Polacy są przemęczeni. Trzymiesięczny urlop rozwiązaniem dla pracowników
Propozycja nowego rozwiązania w Kodeksie pracy ma uzdrowić przemęczonych Polaków. Chodzi o wprowadzenie urlopu regeneracyjnego dla wszystkich pracowników po 7 latach pracy. - Urlop powinien być w pełni płatny i automatycznie przyznawany na wniosek pracownika - apeluje Piotr Szumlewicz ze Związkowej Alternatywy.
1. Urlop regeneracyjny dla wszystkich
Związkowa Alternatywa, reprezentowana przez Piotra Szumlewicza, zaproponowała wprowadzenie do Kodeksu pracy nowego prawa do urlopu regeneracyjnego. Miałby on przysługiwać wszystkim pracownikom po przepracowaniu siedmiu lat w jednym zakładzie pracy.
Obecnie w polskim systemie prawnym istnieje urlop zdrowotny, ale jest on dostępny jedynie dla nauczycieli. Po siedmiu latach pracy mogą oni skorzystać z rocznego urlopu, o ile lekarz medycyny pracy wyrazi na to zgodę. Szumlewicz podkreśla, że inne grupy zawodowe również powinny mieć prawo do podobnego rozwiązania.
Związkowa Alternatywa argumentuje, że Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Unii Europejskiej, co prowadzi do przemęczenia i wypalenia zawodowego. Dlatego proponowany urlop regeneracyjny miałby być w pełni płatny i przyznawany na wniosek pracownika.
"Proponujemy, by wpisać do Kodeksu pracy prawo do urlopu regeneracyjnego dla wszystkich pracowników, którzy przepracowali w danym zakładzie siedem lat. Urlop powinien być w pełni płatny i automatycznie przyznawany na wniosek pracownika. Wydaje się, że optymalnym okresem odpoczynku byłyby trzy miesiące. To czas wystarczający do odpoczynku i regeneracji, który zarazem nie zakłóca funkcjonowania danej firmy czy instytucji" – wskazano w komunikacie związkowców.
Zobacz także: Od stycznia świadczenie wynosi 3287 zł. Dochód nie ma znaczenia
2. Urlop przyniesie korzyści pracownikom i pracodawcom
Szumlewicz zaznaczył, że wprowadzenie urlopu regeneracyjnego, wraz z ewentualnym skróceniem tygodnia pracy, mogłoby poprawić zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników. To z kolei przełożyłoby się na wzrost wydajności pracy, co byłoby korzystne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców oraz całego społeczeństwa.
Dodatkowo osoby zatrudnione w sektorze publicznym miałyby prawo do urlopu regeneracyjnego nawet po zmianie miejsca pracy w obrębie tej samej branży. Takie rozwiązanie mogłoby zachęcić wykwalifikowanych pracowników do pozostania w danej instytucji.
Propozycja Związkowej Alternatywy jest odpowiedzią na istniejące rozwiązania dla nauczycieli i ma na celu poprawę jakości życia zawodowego wszystkich pracowników. Zdaniem związkowców, wprowadzenie takiego prawa stanowiłoby element polityki społecznej państwa ukierunkowanej na zdrowie i dobrostan obywateli.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.