Trwa ładowanie...

Połknął razem z opakowaniem. Musieli interweniować chirurdzy

 Karolina Rozmus
24.05.2023 20:02
W jego przewodzie pokarmowym odkryli zaskakujące zjawisko
W jego przewodzie pokarmowym odkryli zaskakujące zjawisko (Getty Images)

Mężczyznę bolał brzuch, myślał, że się dusi. Po pomoc zgłosił się do szpitala. Badania ujawniły ciało obce, które utknęło w przewodzie pokarmowym pacjenta. Lekarze odkryli, że mężczyzna omyłkowo połknął opakowanie z ostrymi krawędziami.

spis treści

1. Czuł, że się dusi. Potem pojawił się ból brzucha

Do szpitala ogólnego w Ha Tinh w Wietnamie trafił 69-letni mężczyzna. Wyjaśnił, że niedługo po zażyciu leku miał duszności. Potem pojawiły się bóle brzucha. Rodzina postanowiła zabrać go do szpitala, gdzie wykonano badanie endoskopowe. Wprowadzona do jamy brzusznej sonda ujawniła obecność ciała obcego w dwunastnicy i wrzód na żołądku, jak donosi portal Vietnamnet.

Lekarze wykonali endoskopię, by zbadać źródło bólu brzucha 69-latka
Lekarze wykonali endoskopię, by zbadać źródło bólu brzucha 69-latka (Getty Images)
Zobacz film: "Przyczyny wrzodów układu pokarmowego"

Lekarze z Oddziału Chorób Wewnętrznych wietnamskiego szpitala zastosowali endoskopię także w celu usunięcia przeszkody z przewodu pokarmowego seniora. Okazało się, że za dolegliwości 69-latka odpowiadał zażyty lek. Tabletkę wydobyto w postaci nienaruszonej – lekarze znaleźli nie tylko samą kapsułkę, ale także blister.

Lek wraz z blistrem o wielkości 2 x 2 centymetry utknął między ujściem odźwiernika a dwunastnicą. Ostre krawędzie opakowania sprawiały, że mężczyzna miał dolegliwości bólowe.

2. Uwaga. Leki przechowuj w oryginalnym opakowaniu

Mężczyzna po przejściu kolonoskopii, jak donosi portal, czuje się dobrze. Dolegliwości ustąpiły, a pacjent zaczął spożywać posiłki.

Niewykluczone, że do zażycia leku w takiej postaci doszło wskutek pomyłki. 69-latek mógł pociąć blister na mniejsze części, by usprawnić codzienną rutynę zażywania leków. Niewielki rozmiar tabletki sprawił, że pacjent nie zorientował się, że nie została wyjęta z opakowania. Jednak sposób Wietnamczyka nie tylko może prowadzić do wypadków, ale też stwarza ryzyko zażycia niewłaściwego leku, w nieodpowiedniej dawce.

Pozbawienie leku kartonowego opakowania może stanowić problem także w przypadku, gdy pojawią się niepokojące dolegliwości mogące wskazywać na działania niepożądane lub jeżeli zapomnimy schematu dawkowania produktu leczniczego. W takiej sytuacji może nam też umknąć przekroczenie daty przydatności. Co więcej, niektóre leki powinny znajdować się w oryginalnym opakowaniu aż do momentu, w którym należy je zażyć. Wskutek niewłaściwej temperatury czy promieniowania UV lek może wykazywać się mniejszą skutecznością.

Ryzyko to jest szczególnie wysokie w przypadku pacjentów z polipragmazją, inaczej wielolekowością. Dotyczy osób, które na co dzień przyjmują co najmniej pięć różnych leków jednocześnie.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze