Połóg

Połóg trwa z reguły około sześciu tygodni. To okres nabierania sił i cofania się zmian, jakie zaszły w organizmie kobiety w czasie ciąży i porodu. Dolegliwości po porodzie związane są między innymi z nacięciem krocza, które zaczyna się w tym czasie goić. Ból po porodzie jest czymś naturalnym, na szczęście szybko mija. Niektóre kobiety mogą uskarżać się na hemoroidy bądź nietrzymanie moczu. Szczególnego znaczenia nabiera higiena w czasie połogu, której zaniedbanie łatwo może doprowadzić do infekcji. Połóg jest dla kobiety trudnym okresem, dlatego pomoc najbliższych jest w tym czasie nieoceniona.

W czasie połogu następuje obkurczanie się macicy i zmniejszanie jej wymiarów, gojenie się ran poporodowych, rozpoczęcie wydzielania pokarmu przez gruczoły mleczne i ponowne podjęcie czynności przez jajniki. Jeśli podczas porodu zostało wykonane nacięcie krocza, można odczuwać silny ból wokół rany. Kłopoty mogą sprawiać zwłaszcza siedzenie i chodzenie. Najlepiej siadać na specjalnym kółku wypełnionym granulatem albo na zwykłym dmuchanym kole. W razie trudności ze wstawaniem, najpierw warto uklęknąć, podeprzeć się dłońmi i dopiero potem zacząć się stopniowo prostować.

Higiena krocza jest niezwykle ważna. By rana szybko się goiła, należy podmywać się po każdej wizycie w toalecie. Do wody można dodawać kilka kropli olejku herbacianego. Krocze warto osuszać jednorazowym ręcznikiem albo suszarką do włosów. Poza tym trzeba pamiętać o częstej wymianie podpasek i wietrzeniu rany. Nie tylko dbałość o okolice intymne po porodzie to zmartwienie młodej matki. Po urodzeniu dziecka niektóre kobiety nie mogą zrzucić zbędnych kilogramów nagromadzonych w ciąży. Pojawia się potrzeba zastosowania odpowiedniej diety i podjęcia aktywności fizycznej.