Trwa ładowanie...

Polacy obawiają się kolonoskopii. To jedno z najbardziej wstydliwych badań

 Dorota Mielcarek
12.02.2020 16:59
Przebieg badania kolonoskopem
Przebieg badania kolonoskopem (East News)

Prawie 60 proc. Polaków przyznaje, że obawia się kolonoskopii przy jednoczesnej wiedzy o tym, że pozwala ona wykryć raka jelita grubego we wczesnym stadium. Skąd niechęć do badania? Gastrolog wskazuje, że wokół badania kolonoskopem narosło wiele mitów.

1. Kolonoskopia. Polacy boją się badania

Z badań przeprowadzonych przez Biostat, na zlecenie WP abcZdrowie wynika, że aż 60 proc. Polaków boi się kolonoskopii. Tylko 15 proc. deklaruje, że poddałoby się badaniu bez żadnych obaw.

Biostat
Biostat

Z badań wynika również, że aż 86,4 proc. ankietowanych zdaje sobie sprawę z tego, że kolonoskopia pozwala wykryć raka jelita grubego we wczesnym stadium.

Zobacz film: "Dowiedziała się, że ma raka. Teraz uświadamia innych"
(Biostat)

Kto jest w stanie przekonać Polaków do badania kolonoskopem? Osoby uczestniczące w sondażu zdecydują się na wykonanie kolonoskopii w ramach badań diagnostycznych, np. na zlecenie lekarza (34,1proc.), z powodu charakterystycznych dolegliwości takich jak hemoroidy, krwawienie, ból (22,7proc.) lub też z powodu silnych, trudnych do zniesienia dolegliwości (18,7 proc.).

Badania przeprowadzono metodą CAWI w grudniu 2019 roku na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków.

2. Dlaczego boimy się kolonoskopii?

Kolonoskopia uważana jest za jedno z najmniej komfortowych badań jakie należy wykonać profilaktycznie przynajmniej raz w życiu, a jeśli występują objawy chorób jelita - to wedle zaleceń lekarza.

Jak przebiega kolonoskopia?
Jak przebiega kolonoskopia? (iStock)

Gastrolog Maria Oszko-Kabrowska twierdzi, że wokół kolonoskopii narosło wiele mitów, a samo badanie jest bezbolesne.

- Pacjenci się boją, większość jest zdania, że to nie jest badanie przyjemne, ale na Boga! Pod znieczuleniem nic nie czuć, ewentualnie parcie na jelito, ale w większości przypadków pacjenci mówią, że przygotowanie do badania jest gorsze niż ono samo. Preparaty przeczyszczające wymiatają z jelit złogi i niektórzy właśnie to bardzo ciężko przechodzą – tłumaczy.

- Badanie wykonujemy za pomocą kolonoskopu, czyli cienkiej, elastycznej rurki, którą powoli wprowadza się przez odbyt i dalej przez odbytnicę do okrężnicy zstępującej, okrężnicy poprzecznej i okrężnicy wstępującej. Jelito oglądamy dzięki kamerze zamieszczonej na końcu kolonoskopu. Obraz pojawia się na monitorze. Pacjenci też mogą patrzeć i często korzystają z tej możliwości – wyjaśnia gastrolog.

Wykonanie badania jest bardzo ważne nie tylko dla osób starszych. Rak jelita grubego rozwija się podstępnie i przez większość czasu nie daje żadnych objawów. Co więcej, badania pokazują, że chorują coraz młodsi.

- Wczesna diagnoza nowotworów jelita grubego daje niemal 100 proc. szans na ich wyleczenie, a to jest straszna choroba. Rak dosłownie wysysa z człowieka wszystkie siły. Dlatego należy się badać i porzucić wszelki wstyd, bo czego się wstydzić? Ciała? My, lekarze, widzieliśmy już wszystko. Proszę mi wierzyć, nic nas nie zaskoczy – mówi dr Maria Oszko-Kabrowska.

Co powinno nas skłonić do wizyty u gastrologa?

- Częste biegunki, zaparcia, utrata masy ciała, ból podczas oddawania stolca. I bardzo ważne! Kał należy obserwować i jeśli dostrzeżemy tam śluz albo krew, to następnego dnia koniecznie trzeba iść do lekarza po skierowanie. To jest konieczność – ostrzega gastrolog.

3. Kolonoskopia oczami pacjenta – jak to wygląda?

Ania pierwszą kolonoskopię miała wykonaną, gdy skończyła 17 lat. Było to dla niej bardzo stresujące, ponieważ wiedziała, że badanie wykona mężczyzna. Była jednak tak wykończona dolegliwościami, że skupiła się na tym, żeby dowiedzieć się, co jej dolega i zacząć leczenie.

-To dopiero był stres! Wiesz, młoda dziewczyna, a tu jakiś obcy facet będzie jej wkładał rurkę do tyłka! I to z kamerą – opowiada.

Dziś ma 30 lat i już kilka razy miała wykonywane to badanie. Ma dla innych pacjentów radę.

- Najtrudniejsze jest oczekiwanie na wyniki, bo za każdym razem pobierają mi wycinek do badania histopatologicznego i czekam na opis kilka tygodni. To czas obsesyjnych myśli pt. ''Mam tego raka, czy nie?''. To jest najgorsze przy tym badaniu – wyjaśnia.

Kolonoskop
Kolonoskop (iStock)

Anna przyznaje, że bardzo wyczerpującym czasem jest też samo przygotowanie do kolonoskopii.

- W tym czasie najlepiej mieć wolne i siedzieć w domu, a ściślej mówiąc - jak najbliżej toalety, bo nie wolno nic jeść, tylko pije się litrami środek przeczyszczający – mówi kobieta. Szklankę przygotowanego roztworu co 15 minut, aż wypije się 4 litry. Nie jest to zbyt smaczne, ale można dodać trochę soku z cytryny przed wypiciem – dodaje.

Przed badaniem należy przyłożyć się do oczyszczenia jelit i lepiej nie jeść niczego z ziarnami, pestkami czy nasionami, bo to będzie utrudniało badanie. Dzień przed warto zjeść lekkostrawne śniadanie, bo potem do samego badania należy się oczyszczać. Anna potwierdza jednak słowa gastrolog o tym, że samo badanie jest mniej straszne niż przygotowanie do niego.

Kolonoskopia - przebieg badania
Kolonoskopia - przebieg badania (East News)

- Jeśli chodzi o sam przebieg kolonoskopii - uwierz - nic strasznego. W badaniu zawsze uczestniczy lekarz i pielęgniarka, która podpowiada, jak się ułożyć. Oczywiście jest dyskomfort, ale to wszystko siedzi w głowie, bo samo badanie w ogóle nie boli i trwa ok. 30 min. Najpierw w przebieralni zakładasz specjalne jednorazowe spodenki, później kładziesz się na boku, a lekarz robi swoje. Dodatkowo na ekranie można pooglądać swoje jelita – uspokaja Ania.

Okazuje się, że strach ma wielkie oczy, a Polacy nie powinni się ani bać, ani wstydzić. Jest to niezwykle ważne badanie, które wykonane na czas, może uratować życie.

Zobacz także: Will Smith pokazał fanom film ze swojej pierwszej kolonoskopii. Jest w szoku, bo okazało się, że badanie być może uratowało mu życie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze