • uczucie ciężkiej nogi, ręki – czyli brak władzy w kończynach, problemy z ich koordynacją, pojawiające się nagle,

  • zaburzenia widzenia – w tym zjawisko utraty wzroku w jednym oku (łac. amaurosis fugax), ale też wówczas gdy uszkodzeniu ulega część mózgu odpowiadająca za widzenie, pacjent może skarżyć się na podwójne widzenie, a nawet całkowitą utratę wzroku,

  • asymetria twarzy – czyli opadająca powieka lub kącik ust, zniekształcona połowa twarzy,

  • spowolniona mowa, afazja: przekręcanie słów, problemy z doborem słownictwa, bełkotliwość mowy.

Jeśli zauważysz u siebie tego typu objawy, nie zwlekaj z telefonem pod 112.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze