Polip endometrialny - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania
Polip endometrialny to zmiany rozrostowe błony śluzowej macicy. Polipy te są widoczne gołym okiem. Endometrium, czyli błona śluzowa macicy ulega zmianie w każdym etapie cyklu miesiączkowego. Wszystko za sprawą hormonów, takich jak estrogeny i gestageny. Jakie są najczęstsze przyczyny polipów endometrialnych i jak przebiega ich leczenie?
1. Charakterystyka polipa endometrialnego
Polipy macicy są to zmiany, które powstają jako efekt zaburzeń hormonalnych, które są związane z nadprodukcją estrogenów. Są to fragmenty przerośniętej błony śluzowej macicy. Występują one w dwóch postaciach w zależności od ich umiejscowienia.
Są to polipy endometrialne i szyjkowe. Polipy endometrialne są umiejscowione w obrębie jamy macicy. Natomiast polipy szyjkowe występują jak nazwa wskazuje w szyjce macicy. Polip może mieć różną wielkość, która jest zależna od stopnia zaawansowania zmiany. Mogą one mieć rozmiar od kilku milimetrów nawet do kilku centymetrów.
Jeśli chodzi o ilość, to występują one zarówno pojedynczo jak i po kilka w różnych miejscach. Ponadto wzrastające polipy szyjkowe łatwo mogą przedostawać się do pochwy. Mogą rozwijać się zarówno u kobiet młodych jak i starszych. Częściej natomiast pojawiają się u pań, które przeszły menopauzę.
2. Przyczyny powstawania polipów endometrialnych
Przyczyny powstawania polipu endometrialnego nie są do końca znane. Przypuszcza się jednak, że najprawdopodobniej za główną przyczynę powstawania polipów błony śluzowej macicy, odpowiadają zmiany hormonalne – w szczególności estrogeny. Polip endometrialny najczęściej pojawia się u kobiet między 30. a 50. rokiem życia.
Polip endometrialny może mieć postać uszypułkowioną lub nieuszypułkowaną. Ten pierwszy posiada charakterystyczną szypułę lub nóżkę, z której wyrasta. Polip błony śluzowej macicy nieuszypułkowany ma kształt kolisty.
3. Objawy polipa endometrialnego
Na ogół kiedy polip ma niewielki rozmiar to kobiety nie obserwują u siebie żadnych niepokojących objawów. W miarę jego wzrostu dochodzi do zaburzeń przede wszystkim cyklu miesiączkowego, który staje się nieregularny a krwawienie się skraca lub wydłuża.
Ponadto występują plamienia i krwawienia pomiędzy miesiączkami czy po stosunkach seksualnych (tak zwane plamienia kontaktowe). Mogą one czasem też być przyczyną zaburzeń płodności, kiedy polip zatyka wejście do kanału szyjki macicy lub ujścia jajowodów.
Krwawienia u kobiet, które już przeszły menopauzę również mogą być sygnałem pojawienia się polipów macicy. Należy także również pamiętać, że objawy polipów szyjki macicy są podobne do oznak obecności polipów endometrialnych.
4. Leczenie polipa endometrialnego
Polip szyjki macicy może być leczony na na podstawie badania ginekologicznego oraz USG. Rodzaj proponowanej pacjentce terapii jest zależny od wielkości polipa oraz pojawiających się dolegliwości.
Jeśli polip jest bardzo mały to lekarz może zalecić jedynie jego obserwację. Najczęściej natomiast pierwszym etapem leczenia jest kilkumiesięczna terapia hormonalna, która ma za zadanie doprowadzić do zmniejszenia się zmiany lub całkowitego jej zaniku.
Jeśli nie jest ona skuteczna to przechodzi się do leczenia zabiegowego. Obecnie polipy można usuwać podczas histeroskopii a także metodą ablacji, podczas której polip jest ukręcany.
Jeżeli natomiast istnieje podejrzenie choroby nowotworowej to zalecanym zabiegiem jest abrazja, czyli wyłyżeczkowanie jamy macicy. Tkanki pobrane podczas zabiegu podlegają ocenie histopatologicznej. Jeśli okaże się, że jednak rozwija się choroba nowotworowa to może wystąpić konieczność wykonania zabiegu histerektomii, czyli usunięcia macicy.
5. Polip endometrialny a powikłania
Polipy błony śluzowej macicy nie należą do stanów przedrakowych. Niestety, istnieje możliwość pojawienia się procesu złośliwego. Prawdopodobieństwo takie jest jednak bardzo niewielkie. Ważne jest, aby kobieta nigdy nie bagatelizowała niecodziennych objawów i nie zwlekała z wizytą u lekarza ginekologa.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.