Polfilin – działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Lek Polfilin jest stosowany w leczeniu zaburzeń krążenia obwodowego i mózgowego. Preparat stosuje się także w leczeniu schorzeń oczu o podłożu naczyniowym.
1. Jak działa Polfilin
Substancją czynną leku Polfilin jest pentoksyfilina. Zadaniem leku Polfilin jest poprawienie przepływu krwi oraz zmniejszenie jej lepkości. Lek rozszerza naczynia krwionośne.
Lek Polfilin ma postać roztworu do przygotowania kroplówki bądź tabletek. Preparat Polfilin jest przeznaczony dla osób dorosłych.
2. Wskazania do stosowania leku
Wskazanie do stosowania leku Polfilin to zaburzenia krążenia w obrębie gałki ocznej (ostre i przewlekłe zaburzenia krążenia w obrębie siatkówki i naczyniówki oka). Pozostałe wskazania do stosowania leku Polfilin to: zaburzenia czynności ucha wewnętrznego (np. zaburzenia słuchu, nagła utrata słuchu) spowodowane zmianami krążenia, stany niedokrwienia mózgu, stany po udarze mózgu zaburzenia czynności mózgu pochodzenia naczyniowego z objawami takimi jak: problemy z koncentracją, zawroty głowy czy zaburzenia pamięci.
3. Przeciwwskazania do stosowania
Przeciwwskazania do stosowania leku Polfilin to: nadwrażliwość na pentoksyfilinę, inne pochodne metyloksantyny lub substancje zawarte w leku. Leku Polfilin nie powinni przyjmować pacjenci, którzy niedawno przebyli zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu. Mieli wylew krwi do siatkówki, a także krwawienia o znacznym nasileniu. Lek Polfilin jest przeciwwskazany osobom, które cierpią na choroby z dużym ryzykiem krwotoków.
Leku Polfilin nie powinny stosować pacjentki, które są w ciąży. Lek Polfilin w niewielkim stopniu przenika do mleka matki i nie powinien mieć wpływu na niemowlę. Jednak zaleca się, aby w okresie karmienia piersią stosować lek Polfilin stosować tylko wtedy gdy zaistnieje taka konieczność.
4. Dawkowanie leku
Preparat Polfilin stosuje się w postaci wlewu do przygotowania kroplówki. Dawka leku Polfilin jaką można podać dorosłym pacjentom to 100-600 mg na dobę w 1 lub 2 dawkach podzielonych. Roztwór Polfilin powinien być rozcieńczony w soli fizjologicznej lub w roztworze Ringera.
100 mg roztworu powinno zostać podane pacjentowi w czasie 60 min. Pacjenci, którzy zmagają się z silnym bólem spoczynkowym, zgorzelą lub owrzodzeniem mogą mieć podany lek Polfilin przez 24 godziny. Dawka powinna być obliczona na podstawie masy ciała pacjenta.
W formie tabletek, lek Polfilin powinno się przyjmować w dawce 1 tabletka 2-3 razy na dobę. Cena tabletek Polfilin to ok. 18 zł za 20 sztuk.
5. Skutki uboczne leku Polfilin
Skutki uboczne leku Polfilin to: świąd, rumień, pokrzywka, ból głowy, zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca (np. przyspieszenie czynności serca). Efekty uboczne leku Polfilin to także: krwawienia na skórze, z żołądka, w obrębie jelit, niedociśnienie, nagłe objawy dławicy piersiowej, cholestaza wewnątrzwątrobowa, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.
Działania niepożądane leku Polfilin jakie mogą wystąpić to także: nudności i wymioty, wzdęcia, uczucie pełności i biegunka, małopłytkowość, niepokój, zaburzenia snu, aseptyczne zapalenie opon mózgowych, skurcz oskrzeli, wstrząs anafilaktyczny.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.