Trwa ładowanie...

Właściwości lecznicze kwiatów polnych

Avatar placeholder
14.10.2021 13:41
Niewiele osób wie, jak dużą wartość odżywczą mają niektóre kwiaty i chwasty. Są niskokaloryczne, zawierają dużo błonnika i soli mineralnych.
Niewiele osób wie, jak dużą wartość odżywczą mają niektóre kwiaty i chwasty. Są niskokaloryczne, zawierają dużo błonnika i soli mineralnych. (AdobeStock)

Patrząc na kwiaty, nie zastanawiamy się, jak mogą smakować w kuchni. Doceniamy jedynie ich walory estetyczne. A szkoda. Niewiele osób wie, jak dużą wartość odżywczą mają niektóre kwiaty i chwasty. Są niskokaloryczne, zawierają dużo błonnika i soli mineralnych.

spis treści

1. Zbieranie i przechowywanie kwiatów polnych

Kwiaty i chwasty jadalne powinno się zbierać na terenach nieskażonych substancjami szkodliwymi dla zdrowia. Wcześniej warto zaopatrzyć się w porządny przewodnik zielarski. Należy przy tym pamiętać, że nie zawsze dana roślina będzie wyglądać w rzeczywistości identycznie jak na obrazku. Niektóre chwasty jadalne są bardzo podobne do trujących. Przyda nam się wówczas rada doświadczonego zielarza.

Zbierając zioła zwracajmy szczególną uwagę na ich kondycję. Unikajmy zbyt ciemnych roślin – ciemna barwa może świadczyć o obecności związków azotu, i bladozielonych lub żółtych – to oznaka choroby. Kwiaty zbiera się w południe, kiedy są osuszone z porannej rosy. Nie powinno się zrywać mokrych roślin.

Zebrane kwiaty najlepiej układać w koszyku. Ściśnięte lub wsadzone do woreczków foliowych mogą się przegrzać. Tym samym mogą stracić swoje właściwości odżywcze. Młode liście i pędy najlepiej zbierać przed okresem kwitnienia. Z kolei korzenie skutecznie można wyciągać wiosną lub jesienią, gdy ziemia jest lekko wilgotna.

2. Jadalne kwiaty

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"
  • Mlecz

Mlecz, inaczej mniszek lekarski. Właściwości mniszka lekarskiego są następujące: zawiera witaminę B, C, beta-karoten, przyśpiesza trawienie, usprawnia pracę wątroby, działa moczopędnie i antystresowo.

Przyrządzanie: młode liście można dodawać do sałaty, past do pieczywa, do zup, przyrządza się je jak szpinak. Korzenie przygotowuje się jak marchew, a pąki nadają się do produkcji wina lub syropu.

  • Nasturcja

Właściwości: zawiera sole mineralne, olejki eteryczne, błonnik, działa bakteriobójczo. Szczególnie zalecana podczas zakażenia dróg moczowych i oddechowych.

Przyrządzanie: kwiaty i liście można dodawać do serów, jajek, surówek, pasztetów, sufletów, zapiekanek. Jest wykorzystywana do produkcji nalewek. Nasturcja ma intensywny zapach i ostry smak.

  • Pokrzywa

Właściwości pokrzywy: jest źródłem wapnia, żelaza, fosforu, magnezu, kwasów organicznych, witamin i błonnika. Wzmacnia organizm, pobudza produkcje czerwonych krwinek i hemoglobiny. Hamuje krwawienia. Sok z pokrzywy zalecany jest podczas przeprowadzania kuracji oczyszczających.

Przyrządzanie: jak szpinak, dodaje się ją do zup, sosów, sałatek, mięsa.

  • Bratek polny

Właściwości: jest kopalnią witaminy C, mikroelementów, działa regulująco na przemianę materii, wzmacnia naczynka krwionośne, ma właściwości odtruwające organizm. Szczególnie korzystnie wpływają na cerę, leczą młodzieńczy trądzik. Stosuje się je podczas choroby oczu.

Przyrządzanie: bratek polny dodaje się do sałatek, dań warzywnych, zup, sałatek owocowych.

  • Nagietek

Właściwości nagietka: zawiera beta-karoten, flawonoidy, fitosterole, działa przeciwzapalnie, rozkurczowo, moczopędnie, zwiększa potliwość organizmu, przyśpiesza gojenie ran.

Przyrządzanie: smakiem przypomina szafran, dodaje się go do zup, sosów, makaronów, można go użyć do barwienia ryżu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze