Trwa ładowanie...

Pojawia się nawet 3 lata przed diagnozą. Lekarz wskazuje na objaw raka jelita grubego

 Karolina Rozmus
17.03.2024 15:32
Lekarz wskazuje na objawy raka jelita grubego
Lekarz wskazuje na objawy raka jelita grubego (Getty Images)

Dr Marek Skoczylas ostrzega przed zabójczym nowotworem, rakiem jelita grubego. Jak podkreśla ekspert, postawienie szybkiej diagnozy jest kluczowe - "liczy się każda godzina". Dlatego apeluje: Wiedza na temat tej choroby powinna być znana każdemu.

spis treści

1. Zabija 15 tys. Polaków rocznie

Dr Marek Skoczylas, stomatolog i popularyzator wiedzy medycznej za pośrednictwem platformy YouTube dzieli się wiedzą na temat zdrowia. W jednym z nagrań porusza temat nowotworu, który diagnozowany jest coraz częściej, dopada też coraz młodsze osoby.

Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że rak jelita grubego jest trzecim co do częstości nowotworem na świecie i zajmuje drugie miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów spowodowanych przez nowotwory.

Zobacz film: "3 ważne objawy raka jelita, które najczęściej ignorujemy"

W ostatnich latach niepokojąco rośnie też liczba zachorowań na raka jelita grubego wśród młodych osób przed 50 r.ż., co jest skutkiem m.in. siedzącego trybu życia oraz nieodpowiedniej diety.

- Statystyki wskazują, że rocznie w naszym kraju na raka jelita grubego umiera 15 tys. osób, natomiast każdego następnego roku notujemy średnio 20 tys. nowych zachorowań na ten nowotwór - mówi dr Skoczylas w nagraniu opublikowanym na YouTube.

Dr Skoczylas wyjaśnia, jakie symptomy mogą pojawić się na kilka lat przed diagnozą raka
Dr Skoczylas wyjaśnia, jakie symptomy mogą pojawić się na kilka lat przed diagnozą raka (Getty Images/YouTube)

2. Jakie objawy daje rak jelita grubego?

Dr Skoczylas wyjaśnia, że znajomość objawów raka jelita grubego jest bardzo ważna, bo w porę wykryty, daje szansę na pełne wyleczenie. Jak rozpoznać, że nasz organizm toczy nowotwór? Lekarz zwraca uwagę na jeden, mało charakterystyczny objaw, który może uaktywnić się nawet kilka lat przed diagnozą. To duża ilość cienkich włosków na ciele, które rosną w szybkim tempie.

- Pojawiają się one często w określonych lokalizacjach naszego ciała. Włosy takie mogą pojawić się na czole, nosie, uszach, brwiach czy ramionach - wyjaśnia i dodaje, że symptom ten może wyprzedzać diagnozę raka jelita grubego nawet o trzy lata. Objaw ten może też pojawiać się w raku piersi czy nowotworach wątroby.

Drugi symptom to polipy jelita grubego. -To szypułkowate, wyrastające ze ścian jelit struktury, które mogą mieć charakter łagodny, niezłośliwy, niezwiązany z chorobą nowotworową. Mogą mieć też charakter przednowotworowy lub złośliwy - tłumaczy.

Dodaje, że polipy nie dają żadnych dolegliwości, o ich obecności może jednak świadczyć pojawienie się w kale śluzu, ten z kolei związany jest z utratą potasu w organizmie. Jego niedobór z kolei jest widoczny w badaniach laboratoryjnych.

Mogą one ujawnić także inne niedobory powiązane z chorobą nowotworową. Dr Skoczylas wyjaśnia, że chodzi o niedobór witaminy B6 oraz witaminy D, a także krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCFA).

Kolejny nietypowy zwiastun nowotworu, na jaki wskazuje medyk, to objaw Lesera-Trélata. To nagłe pojawienie się licznych, powodujących świąd zmian skórnych łojotokowych-rogowaciejących, najczęściej na plecach.

Dr Skoczylas wskazuje, że jest jeszcze jeden zwiastun raka jelita grubego widoczny na skórze - to ciemne zabarwienie skóry w pachwinach, pod pachami czy na szyi.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze