Trwa ładowanie...

Połóg po cesarskim cięciu

Powrót do formy po cesarskim cięciu wymaga czasu. Po cesarce kobiety muszą być pod opieką lekarską. Personel medyczny monitoruje ich czynności życiowe, utratę krwi oraz jędrność macicy. W tym czasie świeżo upieczone matki mogą odczuwać ból, w miarę jak macica zaczyna się obkurczać. Również rana po nacięciu przyczynia się do dolegliwości bólowych. Dyskomfort fizyczny po cesarskim cięciu z czasem maleje i ustępuje, ale w okresie połogu młodym matkom nie jest łatwo. Muszą dbać nie tylko o siebie, ale i dziecko. Oprócz fizycznych dolegliwości zmagają się także z wieloma emocjami. Jak przetrwać ten czas?

1. Pierwsze dni po cesarce

Nieodłącznym elementem pierwszych dni po cesarskim cięciu jest ból. Niezwykle ważne jest przyjmowanie leków przeciwbólowych, które nie tylko łagodzą dolegliwości, ale i pomagają kobietom wracać do formy. Im mniej bólu odczuwa młoda matka, tym szybciej próbuje wstawać i poruszać się. Jednym z najważniejszych kamieni milowych podczas pobytu w szpitalu jest pierwszy spacer. Aby bezpiecznie wstać z łóżka, należy przytrzymać miejsce nacięcia poduszką. Kobieta po cesarce może mieć wrażenie, że jej wnętrzności zaraz wypadną, ale należy pamiętać, że są przytrzymywane na swoim miejscu między innymi za pomocą szwów. W tym momencie niewskazane jest nachylanie się. Należy stanąć prosto i nie patrzeć w dół. Warto skupić uwagę na jakimś przedmiocie, na przykład krześle lub drzwiach, i powoli iść w jego stronę z czyjąś pomocą. Taki spacer nie musi być długi, wystarczy kilka kroków. Najważniejsze, by chodzić możliwie często. Ruch po operacji pozwala bowiem zapobiec zakrzepicy żył głębokich.

Zobacz film: "Powikłania cesarskiego cięcia"

Ważnym, lecz trudnym dla młodych matek elementem połogu jest obserwacja rany po nacięciu. Pierwszego dnia może być zakryta gazą, ponadto u niektórych kobiet założony może być sączek, by usuwać nadmiar płynów gromadzących się w środku. Okolice nacięcia mogą być zasinione, zaczerwienione i podrażnione. Szwy są usuwane w ciągu kilku dni od operacji lub, w zależności od rodzaju, rozpuszczają się samoistnie. Dzięki obserwacji wyglądu rany kobiety są w stanie zauważyć wszelkie nieprawidłowości i zgłosić lekarzowi objawy ewentualnej infekcji. Dużym zaskoczeniem dla wielu kobiet po cesarce jest uczucie odrętwienia i swędzenie. Nie jest to jednak powód do zmartwień – w ciągu kilku tygodni te objawy powinny ustąpić, ale nie zawsze tak się dzieje.

2. Jak przetrwać połóg po cesarskim cięciu?

Podczas połogu po cesarce kobiety powinny przede wszystkim odpoczywać. Sen i ograniczona liczba bodźców pomagają wrócić do równowagi. Dlatego też odradza się długie i liczne wizyty rodziny oraz znajomych. Jeżeli bliscy oferują pomoc przy dziecku, warto skorzystać z takiej propozycji. Dzieci urodzone w wyniku cesarskiego cięcia wymagają zwykle więcej troski, młode mamy chcą więc spędzać z nimi możliwie dużo czasu. Dopóki kobieta nie jest w stanie chodzić i nadal przebywa w szpitalu, może odwiedzać malucha za pomocą wózka. Jeśli dziecko jest zdrowe i nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, może przebywać na sali z matką. Kobieta może karmić dziecko piersią, ale wówczas konieczne jest znalezienie odpowiedniej pozycji, by nie zaszkodzić ranie po nacięciu. Zwykle zaleca się karmienie w pozycji leżącej na boku. W ten sposób unika się ciężaru dziecka na brzuchu, a matka i noworodek mogą nawiązać bliską więź.

Dyskomfort fizyczny w okresie połogu jest trudny do zniesienia, ale dla wielu kobiet większym problemem są emocje. Niejedna przyszła matka stresuje się koniecznością przeprowadzenia cesarki. Obawa o zdrowie i życie dziecka jest zwykle bardzo silna. Po cesarskim cięciu zakończonym pomyślnie kobiety odczuwają ogromną ulgę. Jeżeli jednak stan dziecka wymaga specjalistycznej opieki, znów pojawia się strach. Kobiety nierzadko czują się rozczarowane, że nie było im dane urodzić dziecka siłami natury i karmić je piersią. Przyznanie się do tych uczuć i zaakceptowanie ich nie jest łatwe. Należy jednak uporać się z nimi, gdyż jest to równie ważne jak dobre samopoczucie fizyczne.

Warto uświadomić sobie, że każda kobieta jest inna. O ile dolegliwości fizyczne w okresie połogu są bardzo podobne u wszystkich młodych matek po cesarce, stosunek emocjonalny do tej operacji różni się. Niektóre kobiety bardzo przeżywają konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia, ale dla innych jest to zabieg jak każdy inny.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza