Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Połóg – co to jest, objawy

Avatar placeholder
30.03.2021 22:55
 Podczas połogu organizm matki stopniowo wraca do stanu naturalnego
Podczas połogu organizm matki stopniowo wraca do stanu naturalnego (123rf.com)

W dzisiejszych czasach kobiety przygotowujące się na narodziny pierwszego dziecka są bardzo świadome. Dbają o siebie w czasie ciąży, uczęszczają do szkół rodzenia. Ważne, aby przygotować się na trudności, które nastąpią bezpośrednio po wydaniu dziecka na świat. Połóg trwa z reguły około sześciu tygodni. To okres nabierania sił i cofania się zmian, jakie zaszły w organizmie kobiety w czasie ciąży i porodu.

spis treści

1. Połóg – co to jest

Okres połogu następuje od razu po porodzie. Podczas połogu organizm matki stopniowo wraca do stanu naturalnego sprzed ciąży. Czas trwania połogu to najczęściej 6 tygodniu. Pierwsza doba po porodzie to tzw. połóg bezpośredni. Pierwsze 7 dni określamy jako połóg wczesny, a wszelkie objawy występujące do 6 tygodni po narodzinach dziecka zaliczamy do połogu późnego.

Dolegliwości po porodzie związane są między innymi z nacięciem krocza, które zaczyna się w tym czasie goić. Ból po porodzie jest czymś naturalnym, na szczęście szybko mija. Niektóre kobiety mogą uskarżać się na hemoroidy bądź nietrzymanie moczu. Szczególnego znaczenia nabiera higiena w czasie połogu, której zaniedbanie łatwo może doprowadzić do infekcji. Połóg jest dla kobiety trudnym okresem, dlatego pomoc najbliższych jest w tym czasie nieoceniona.

2. Połóg – objawy

2.1. Połóg - macica

W okresie ciąży wielkość oraz waga macicy ulega dziesięciokrotnemu zwiększeniu. Okres połogu to czas w którym wraca do wcześniejszych rozmiarów. Często nieprzyjemne i bolesne skurcze świadczą o obkurczaniu się macicy, która zmniejsza swoją wagę nawet o 900 gram.

2.2. Połóg - problemy z chodzeniem

Zobacz film: "Otyłość. Historia Aleksandry"

Po porodzie kobiety mają duże problemy z chodzeniem oraz siadaniem. Dobrym rozwiązaniem jest zakup specjalnego kółka do siadania. Nic jednak nie zastąpi pomocy najbliższych w tych trudnych dla świeżo upieczonej matki tygodniach.

2.3. Połóg - higiena krocza

Jeśli podczas porodu zostało wykonane nacięcie krocza, można odczuwać silny ból wokół rany. Higiena krocza jest niezwykle ważna. By rana szybko się goiła, należy podmywać się po każdej wizycie w toalecie. Do wody można dodawać kilka kropli olejku herbacianego. Krocze warto osuszać jednorazowym ręcznikiem albo suszarką do włosów.

Poza tym trzeba pamiętać o częstej wymianie podpasek i wietrzeniu rany. Nie tylko dbałość o okolice intymne po porodzie to zmartwienie młodej matki. Po urodzeniu dziecka niektóre kobiety nie mogą zrzucić zbędnych kilogramów nagromadzonych w ciąży. Pojawia się potrzeba zastosowania odpowiedniej diety i podjęcia aktywności fizycznej.

2.4. Połóg - zmiany hormonalne

Poziom hormonów po urodzeniu dziecka również wraca do normy w skutek wydalenia łożyska. Podwyższone zostaje stężenie prolaktyny w kobieta karmiących piersią. W czasie ciąży poziom hormonów gwałtownie wzrasta, w ten sposób organizm przygotowuje się do rozwoju płodu. Nagłe zmniejszenie poziomu hormonów, często powoduje zaburzenia hormonalne, nierzadko dotkliwie odczuwane przez młodą matkę.

2.5. Połóg - odchody połogowe

W pierwszych dniach po porodzie odchody połogowe mają krwisty kolor i bardzo często zawierają skrzepy. Jest to efekt oczyszczania się macicy. Dopiero po 3-7 dniach ich barwa i konsystencja zmieniają się, a znikają wraz z zakończeniem okresu połogu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze